• Start
  • Wiadomości
  • Noc Świątyń, Noc Księgarń, koncert Marka Dyjaka... Nie przegap w ten weekend

Noc Świątyń, Noc Księgarń, koncert Marka Dyjaka... Nie przegap w ten weekend

Weekend 20-22 września upłynie w Gdańsku pod znakiem ciekawych wydarzeń teatralnych i muzycznych, oraz organizowanych raz w roku nocnych atrakcji - Nocy Świątyń i pierwszej w historii Nocy Księgarń. Komu zimno niestraszne może obejrzeć też film w kinie plenerowym, pozostali - niech zajrzą do Gdańskiej Galerii Miejskiej, gdzie trwa ważna wystawa.
20.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Kino w Blokowisku” to organizowany od kilku lat cykl pokazów filmowych pod gołym niebem - początkowo tylko przy klubie Plama, a od kilku edycji także i przy brzeźnieńskiej Projektorni
„Kino w Blokowisku” to organizowany od kilku lat cykl pokazów filmowych pod gołym niebem - początkowo tylko przy klubie Plama, a od kilku edycji także i przy brzeźnieńskiej Projektorni
Fot. A. Bogdan

 

W piątek, 20 września, jak co tydzień, Projektornia - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Dworska 29A) zaprasza na trawnik przed swoją siedzibę, na pokaz filmowy w ramach bezpłatnego, plenerowego cyklu „Kino w Blokowisku”.


Tym razem zobaczymy norweską komedię z 2014 roku - „Poznajcie Harolda” w reżyserii Gunnara Vikene'a (czas trwania 87 min). Główni bohaterowie tej opowieści, Harold i jego żona, od 40. lat święcili sukcesy jako właściciele dobrze prosperującego sklepu meblowego Lunde. Wszystko się zmienia, gdy na rynek wkracza nowy potężny gracz w branży - sieć sklepów IKEA. Harold jest zmuszony zamknąć biznes a urażona duma pali go mocniej niż sos z papryczek chili. Pod wpływem impulsu, uzbrojony w rewolwer, wsiada do swojego starego Saaba i wyrusza do Almhutt w Szwecji, aby porwać założyciela Ikei, Ingvara Kamprada. Harold realizuje z sukcesem swój plan, ale porwany przez niego Kamprad wydaje się być z tego powodu... całkiem zadowolony.


Wzorem ubiegłych lat na widzów będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów - a taki zdecydowanie będzie ten - dodatkowo, w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych projekcja zostanie przeniesiona do sali. Lepiej jednak na wszelki wypadek ciepło się ubrać. Organizatorzy przygotują też miejsca siedzące, ale można i tak zaopatrzyć się we własny koc czy poduszkę.

Początek seansu o godz. 19:30. Wstęp wolny.

 

Więcej: Kino w blokowisku. Plenerowe projekcje na Zaspie i w Brzeźnie przez cały wrzesień PROGRAM

 

Noc Księgarń jest organizowana po raz pierwszy. Odbędzie się w całej Polsce 20 września 2019 r.
Noc Księgarń jest organizowana po raz pierwszy. Odbędzie się w całej Polsce 20 września 2019 r.
Fot. Pixabay

 

Nocny marków ucieszy zupełnie nowa tego typu impreza na mapie polski - Noc Księgarń. Wydarzenie, z okazji jubileuszu 20-lecia swojej działalności, organizuje dystrybutor książek OSDW Azymut, współpracujący z księgarniami niezależnymi.

W piątek w kilkudziesięciu księgarniach w całej Polsce odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia, które - podobnie jak Noc Muzeów - na stałe wpisze się w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych.

W programie znalazły się dziesiątki wydarzeń dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych czytelników które odbędą się w kilkudziesięciu księgarniach stacjonarnych na terenie całego kraju. W pierwszej edycji Nocy Księgarń udział bierze m.in. Gdańsk i tutejsza księgarnia Sztuka Wyboru. Sczegółowy program i informacje o pozostałych miejscach w naszym mieście biorących udział w akcji tutaj: Noc Księgarń w ten piątek. W programie spotkania z pisarzami, czytania performatywne, warsztaty...

 

W ten weekend wiele atrakcji czekać będzie na Siedlcach, gdzie odbędą się kolejne wydarzenia w ramach projektu Otwarty IKM
W ten weekend wiele atrakcji czekać będzie na Siedlcach, gdzie odbędą się kolejne wydarzenia w ramach projektu Otwarty IKM
Fot. Bartosz Bańka

 

W sobotę, 21 września, warto natomiast udać się na Siedlce, gdzie odbędą się kolejne wydarzenia w ramach projektu Otwarty IKM na Siedlcach. Tym razem każdy chętny będzie mógł wziąć udział w pikniku integracyjnym z kulturą ludową w tle. Wydarzenie, zatytułowane „Ojcowska zaprasza Siedlce”, organizowane jest przez Izabelę Pałasz-Alwasiak.

