• Start
  • Wiadomości
  • Nowa dyrektor Teatru Szekspirowskiego: „Jestem zwolenniczką zarządzania demokratycznego”

Nowa dyrektor Teatru Szekspirowskiego: „Jestem zwolenniczką zarządzania demokratycznego”

W piątek, 3 września, nową dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agatę Grendę oficjalnie powitali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezes Fundacji Theatrum Gedanense Jacek Walczykowski. Nowa dyrektor została powołana na trzy sezony artystyczne. Podczas uroczystości podkreśliła, że podąży za ideą prof. Jerzego Limona.
03.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Agata Grenda, nowa dyrektor Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego. Wcześniej pełniła ważne funkcje dyplomatyczne oraz kierownicze, realizowała międzynarodowe i krajowe projekty kulturalne, współpracowała z festiwalami i instytucjami kultury w kraju i za granicą
Agata Grenda, nowa dyrektor Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego. Wcześniej pełniła ważne funkcje dyplomatyczne oraz kierownicze, realizowała międzynarodowe i krajowe projekty kulturalne, współpracowała z festiwalami i instytucjami kultury w kraju i za granicą
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

 

- Chciałabym kontynuować misję i dzieło prof. Jerzego Limona, który pozostawił po sobie ogromną ilość materiału do pracy, ale też wspaniały zespół, który program ma już przygotowany właściwie do stycznia. Dla mnie to czas przyglądania się ich pracy, temu w jaki sposób profesor myśl o teatrze realizował ich rękoma - mówi nowa dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agata Grenda.

Podkreśliła, że zależy jej na kontynuowaniu flagowych cykli instytucji, takich jak Teatry Europy i Świata - projektu, w ramach którego w Gdańsku prezentowana jest kultura innych krajów, poprzez koncerty, spotkania z literaturą i filmem.

- Przez siedem lat promowałam kulturę polską w Nowym Jorku i wiem, jak ważne są międzynarodowe kontakty. Ten cykl jest dla mnie ważny szczególnie dlatego, że w dzisiejszym świecie inny niż my, z innego kraju, oznacza obcego. Przybliżanie kultur różnych narodów, nie tylko krajów Unii Europejskiej, wydaje mi się niezbędne, abyśmy lepiej ze sobą rozumieli i potrafili ze sobą żyć - komentuje Agata Grenda.

Nowa dyrektor zapowiedziała także, że nadal rozwijany będzie Festiwal Szekspirowski. Wydarzenie, które w tym roku odbyło się już po raz 25., jest jednym z najważniejszych tego typu w Europie - otrzymało prestiżową nagrodę EFFE Award, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA - European Festivals Association) we współpracy z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim.

- Tutaj prochu nie wymyślę, to wydarzenie ma pokazywać najlepsze szekspirowskie teatry z całego świata. Przed nami burza mózgów z zespołem, podczas której zastanowimy się, czym Gdański Teatr Szekspirowski powinien być po pandemii, dla kogo, kto jest naszym widzem, ile Szekspira w Szekspirze, i co to znaczy teatr szekspirowski - czy to teatr podejmujący tematy, o których mówił Szekspir, a może teatr wystawiający tylko sztuki Szekspira. Będziemy teraz odbywać te rozmowy. Jestem zwolenniczką zarządzania demokratycznego, dlatego chciałabym żebyśmy mówili o tym wspólnie z osobami, które tworzą ten teatr o wiele dłużej.

 

Oficjalne powitanie Agaty Grendy, nowej dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przez Organizatorów instytucji. Nz. nowa dyrektor, obok marszałek Mieczysław Struk oraz prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Oficjalne powitanie Agaty Grendy, nowej dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przez Organizatorów instytucji. Nz. nowa dyrektor, obok marszałek Mieczysław Struk oraz prezydent Aleksandra Dulkiewicz
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Stanowisko dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agata Grenda objęła z dniem 1 września 2021. Funkcję będzie sprawować przez trzy kolejne sezony artystyczne. Decyzję o powołaniu nowej dyrektor podjęli organizatorzy instytucji - Województwo Pomorskie i Gmina Miasta Gdańska w uzgodnieniu ze współtworzącą teatr Fundacją Theatrum Gedanens. Jej kandydaturę na to stanowisko rekomendował śp. dyrektor prof. Jerzy Limon, który już w czasie trwania ostatniej kadencji planował zatrudnienie Agaty Grendy na stanowisku zastępcy dyrektora ds. programowych.

W piątek, 3 września, odbyło się oficjalne oficjalne powitanie nowej dyrektor, z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i prezes Fundacji Theatrum Gedanense Jacka Walczykowskiego.

- Czas, w którym się znajdujemy - 1,5 roku pandemii, jest wielkim wyzwaniem dla organizacji życia kulturalnego. Niełatwy chleb przyjmuje pani dyrektor - nie ukrywała prezydent Dulkiewicz. - Ale ze względu na dotychczasowe doświadczenia pani Agaty Grendy, zarówno międzynarodowe - była m.in. dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku; ale także urzędnicze - była szefową Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, a to niezwykle ważne, bowiem rzadko kiedy można znaleźć kogoś, kto jest artystą, a jednocześnie też wie, co to są tabelki, liczby, dane - wierzymy, że poradzi sobie znakomicie.

- Ważne jest, aby tę spuściznę prof. Limona, to wszystko co po sobie pozostawił - a pozostawił znakomity pomnik w postaci tego pięknego teatru, który rozsławia Gdańsk nie tylko na mapie lokalnej, mapie metropolii, ale też w Europie i na świecie - mogła kontynuować osoba najlepiej przygotowana, do tego ciesząca się poparciem poprzednika - dodał marszałek Mieczysław Struk. - Dlatego postanowiliśmy pani Agacie Grendzie zaproponować pełnienie tej funkcji, i kontynuowanie myśli prof. Limona z autorskimi pomysłami. Bardzo nam, z prezydent Gdańska, zależy, abyśmy przyciągali do naszych jednostek, zwłaszcza kultury, najlepsze postaci, które będą gwarantować stałe podnoszenie poziomu pracy organizacyjnej i artystycznej. Cieszymy się, że pani Agata Grenda jest wśród nas.

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku