PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Notre Dame i Św. Katarzyna. Jak uniknąć pożarów zabytków? Wideoczat w piątek 12.30
Notre Dame i Św. Katarzyna. Jak uniknąć pożarów zabytków? Wideoczat w piątek 12.30
Dwa bardzo podobne pożary kościołów: jeden w Gdańsku w 2006 r., drugi w Paryżu, 15 kwietnia 2019 r. O specyfice akcji gaszenia płonących zabytkowych świątyń na przykładzie Kościoła Św. Katarzyny i Katedry Notre Dame porozmawiamy w naszym wideoczacie „Wszystkie Strony Miasta”. Emisja programu piątek 19 kwietnia, godz. 12.30 na portalu gdansk.pl.
Pożar Kościoła Św. Katarzyny w Gdańsku. 22 maja 2006r.
Pożar Kościoła Św. Katarzyny w Gdańsku. 22 maja 2006r.
zdj. Maciej Kosycarz/KFP


W poniedziałek 15 kwietnia w Paryżu częściowo spłonęła katedra Notre Dame. Obrazy płonącej świątyni, które obiegły wszysttkie światowe media, sprawiły, że u gdańszczan przywołane zostały wspomnienia z podobnej tragedii z roku 2006. Wówczas to w maju podczas pożaru zniszczeniu uległ Kościół Św. Katarzyny - najstarszy parafialny kościół w Gdańsku. Pożar, jak wykazało śledztwo, powstał w wyniku zaprószenia ognia przez brygadę remontującą poddasze. Po pożarze Notre Dame w geście solidarności z katolikami we Francji zabrzmiał w Gdańsku dzwon KATARZYNA, największy z dzwonów carillonowych w Kościele św. Katarzyny.

Jak wyglądał dramatyczny dzień 22 maja 2006 r. w Gdańsku? Czy pożar Kościoła Św. Katarzyny i katedry Notre Dame są do siebie podobne? Na czym polega trudność w prowadzeniu akcji gaśniczej w zabytkowych obiektach sakralnych? Jak zapobiegać takim zdarzeniom i wreszcie jak wygląda i ile trwa po pożarze przywracanie kościelnym zabytkom dawnego blasku?

Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi w naszym wideoczacie „Wszystkie Strony Miasta”. Gośćmi w studiu będą uczestnicy akcji w 2006 r. w Kościele Św. Katarzyny:

  • Grzegorz Szychliński – kierownik Muzeum Nauki Gdańskiej, które mieści się w wieży i na poddaszu Kościoła Św. Katarzyny
  • st. bryg Marian Hinca – naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku, który brał udział w akcji gaśniczej


Wideoczat „Wszystkie strony Miasta” - piątek 19 kwietnia 12.30 na portalu gdansk.pl. Zapraszamy.

Czytaj też: Św. Katarzyna biła w dzwony dla katedry Notre Dame. Gdańszczanie solidarni z paryżanami

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl