• Start
  • Wiadomości
  • Nowa atrakcja Gdańska. Ogromna makieta Śródmieścia za rok w Kunszcie Wodnym

Nowa atrakcja Gdańska. Ogromna makieta Śródmieścia za rok w Kunszcie Wodnym

Gdańskie kamieniczki, kościoły, uliczki, mostki i nie tylko. Wszystko to znajdzie się na wielkiej makiecie, którą już w przyszłym roku będzie można oglądać w gmachu Kunsztu Wodnego. Miasto ogłosiło przetarg na jej realizację wraz z zagospodarowaniem multimedialnej sali ekspozycyjnej. Czego oczekują zleceniodawcy?
05.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jak będzie wyglądała sala multimedialna w Kunszcie Wodnym? Może tak...

Makieta Gdańska mieścić się będzie w budynku znajdującym się przy Kanale Raduni na Targu Rakowym, w miejscu, w którym dawniej mieścił się Wasserkunst, czyli kunszt wodny. To dawna stacja pomp - obiekt, który od połowy XVI do około połowy XIX wieku zapewniał miastu wodę pitną.

Kunszt Wodny powstaje w ramach budowy kompleksu handlowo-usługowego Forum Gdańsk. Obiekt buduje prywatny inwestor, ale jego wyposażenie jest już w gestii miasta.

Na pierwszej kondygnacji budynku miasto zarezerwowało salę o powierzchni około 300 mkw. na potrzeby makiety śródmieścia Gdańska w jego granicach historycznych.

Tak wyglądał dawny Kunszt Wodny w Gdańsku

- Dla tej sali przygotowujemy projekt aranżacji wnętrza. Przetarg ogłosiliśmy w formule "zaprojektuj i wybuduj". Wizję i koncepcję mamy już mniej więcej określoną. Jeżeli jednak w zaproponowanych projektach pojawią się odstępstwa, to mogą być tylko na lepsze – przyznaje Barbara Szczerbowska, kierownik Referatu Planów i Marketingu Wydziału Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Wspomniana makieta o wymiarach 6 na 8 m znajdzie się na usytuowanym centralnie stole. Wszystkie obiekty umieszczone na makiecie wydrukowane zostaną w technologii 3D. Odwzorowane zostaną na nich takie detale jak: attyki, pilastry, kominy, lukarny, okapy, ościeże, klucze, przedproża, blendy, krużganki (z prześwitami) czy opaski gzymsowe. Dookoła stołu zamontowany zostanie blat o szerokości 1 m, który będzie pełnił funkcje zabezpieczenia – by nie można było sięgnąć ręką i zdjąć np. domku z makiety. W blat wbudowane będą dotykowe ekrany multimedialne, dzięki którym będzie można uzyskać dodatkowe informacje m.in. o historii, mieście czy znajdujących się w nim obiektach. Zainstalowane zostaną tu również małe lornetki, dzięki którym będzie można przyjrzeć się dokładnie wybranym detalom.

To wizja miejskich urzędników.  Niewykluczone, że pomysły projektantów na urządzenie tego miejsca będą nieco inne...

Na makiecie znajdą się nie tylko budynki, ale także zieleń, cieki wodne, wiadukty i inne charakterystyczne dla Gdańska obiekty, jak dźwigi stoczniowe, pochylnie, doki pływające czy statek-muzeum Sołdek.

Makieta wykonana będzie w skali 1:500. Z kolei na żywicznej, jasnej podłodze umieszczona zostanie mapa dzisiejszego miasta Gdańska (z wyjątkiem Śródmieścia), również w skali 1:500. Będzie ona miała powierzchnię ponad 200 metrów kw. Na pewno umieszczone zostaną na niej drogi i wszystkie ważniejsze obiekty. Po przetargu okaże się z kolei w jakim stopniu szczegółowości zostanie ona opracowana i jakie obiekty się na niej zmieszczą.

Co ciekawe, makieta Gdańska będzie tłem dla kilkunastominutowej projekcji multimedialnej. Będzie to spektakl typu "światło-dźwięk", omawiający rozwój Gdańska na przestrzeni wieków. W trakcie pokazu przedstawione zostaną najważniejsze wydarzenia z historii miasta – od uformowania się średniowiecznego grodu gdańskiego aż po czasy współczesne.

- Przewidujemy takie projekcje co godzinę, a może nawet co pół. W ich trakcie na ścianie i na makiecie pokazywane i podświetlane będą jednocześnie konkretne obiekty – zdradza Barbara Szczerbowska. - Na ściane wschodniej, a więc od strony Wałów Jagiellońskich, stanie model kunsztu wodnego. To właśnie w tym miejscu w XVI wieku znajdował się budynek kunsztu. Będzie więc można przekonać się, co to było, jak wyglądał, skąd wzięła się jego nazwa. Jesteśmy w stałym kontakcie z prof. Andrzejem Januszajtisem, który ma szczegółowe materiały na ten temat.

Wielka makieta śródmieścia Gdańska znajdzie się w budynku nazwanym Kunszt Wodny

Z kolei na ścianie zachodniej sali znajdzie się mapa całego Gdańska w formie grafiki, ale już w skali 1:5000, a na ścianie północnej prawdopodobnie pojawi się ekran do projekcji multimedialnych. Czwarta ściana, południowa, będzie w całości przeszklona. Tutaj zainstalowana zostanie ogromna roleta, która będzie opuszczana na czas wspomnianych pokazów.

Na parterze, w korytarzu wejściowym, ustawiony zostanie fragment muru odkopany w trakcie badań archeologicznych poprzedzających budowę Forum Gdańsk. Będzie miał wymiary 1,8 metra na 6 metrów długości. To prawdopodobnie pozostałości muru gotyckiego - elementu dawnego kunsztu wodnego.

Zainteresowani udziałem w postępowaniu mogą składać oferty do 4 sierpnia 2017 r. Co ważne, przetarg dotyczy zagospodarowania tylko jednej z sal. Powierzchnia użytkowa całego budynku Kunsztu Wodnego wyniesie około 4,3 tysięcy mkw.

Znajdzie się tam również punkt informacji turystycznej. Budynek stanie się też nową siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej.  W nowej lokalizacji zachowany zostanie otwarty charakter IKM. Znajdzie się tu między innymi strefa co-workingowa [strefa wspólnej pracy dla pracowników różnych instytucji - dop. red.] księgarnia miejska, kino studyjne i klubokawiarnia, cztery sale szkoleniowe i/lub konferencyjne. Powiększy się również przestrzeń do organizacji spotkań autorskich, wykładów i debat - gmach ten będzie posiadał salę audytoryjną na około 200 miejsc siedzących.

Instytut Kultury Miejskiej zyska tym samym przestrzeń na poszerzenie statutowej działalności. W jego ramach będzie nadal działać Obserwatorium Kultury. Instytucja nadal będzie działać w przestrzeni publicznej Gdańska, w dzielnicach i tymczasowo adaptowanych przestrzeniach. 

Kunszt Wodny zostanie otwarty wraz z całym kompleksem Forum Gdańsk w 2018 r. 

TV

To przedszkole jest wzorem