W pikniku, który potrwa w godz. 16:00-20:00, weźmie udział Kapela Niwińskich. Zaprezentuje ona bogaty program z warsztatami tanecznymi dla dzieci oraz potańcówką integracyjną. Dzieci w wieku (do lat 7) wezmą udział w zajęciach muzyczno-tanecznych bazujących na dawnych grach i zabawach z mazowieckich wsi. Tańce w kręgu i parach, gonitwy i zręcznościowe zmagania to tylko niektóre elementy tradycyjnych zabaw wiejskich, w których śpiew i ruch odgrywają kluczową rolę (godz. 16:00-17:00).

W programie znalazły się również warsztaty origami, poprowadzone przez młodą mieszkankę ulicy Ojcowskiej, Zuzannę Piotrowicz, podczas których różnokolorowy papier zamieni się w trójwymiarowe rzeźby - uczestnicy będą mogli je zabrać ze sobą do domu. (I GRUPA: godz. 16:00-16:50 - grupa wiekowa od lat 10., II GRUPA: godz. 17:00-17:50 - grupa dla dzieci do lat 10., III GRUPA: godz. 18:00-18:50 - grupa wiekowa od lat 12.)

A w godz. 18:00-20:00 Kapela Niwińskich zaprasza na potańcówkę dla mieszkańców i mieszkanek Siedlec.

Wydarzenia odbywają się na ulicy Ojcowskiej (w przypadku niepogody, wydarzenia przeniosą się do Szkoły Podstawowej Nr 58, ul. Skarpowa 3). Wstęp wolny.

 

Więcej: Otwarty IKM na Siedlcach. Wyjątkowe wydarzenia dla mieszkańców ruszą w tę sobotę

 

„Legenda Góry Gradowej” to spektakl pantomimy w plenerach wznoszącego się nad Gdańskiem wzgórza
„Legenda Góry Gradowej” to spektakl pantomimy w plenerach wznoszącego się nad Gdańskiem wzgórza
fot. Archiwum Hevelianum

 

Hevelianum (Gdańsk, Góra Gradowa 6) zaprasza w sobotę na plenerowy spektakl pantomimy, zatytułowany „Legenda Góry Gradowej”.

- Dawno temu, zanim na pomorskiej ziemi zapanowało chrześcijaństwo, zanim powstało miasto Gdańsk, na Gradowej Górze wznosiła się niewielka osada. Najbardziej znanym z jej władców był okrutny, surowy i bezlitosny Hagel. Przeniesiemy się w czasy tego pogańskiego władcy, żeby dowiedzieć się, kim był pan na włościach wznoszącej się dziś nad Gdańskiem Góry Gradowej. Sprawdzimy także jak powstał Gdańsk i czemu miasto zawdzięcza swoją nazwę. Stań się częścią tej legendy o okrutnym władcy, spokojnej wiosce, dzielnym rybaku i młodzieńczej miłości - zachęcają organizatorzy.

Wystąpi El Trupa Kabra - tworzą ją pasjonaci, studenci, pracownicy i aktorzy, którzy przygodę z teatrem amatorskim rozpoczynali wiele lat temu, a kiedyś połączyły ich warsztaty i szkolne spektakle. Występują w teatrze Ephata, Feta, podczas gdańskich parad, a także z Młodzieżową Akademią Teatralną. Wystąpią: Joannę Majewska, Oliwia Woźnicka, Wiktoria Morawska, Adam Wiśniewski, Tomasz Łaskowski i Szymon Król.

Początek o godz. 16:00. Wstęp wolny.

 

Marta Jaszewska i Magdalena Sowińska
Marta Jaszewska i Magdalena Sowińska
mat. GTPS

 

Również w sobotę, w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki (ul. Chlebnicka 2) odbędzie się trzecia odsłona projektu teatralnego „Czytania performatywne w Punkt”. Tym razem reżyser Beniamin Koralewski weźmie na warsztat „Sąd nieostateczny” Lecha Bądkowskiego.

„Sąd...” jest rozważaniem w formie bajki nad naturą człowieka. Dotyka problemów związanych z nienawiścią, przebaczaniem, chciwością, brakiem zrozumienia. Jest to utwór oparty na motywach kaszubskich. Akcja sztuki rozgrywa się w baśniowej scenerii w świecie demonów. Purtk (kaszubski diabeł) i jego pomocnik Slednik snują intrygę, która doprowadziła do zgody skłócone ze sobą kobiety. Jest to pokaz jak w ludzkiej naturze zło bierze górę nad dobrem.

Obsada: Krzysztof Berendt, Marta Jaszewska, Magdalena Sowińska, Bartłomiej Sudak.

