PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Non-Fiction w IKM. Nowy sezon cyklu otworzy spotkanie z autorami książek Gruzji i Kaukazie

Non-Fiction w IKM. Nowy sezon cyklu otworzy spotkanie z autorami książek Gruzji i Kaukazie
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na nowy sezon cyklu poświęconego polskiej literaturze faktu. Gośćmi pierwszego spotkania w czwartek, 12 września, będą reporterzy Staszka Budzisz i Wojciech Górecki, którzy opowiedzą o kaukaskim żywiole. Wstęp wolny.
Cykl Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to szereg spotkań poświęconych literaturze faktu i polskim reportażom
Cykl Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to szereg spotkań poświęconych literaturze faktu i polskim reportażom
Fot. Ana Matusevic

 

Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to cykl odbywających się raz w miesiącu spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. To znakomita okazja by spotkać się i porozmawiać z autorami najgłośniejszych polskich książek non-fiction, wydanych w ostatnim czasie.

Jesienną odsłonę cyklu zainauguruje rozmowa wokół Kaukazu. W reporterską podróż po regionie na pograniczu Europy i Azji zabiorą publiczność Staszka Budzisz i Wojciech Górecki - znawcy tego obszaru, reporterzy i autorzy książek o Gruzji i Kaukazie.

- Autorzy są naszymi przewodnikami po reporterskim świecie. Poznajemy kulisy ich pracy, zgłębiamy najbardziej intrygujące tematy. Są to tematy przekrojowe, a książki i reportaże są jedynie punktem wyjścia - mówi koordynatorka cyklu, Ana Matusevic.

 

Pierwsze spotkanie w nowym sezonie, zatytułowane „O kaukaskim żywiole”, odbędzie się w czwartek, 12 września, o godz. 18:00 w sieni IKM (ul. Długi Targ 39/40). Rozmowę poprowadzi Beata Szewczyk, dziennikarka radiowa prowadząca m.in. audycję „Nie śpij, zwiedzaj z Radiem Gdańsk”. Podczas spotkania można będzie nabyć książki obojga autorów. Wstęp wolny.

 

O autorach:

 

Staszka Budzisz
Staszka Budzisz
Fot. Magda Jończyk

 

Staszka Budzisz - reporterka zajmująca się Gruzją od dekady, bada problemy kraju zamykanego często w skojarzeniach z gościnnością, smaczną kuchnią i malowniczymi krajobrazami. Jej bohaterami są wykluczeni, osoby z niepełnosprawnościami, członkowie mniejszości LGBT, kobiety i mężczyźni - zwykli Gruzini, którzy czekają na prawdziwe zmiany. Współpracuje m.in. z Kwartalnikiem „Przekrój” i „Dużym Formatem”. Jest autorką książki „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” (Wydawnictwo Poznańskie).

 

Wojciech Górecki
Wojciech Górecki
Fot. Katarzyna Rawska-Górecka

 

Wojciech Górecki - członek zespołu redakcyjnego „Tygiel Kultury”, stały współpracownik „Nowa Europa Wschodnia”. Współautor filmu dokumentalnego „Boskość Stalina. W świetle najnowszych badań” (TVP, 1998 r.). Autor m.in. książek „Planeta Kaukaz”, „La terra del vello d'oro. Viaggi in Georgia”, „Toast za przodków”, „Abchazja”. Był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. W 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. Współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „Więzią”, „Res Publicą Nową” i „Tygodnikiem Powszechnym”.

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl