• Start
  • Wiadomości
  • Norman Davies otworzy Gdański Tydzień Demokracji - zobacz transmisję

Norman Davies zainauguruje Gdański Tydzień Demokracji - zobacz transmisję

Wykład Normana Daviesa otworzy międzynarodową sesję naukową na temat manipulacji historią II wojny światowej do celów politycznych. Portal gdansk.pl przeprowadzi transmisję na żywo z tego wydarzenia i towarzyszącej mu debaty - start w piątek, 14 września, o godz. 9.30.
13.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Norman Davies
Prof. Norman Davies
Wojtek Jakubowski/Kosycarz KFP

 

Sesja „II wojna światowa - operacje na pamięci” odbędzie w Dworze Artusa i została zaplanowana na inaugurację 3. Gdańskiego Tygodnia Demokracji (14-22 września).

Według zapowiedzi organizatorów, Norman Davies opisze największy konflikt XX wieku jako doświadczenie globalne, a jednocześnie lokalne i osobiste. Prof. Davies jest brytyjskim historykiem, silnie związanym z Polską poprzez życie osobiste (żona), biegłą znajomość polskiego i tematy napisanych książek, z których kilka zyskało w naszym kraju rangę przebojów czytelniczych (“Orzeł biały, czerwona gwiazda” o wojnie polsko-bolszewickiej, “Powstanie ‘44” o powstaniu warszawskim, czy “Boże igrzysko”, które jest błyskotliwą syntezą historii Polski). Autor do niedawna był przewodniczącego Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej i miał znaczący wpływ na koncepcję i kształt przygotowanej ekspozycji, która znalazła się następnie w ogniu krytyki ze strony polityków PiS.

Zaplanowany na godz. 9. wykład prof. Daviesa otworzy sesję, w ramach której przygotowano także inne wątki. Prof. Piotr Tadeusz Kwiatkowski zrelacjonuje badania socjologiczne dotyczące pamięci wojny Polaków - w pokoleniach, które w przeważającej części nie znają jej z osobistych doświadczeń. Współtwórcy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - prof. Piotr Majewski i prof. Rafał Wnuk opowiedzą, jak wojna przedstawiana jest w muzeach światowych.

Trzej inni naukowcy poruszą z kolei temat Gdańska, jako „laboratorium pamięci”

- Na tę problematykę spojrzymy z perspektywy badań prof. Petera Oliviera Loewa (niemieckiego historyka, znawcę dziejów Gdańska) oraz prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, badacza, poruszającego się na pograniczu socjologii i historii - mówi dr Janusz Marszalec, współorganizator sesji.

Część tę zakończy wystąpienie dyrektora Muzeum Gdańska - prof. Waldemara Ossowskiego, który skonkretyzuje i zaprezentuje plany stworzenia na Półwyspie Westerplatte wielkiego plenerowego muzeum.  

Na wystąpieniu dyr. Ossowskiego portal gdansk.pl zakończy transmisję z sesji w Dworze Artusa - ok. godz. 14.30.

Sama sesja nie zakończy się na tym. W programie jest debata „Pamięć wojny: brzemię czy uwolnienie?”. Jej uczestnicy zmierzą się z trudną materią, dotykając bolesnych, niezabliźnionych ran wspólnej przeszłości. Poprowadzi ją prof. Paweł Machcewicz, twórca Muzeum II Wojny Światowej, związany od lat z Instytutem Studiów Politycznych PAN. Wezmą w niej udział znawcy problematyki wojennych rozliczeń: prof. Włodzimierz Borodziej z Uniwersytetu Warszawskiego (zaangażowany w stworzenie wystawy Muzeum II Wojny Światowej i wystawy Domu Historii Europejskiej), prof. Urlich Herbert, jeden z najbardziej znanych niemieckich historyków, Taja Vovk van Gaal – wicedyrektor Domu Historii Europejskiej w Brukseli (otwartego w zeszłym roku muzeum prezentującego dzieje całej Europy) i Mykoła Riabczuk – ukraiński publicysta, krytyk literacki i politolog, autor przenikliwych analiz ukraińskiej tożsamości, a także znawca stosunków polsko-ukraińskich.

 

Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie. Wstęp jest wolny. Całość wydarzenia zaplanowano na godz. 9.30-16:30.

 

PROGRAM

"II wojna światowa - operacje na pamięci"

Muzeum Gdańska, Dwór Artusa, Długi Targ 43/44; godz. 9:30-13:25

  • Norman Davies II wojna światowa: między doświadczeniem narodowym a globalnym
  • Piotr Kwiatkowski Pamięć wojny w badaniach opinii publicznej
  • Piotr M. Majewski, Rafał Wnuk Wojna w muzeach świata – w poszukiwaniu sposobu opowieści

Przerwa 11:40-11:55

  • Peter Oliver Loew Gdańsk i wojna – laboratorium pamięci. Spojrzenie I
  • Cezary Obracht-Prondzyński Gdańsk i wojna – laboratorium pamięci. Spojrzenie II
  • Waldemar Ossowski Westerplatte – w poszukiwaniu opowieści

godz. 14:30-16:30

  • Pamięć wojny: brzemię czy uwolnienie? – dyskusja panelowa z udziałem Włodzimierza Borodzieja, Ulricha Herberta i Andrija Portnowa, prowadzenie Paweł Machcewicz

 

W tym roku Gdański Tydzień Demokracji jest organizowany pod hasłem „Bez społeczeństwa obywatelskiego nie ma demokracji” - to słowa Ernesta Gellnera, wybitnego brytyjskiego filozofa i antropologa społecznego.

Pełny program dostępny jest na stronie: www.gdansk.pl/demokracja

TV

Pracownicy magistratu oddali krew