Nocne czuwanie w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Na Placu Solidarności w Gdańsku uczczono pamięć ofiary stanu wojennego. Nocne czuwanie w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez władze komunistyczne zorganizowało Stowarzyszenie Młodzi Demokraci.
13.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nocne czuwanie to symboliczny sposób upamiętnienia ofiar stanu wojennego.
Nocne czuwanie to symboliczny sposób upamiętnienia ofiar stanu wojennego.
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Tuż przed godz. 12.00 w nocy na Pl. Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców zgromadziła się kilkunastoosobowa grupa działaczy i sympatyków Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, które zaapelowało wcześniej o udział w nocnym czuwaniu. Uczestnicy spotkania zapalili znicze, które ułożyli w napis "13 Grudnia. Pamiętamy".

- Spotkania tego typu organizujemy jako Młodzi Demokraci nie po raz pierwszy. Przychodzimy tutaj od kilku lat i będziemy na pewno w latach następnych, żeby właśnie w taki symboliczny sposób oddać hołd i upamiętnić ofiary, które zostały zabite podczas stanu wojennego - mówi Michał Orfin, działacz Młodych Demokratów.

Zobacz relację wideo:



Podczas czuwania uczczono pamięć zabitych minutą ciszy. Odśpiewano też Hymn Polski. Podobne nocne czuwania SMD i jego sympatycy zorganizowali w 12 innych polskich miastach m.in. w Gdyni, Krakowie, Warszawie, Białymstoku i Łodzi.

- Młodzi ludzie na pewno nie są tak źli, jak się wydaje dorosłym i na pewno swoje wiedzą, ale nie byli uczestnikami tamtych wydarzeń. Myślę, że to jest największy problem. My urodziliśmy się po roku 90-tym i właśnie dlatego chcemy kultywować tę historię i mówić o niej naszym kolegom i koleżankom, żeby nie doszło do sytuacji, że ktoś kiedyś będzie chciał nią manipulować - dodaje Michał Orfin.

Podobne spotkania odbyły się w 12 miastach Polski
Podobne spotkania odbyły się w 12 miastach Polski
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Stan wojenny wprowadzony został w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Ogłosił tę decyzję gen. Wojciech Jaruzelski, stojący na czele specjalnie powołanej Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Złamano nawet konstytucję PRL. Była to siłowa próba zdławienia niezależnego od władzy komunistycznej ruchu Solidarności. Władzę przejęło wojsko, na ulice polskich miast wyjechały czołgi, a działacze niezależnego związku zostali uwięzieni bądź internowani w specjalnych ośrodkach odosobnienia. W sumie w okresie obwiązywania dekretu o stanie wojennym (zniesiono go 22 lipca 1983) internowanych było ok. 10 tys. osób. Granice państwa zostały zamknięte. Wprowadzono liczne ograniczenia praw obywatelskich m.in. zakaz zgromadzeń i godzinę milicyjną, a także kontrolę listów i rozmów telefonicznych. Zawieszono działalność organizacji, zamknięto wiele gazet i czasopism. W wyniku tłumienia protestów represji w czasie stanu wojennego i późniejszych działań władz PRL życie straciło ponad 100 osób.


Czytaj też: Dwa Grudnie. Gdańskie uroczystości KALENDARIUM OBCHODÓW


TV

Mevo się kręci!