O autorze: Lech Bądkowski urodził się w 1920 r. w Toruniu, zmarł w 1984 r. w Gdańsku. Pisarz, dziennikarz, tłumacz, działacz polityczny, kulturalny i społeczny. Od 1952 r. związany był z prasą na Wybrzeżu („Dziennik Bałtycki”, „Rybak Morski”). Od 1953 r. związany ze Związkiem Literatów Polskich. W latach 1954-1956 był kierownikiem Teatru Lalki i Aktora Miniatura. W 1956 r. współtworzył Zrzeszenie Kaszubskie (późniejsze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie).W sierpniu 1980 r. był rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej. W jego dorobku znajdują się między innymi: powieści („Wesoło w tropikach”), zbiory opowiadań („Bitwa trwa”), bajki („Złoty sen”), dramaty („Sąd nieostateczny”) oraz dzieła publicystyczne i szkice historyczne. Łącznie napisał ok. 1000 artykułów oraz 30 książek i broszur.

Początek czytania o godz. 16:00. Wstęp wolny.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

W wydarzeniu udział bierze także gdański meczet przy ul. Abrahama
W tegorocznej, trzeciej edycji Nocy Świątyń udział bierze także gdański meczet przy ul. Abrahama
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

W sobotę wieczorem rozpocznie się kolejna odsłona ogólnopolskiej Nocy Świątyń - wydarzenia przypominającego formułą popularną Noc Muzeów.

Tylko podczas tej jednej nocy w roku swoje drzwi otwierają świątynie, miejsca spotkań i modlitwy, a na odwiedzających czekają wyznawczynie i wyznawcy, którzy chętnie opowiedzą o swojej wierze oraz o tym, jak wyglądają ich praktyki duchowe i religijne. Tegoroczna edycja to dobra okazja do odwiedzenia ponad 50. niezwykłych budowli i miejsc kultu w sześciu polskich miastach - w tym aż 10. w Gdańsku.

W ramach wydarzenia odwiedzić będzie można m.in. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kaplicę Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, Gminę Wyznaniową Żydowską w Gdańsku (Nowa Synagoga) czy Kościół zielonoświątkowy - Zbór „Radość Życia”.

Wstęp wolny. Program: Noc Świątyń 2019. W sobotę w Gdańsku zwiedzisz dziesięć obiektów bezpłatnie, z przewodnikiem.

 

Marek Dyjak
Marek Dyjak
Fot. Wojciech Kornet

 

W niedzielę, 22 września, w ramach 4. edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) odbędzie się koncert Marka Dyjaka - artysty, który „mocnym głosem, śpiewa równie mocne utwory, w których - jak mówią sami fani - jest krew, żółć i łzy”.

Podczas koncertu zatytułowanego „Za Twoją i moją wolność” usłyszymy takie utwory, jak: „Piosenka w samą porę”, „Człowiek złota ryba” czy słynne „A my nie chcemy uciekać stąd”, napisany przez Jacka Kaczmarskiego w 1980 roku, po pożarze szpitala psychiatrycznego w Górnej Grupie.

Początek o godz. 19:00. Bilety: 50 zł.

 

Wystawa „Tylko zepsute zegary pokazują dokładny czas” prezentowana jest w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, od 13 września do 10 listopada 2019 r.
Wystawa „Tylko zepsute zegary pokazują dokładny czas” prezentowana jest w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, od 13 września do 10 listopada 2019 r.
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W ten weekend warto też bliżej zapoznać się ze sztuką współczesną. Gdańska Galeria Miejska świętuje jubileusz 10-lecia istnienia. Z tej okazji, w oddziale GGM2 (ul. Powroźnicza 13/15) oglądać można nową, interdyscyplinarną wystawę z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych twórców, m.in. Romana Opałki czy Dana Reisingera.

Celem wystawy, zatytułowanej „Tylko Zepsute Zegary Pokazują Dokładny Czas”, który przyświecał jej kuratorowi i pomysłodawcy - Pawłowi Sosnowskiemu z warszawskiej galerii sztuki współczesnej Propaganda, jest pokazanie różnorodnego i wnikliwego podejścia do kategorii przemijania, odliczania czasu i trwania, poprzez zestawienie ze sobą dzieł polskich oraz światowej sławy, zagranicznych artystów.

Prace, które na nią trafiły, doskonale wpisują się w tematykę upływającego czasu. Jest to przy tym rodzaj eksperymentu - wybrane na ekspozycję dzieła sztuki współczesnej, wykonane w różnych technikach i za pomocą różnych środków, służą jako narzędzia do zapamiętywania i dokumentowania aktualnych zagadnień społecznych. „Ale czy to wystarczy, by zapewnić im ponadczasowość?” - zdają się zastanawiać twórcy.

Wystawa potrwa do 10 listopada 2019 r. Galeria jest czynna codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 12:00-18:00. Wstęp wolny.

 

Więcej: „Tylko Zepsute Zegary Pokazują Dokładny Czas” - wystawa na 10-lecie Gdańskiej Galerii Miejskiej

 

Zobacz też: Sobotni piknik gdańskiego ZTM. Ile plastikowych butelek zmieści się w autobusie?

 

TV

Bajpas kartuski działa