PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Noc z wyjątkowym zaćmieniem księżyca w Centrum Hewelianum
Noc z wyjątkowym zaćmieniem księżyca w Centrum Hewelianum
Setki osób przybyły w piątkowy wieczór (27 lipca 2018 r.) na Górę Gradową, by obserwować niecodzienne zjawisko zaćmienia księżyca. Zobacz, jak wyglądało “astronomiczne” wydarzenie w Centrum Hewelianum.
Zaćmienie księżyca z nocy 27 lipca 2018 r. nad Centrum Hewelianum w Gdańsku
Zaćmienie księżyca z nocy 27 lipca 2018 r. nad Centrum Hewelianum w Gdańsku
Centrum Hewelianum

Wieczór rozpoczął pokaz w planetarium. Dla wszystkich zainteresowanych Hewelianum przygotowało teleskop, przez który można było podziwiać niezwykłe zjawiska na niebie. Znawcy tematu przynosili swoje prywatne teleskopy. Wyjątkowe widoki można było także podziwiać po prostu z perspektywy leżaka.

A było co oglądać: Księżyc znalazł się w apogeum, czyli w punkcie orbity najbardziej odległym od Ziemi, dzięki czemu było to najdłuższe zaćmienie XXI wieku. Jego powierzchnia zanurzyła się całkowicie w cieniu Ziemi na ponad półtorej godziny. Na skutek załamania promieni słonecznych w ziemskiej atmosferze, nasz naturalny satelita przybrał czerwoną barwę.

Dodatkową atrakcję na niebie stanowił Mars, który znalazł się w opozycji, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Czerwona planeta ustawiła się wyjątkowo blisko błękitnej, dzięki temu warunki do jej obserwacji były optymalne.

Tego wieczoru Centrum Hewelianum zaprosiło gości na niezwykły koncert artysty multimedialnego Marka Zygmunta i pokaz “obraz i dźwięk” pt.: Fabryka Statków - Gdańsk. Odbył się także pokaz najnowszej atrakcji gdańskiego centrum nauki  wideomappingu (re)Konstrukcje na fasadzie Wozowni Artyleryjskiej.

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl