PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Nocne zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego [ZDJĘCIA]
Nocne zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego [ZDJĘCIA]
Gdański Teatr Szekspirowski to nie tylko miejsce dla wydarzeń, takich jak spektakle, koncerty, wernisaże czy spotkania z artystami, ale atrakcja sama w sobie. Zwiedziliśmy budynek nocą i sprawdziliśmy, czy jest tak samo intrygujący jak za dnia, jak wygląda w środku, gdy nikogo nie ma, i jaki widok rozpościera się z najwyższego punktu obserwacyjnego.

Tak wygląda Gdańsk nocą z tarasu widokowego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Tak wygląda Gdańsk nocą z tarasu widokowego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Takiej okazji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim nie ma na co dzień: nocne zwiedzanie budynku pod okiem przewodnika odbyło się w ramach III Pomorskiej Giełdy Inspiracji, będącej podsumowanie programu „Sieć Kultury 2017”.

Uczestnicy mieli możliwość dokładnie obejrzeć charakterystyczny budynek teatru, zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Zwiedzanie rozpoczęło się od „tajemnego” przejścia dla aktorów, następnie nocni spacerowicze zajrzeli do bufetu aktora, a stamtąd ruszyli na scenę, od strony ukrytego na co dzień przed wzrokiem publiczności zascenia, co samo w sobie było już dla wielu ciekawą atrakcją.


Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Sama scena, początkowo pogrążona w półmroku, jak na nocne zwiedzanie przystało, także była warta zobaczenia z bliska. Przypomnijmy, że Gdański Teatr Szekspirowski jako jedyny teatr w Polsce wystawia spektakle nie tylko na scenie włoskiej (tradycyjny układ sceny), ale i na scenie elżbietańskiej, czyli dokładnie tak jak odbywało się to za czasów Szekspira (scena w tym przypadku jest wysunięta do przodu, widownia znajduje się naokoło).

Takie zwiedzanie jest także dobrą okazją, żeby być może wreszcie „upolować” upatrzone miejsce i przekonać się, jaki jest stamtąd widok na scenę. To wyjątkowa okazja, bo na spektakle w gdańskim teatrze, który może pomieścić nawet 1000 gości (w zależności od ustawienia sali i rodzaju wydarzenia), najlepsze miejsca rozchodzą się błyskawicznie. Dzięki nocnemu spacerowi po opuszczonym budynku zwiedzający mogli się przekonać, czy wolą siedzieć na fotelach na parterze - jeśli tak to z przodu, czy z tyłu - czy na galeriach.

Podczas wycieczki przewodniczka opowiedziała o historycznych początkach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - czyli nieistniejącej już Szkole Fechtunku - i o nawiązującym do tradycji teatru elżbietańskiego (spektakle wówczas odbywały się „pod chmurką”) nowoczesnym otwieranym dachu, jakim nie może pochwalić się żaden inny teatr na świecie.


Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zwiedzanie nie mogło obyć się bez oglądania z bliska charakterystycznych murów teatru. Nie wszyscy wiedzą, ale ten, wydawałoby się czarny budynek, w rzeczywistości jest szary - pokryty został wykonanymi na zamówienie antracytowymi cegłami, w ilości... 1 200 000 sztuk. Każdy ze zwiedzających na własne oczy mógł się przekonać, jak ta barwa wygląda na żywo, w chłodnym świetle lamp.

Wisienką na torcie był widok z góry - najwyższy dostępny dla odwiedzających taras teatru pozwala rozkoszować się panoramą zabytkowej części Gdańska, z wieżą Bazyliki Mariackiej na czele. Tutaj odbywają się m.in. wakacyjne pokazy filmowe w ramach cyklu Kino na Szekspirowskim.


Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Niestety - nocne zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbyło się w ramach wyjątku. Ale zarówno wnętrze budynku, jak i rozpościerający się widok z górnego tarasu wyglądają imponująco również za dnia. Wraz z przewodnikiem tajemnice placówki można poznać codziennie, o godz. 15. Zwiedzanie obejmuje serce teatru, czyli Salę Główną, galerie, foyer z makietą Szkoły Fechtunku, dziedzińce, przejście po murze i taras z widokiem na zabytkową część miasta. Oprowadzanie trwa godzinę i odbywa się w dwóch językach: polskim lub angielskim. Bilety można kupić bezpośrednio w kasie lub wcześniej przez internet: harmonogram zwiedzania i bilety.

Dodatkową propozycję teatr przygotował dla rodziców z dziećmi - raz w miesiącu organizowane jest tematyczne „Rodzinne zwiedzanie teatru”, łączące oprowadzanie z atrakcjami dla najmłodszych. Najbliższe zwiedzanie odbędzie się 25 lutego oraz 18 marca. Szczegóły: Rodzinne zwiedzanie teatru.Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze