• Start
  • Wiadomości
  • Nowa jakość w mieście. W 2018 r. powstanie Gdańskie Centrum Komunikacji z Mieszkańcami

Nowa jakość w mieście. W 2018 r. powstanie Gdańskie Centrum Komunikacji z Mieszkańcami

Masz pytanie, problem, prośbę o interwencję? Wiosną 2018 r. rusza Gdańskie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, które ma jeden, podstawowy cel: ułatwianie życia.
08.07.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańsk dał już pokaz bardzo dobrej organizacji przygotowań do wdrożenia programu Rodzina 500+. Przeprowadzono rekrutację pracowników do obsługi mieszkańców, przeszkolono ich i jednakowo ubrano. Doświadczenie zaprocentuje przy organizacji Centrum.

Gdańskie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami (GCKM) - to wspólne centrum kontaktu Jednostek Miejskich, którego głównym zadaniem jest usprawnienie i uproszczenie komunikacji pomiędzy mieszkańcami i samorządem. GCKM będzie udzielało kompleksowych informacji dotyczących funkcjonowania miasta, w tym informacji o sposobie załatwiania spraw oraz stanie ich realizacji. Będzie można m.in. dowiedzieć się o planowanych remontach na ulicy przy której mieszkamy, zasadach naboru dzieci do szkół, czy na przykład o zmianach w organizacji ruchu.

GCKM będzie także przyjmowało zgłoszenia interwencyjne. Ma być to dużym udogodnieniem w sytuacjach kryzysowych, kiedy stres i nerwy powodują, że nie wiemy pod który z telefonów zadzwonić. Oznacza to także, że wiedza o zakresie kompetencji konkretnych jednostek miejskich będzie nam zbędna.

Centrum ma funkcjonować w trybie całodobowym, przez siedem dni w tygodniu. Ilu dokładnie pracowników będzie do dyspozycji mieszkańców, jeszcze nie wiadomo. Obsada będzie dostosowana do potrzeb. Zakłada się, że w godzinach wieczornych i nocnych zostanie ograniczona do minimalnej liczby osób. Gdyby jednak - przykładowo - był wdrażany jakiś program społeczny na dużą skalę (jak na przykład Rodzina 500+) liczba konsultantów byłaby zwiększona stosownie do liczby interesantów..

Uruchomienie GCKM ma na celu podniesienie jakości obsługi klientów Miasta Gdańska przez odpowiednio przygotowanych pracowników oraz uporządkowanie i opisanie procedur pozyskiwania informacji.

Konsultanci podzielni zostaną na dwie linie: I i II. Zadaniem konsultantów I linii będzie udzielanie informacji oraz przyjmowanie i ewidencjonowanie w systemie zgłoszeń pochodzących od mieszkańców. Pytania skomplikowane lub wymagające analizy, przekazywane będą do specjalistów w konkretnych dziedzinach, czyli do konsultantów linii II.

Będzie wiele form kontaktu z Centrum. W zależności od preferencji, do dyspozycji mieszkańców pozostaną: telefon, chat, SMS, formularz kontaktowy, mapa porządku, poczta elektroniczna, media społecznościowe.

Powstanie także Portal GCKM, na którym każdy z mieszkańców będzie mógł założyć własne konto (będzie podział na użytkownika anonimowego i nieanonimowego), choć nie będzie to wymogiem, by móc korzystać z portalu. Posiadanie konta będzie użyteczne dla tych, którzy aktywnie uczestniczą w życiu miasta.

Konsultanci w swojej pracy będą wspomagani Bazą Wiedzy, czyli zbiorem powiązanych danych dotyczących usług i procedur. System będzie prowadził konsultanta (podpowiadał kolejne działania), aby zgłoszenie było rozwiązane zgodnie z procedurą i w odpowiednim czasie.

Wybór wykonawcy tego projektu przewidziano na styczeń 2017 roku.

Proces wdrażania systemu i szkoleń pracowników potrwa około roku.


Na tę chwilę udział w projekcie potwierdziły poniższe jednostki:

  • Urząd Miejski w Gdańsku
  • Zarząd Dróg i Zieleni
  • Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych
  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
  • Gdańskie Centrum Świadczeń
  • Zarząd Transportu Miejskiego
  • Straż Miejska w Gdańsku


Ta lista na pewno będzie dłuższa, ponieważ udziałem w realizacji Centrum zainteresowane są kolejne instytucje.


TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór