Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowa gwiazda w alei sław gdańskiej Lechii

Józef Gładysz, wieloletni piłkarz i trener gdańskiej Lechii, będzie miał pamiątkową tablicę w Alei Gwiazd na koronie stadionu przy ul. Traugutta 29. Uroczystość odsłonięcia odbędzie się w sobotę, 3 czerwca, o godz. 15.00. Potem zostanie rozegrany mecz.

Nowa gwiazda w alei sław gdańskiej Lechii
A
A
data publikacji: 01 czerwca 2017 r.

2013 rok, Józef Gładysz (z prawej) w rozmowie z Grzegorzem Królem, byłym piłkarzem Lechii
2013 rok, Józef Gładysz (z prawej) w rozmowie z Grzegorzem Królem, byłym piłkarzem Lechii
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Uroczystość wmurowania gwiazdy uświetnią przyjaciele Józefa Gładysza z trenerskiej ławki i boiska: Zdzisław Puszkarz, Roman i Tomasz Korynt, Wojciech Łazarek, Bogusław Kaczmarek, Jerzy Jastrzębowski, Michał Listkiewicz, Michał Globisz, Janusz Kupcewicz, Dariusz Michalczewski, Tomasz Wołek, Marian Geszke, Andrzej Kowalczys i wielu innych. 

Uroczystość odsłonięcia gwiazdy odbędzie się o godz. 15.00, o godzinie 16.00 na głównej płycie stadionu przy ul. Traugutta zostanie rozegrany mecz, w którym zmierzy się drużyna wychowanków Józefa Gładysza z rocznika 1991 z drużyną rocznika 1978 wzmocnioną zdobywcami Pucharu Polski z roku 1983.

Udział w meczu potwierdzili Lech Kulwicki, Tomasz Dawidowski, Jarosław Bieniuk, Marek Zieńczuk, Tomasz Unton, Sławomir Wojciechowski, Grzegorz Król, Adam Duda, Dawid Banaczek, Jacek Grembocki, Roman Józefowicz, Aleksander Cybulski. 


SYLWETKA JÓZEFA GŁADYSZA

Urodzony 22 sierpnia 1952 roku w Gdańsku. Piłkarz pierwszej drużyny Lechii w latach 1970-82. W przeprowadzonym w 2015 roku plebiscycie z okazji 70-lecia gdańskiego klubu zajął 10. miejsce (wygrali wspólnie Roman Korynt i Zdzisław Puszkarz). Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem. Wychował wiele pokoleń zawodników Lechii, w tym reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Był asystentem Jerzego Jastrzębowskiego w drużynie Lechii, która w 1983 zdobyła Puchar Polski, a następnie Superpuchar. Potem były pamiętne mecze z Juventusem Turyn, ten w Gdańsku zamienił się w wielką niepodległościowo-solidarnościową manifestację.

W rundzie wiosennej sezonu 1996/97 prowadził pierwszą drużynę seniorów gdańskiego klubu, ale przede wszystkim pracował z młodzieżą.

W 1995 roku doprowadził zespół juniorów młodszych do tytułu mistrza Polski, mając w składzie m.in.: Marka Zieńczuka, Jarosława Bieniuka, Grzegorza Króla, Tomasza Dawidowskiego czy Dawida Banaczka.

W 2008 roku zdobył z Lechią tytuł wicemistrza Polski juniorów młodszych. Z tej ekipy w drużynie seniorów biało-zielonych grali Adam Duda i Maciej Kostrzewa. W sezonie 2012/13 Gładysz był w Lechii trenerem Młodej Ekstraklasy. Wcześniej wraz z Michałem Globiszem prowadził juniorskie reprezentacje Polski.

Obecnie pracuje w Akademii Lechii Gdańsk oraz Akademii Sportowej Pomorze, kształcąc kolejne pokolenia młodych piłkarzy.-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl