Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nocne Poezje w ZOO. Wiersze i zwierzęta, czy mają ze sobą coś wspólnego?

Kto zgadza się z twierdzeniem, że „czytelnik, to gatunek zagrożony wyginięciem” koniecznie powinien wybrać się na “Nocne poezje w ZOO”. Nie dość, że wydarzenie odbędzie się w piątek 13 października, to jeszcze nocą - w godz. 18 do 22. Organizatorzy zapewniają, że dla odważnych, pomiędzy dawkami poezji czasem poważnej, czasem przewrotnej i ironicznej - zorganizują spacer po ogrodzie.

Nocne Poezje w ZOO. Wiersze i zwierzęta, czy mają ze sobą coś wspólnego?
A
A
data publikacji: 12 października 2017 r.
Gepardy to najnowsi lokatorzy gdańskiego ZOO. Zamieszkały tu we wrześniu tego roku
Gepardy to najnowsi lokatorzy gdańskiego ZOO. Zamieszkały tu we wrześniu tego roku
Krzysztof Mystkowski/KFP


Kto zamyślił się kiedyś nad marnym losem sprytnej czapli z bajki La Fontaine, wymruczał dziecku na dobranoc słowami Tuwima: “Miauczy kotek: miau! - Coś ty, kotku, miał?” czy śmiał się czytając “Zwierzęcą zajadłość” Barańczaka, ten wie, że Szymborska uważa że: “Umrzeć - tego się nie robi kotu. Bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu.” Nie zdziwi go też zapewne, bliski związek biblioteki z ZOO, bo wie, że poeci kochają nie tylko zabawy słowem.

Ale po kolei…

Gdański Ogród Zoologiczny zaprasza dorosłych miłośników poezji na spotkanie z wierszami o zwierzętach czytanymi w niezwykłych okolicznościach. Będzie to pierwszy wieczór poezji w ZOO i impreza dla ludzi o mocnych nerwach, w planach nocny spacer po ogrodzie; romantycznej duszy - czytanie przy świecach i kominku; i poczuciu humoru - rzecz odbywa się “trzynastego” w piątek.

- Żyrafa tym głównie żyje, że w górę wyciąga szyję. A ja zazdroszczę żyrafie, Ja nie potrafię. - Jan Brzechwa
- Żyrafa tym głównie żyje, że w górę wyciąga szyję. A ja zazdroszczę żyrafie, Ja nie potrafię. - Jan Brzechwa
Krzysztof Mystkowski/KFP

- Spotykamy się w piątek, o godzinie 18 przy bramie wejściowej do ZOO - mówi Malwina Spandowska z gdańskiego ZOO. - Pod opieką przewodnika wyruszymy potem do chatki „Góralka”, gdzie czekać już na nas będzie rozpalony kominek, świece i gorąca herbata. W tym ogrzanym pawilonie spędzimy miło czas czytając wiersze.

O odpowiedni wybór poezji zadbała Biblioteka pod Żółwiem - filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku - współorganizator wydarzenia. Wiersze miały być poświęcone tematyce zwierzęcej.

Posłuchamy więc strof poetów anglojęzycznych, romantycznego Charlesa Baudelaire’a i XX-wiecznych: Bolesława Leśmiana, K.I. Gałczyńskiego, Jerzego Ficowskiego po nam współczesnych - Wojciecha Młynarskiego, Wisławę Szymborską czy Stanisława Barańczaka.

Tomiki wierszy do wyboru:

1. Kwiaty zła, Charles Pierre Baudelaire

2. Wszystko to czego nie wiem, Jerzy Ficowski

3. Poezje, Bolesław Leśmian

4. Wiersze z prania, K.I.Gałczyński

5. Szymborska, Widok z ziarnkiem piasku

6. Barańczak, Zwierzęca zajadłość i inne wiersze

7. Młynarski Wojciech, Od oddechu do oddechu

8. O krok od nich

9. Od Chaucera do Larkina

To uczestnicy zdecydują, które wiersze zabrzmią tego wieczoru. Czytać je będą sami, ale też zrobią to zaproszeni goście - gdańscy poeci Michał Piotrowski i Antoni Pawlak. Obecni będą też pracownicy ZOO i jego dyrektor Michał Targowski.

- ZOO kojarzy się może bardziej z Brzechwą i jego: “Dzik jest dziki, dzik jest zły…”, niż z Baudelaire’em, ale to właśnie jest ciekawe - mówi Michał Piotrowski. - W tym niecodziennym miejscu sami będziemy tworzyli klimat, bo tego wieczoru wszystko będzie zależało od nas. Przy wejściu podzielimy się książkami i każdy będzie mógł przeczytać wiersz, który sam wybierze.

Goście podzielą się również swoją poezją.

- Poproszono nas, abyśmy z Antonim przeczytali też nasze wiersze, chociaż nie wiem czy moje tam pasują - śmieje się Piotrowski. - Bo w moich wierszach wszyscy na końcu giną.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy:

1) zgłosić swój udział na adres mailowy: marketing@zoo.gda.pl lub pod numerem telefonu 58 552 00 41 wew. 140. 

2) Kupić bilet wstępu do ZOO poprzez stronę https://bilety.zoo.gda.pl/. Zakup i płatność muszą być zrealizowane do czwartku, 12 października 2017.


Ilość miejsc jest ograniczona. Organizatorzy przewidzieli dla chętnych 40 miejsc, decyduje więc kolejność zgłoszeń.

Kangury z gdańskiego ZOO
Kangury z gdańskiego ZOO
Krzysztof Mystkowski/KFP

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora