PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Noc kryształowa” po 81 latach. Dziś wieczór pamięci w synagodze, we wtorek - koncert

“Noc kryształowa” po 81 latach. Dziś wieczór pamięci w synagodze, we wtorek - koncert
Przeprowadzony przez nazistów antyżydowski pogrom “nocy kryształowej” w listopadzie 1938 r. był zapowiedzią tragedii II wojny światowej. Na pamiątkę ofiar tamtych wydarzeń w Europie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem - również w Gdańsku.
Agresywny nacjonalizm, nienawiść, przemoc w naszej epoce stały się narzędziami walki politycznej, podobnie jak w latach 30. ubiegłego wieku. Czy Polacy pamiętają o tej lekcji historii i jej tragicznych skutkach?
Agresywny nacjonalizm, nienawiść, przemoc w naszej epoce stały się narzędziami walki politycznej, podobnie jak w latach 30. ubiegłego wieku. Czy Polacy pamiętają o tej lekcji historii i jej tragicznych skutkach?
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W piątek wieczorem, 8 listopada, ulicami Głównego Miasta - spod Złotej Bramy do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - przeszedł kilkudziesięcioosobowy marsz pod hasłem “Społeczeństwo przeciw nacjonalizmowi”. Współorganizatorami są: Komitet Obrony Demokracji region Pomorze, Beit Trójmiasto, Stowarzyszenie Edukatorów i Terapeutów “Zaczarowani”, Obywatele RP, a także Instytut Lecha Wałęsy.

Organizatorzy przypominali, że w ubiegłorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem w Gdańsku uczestniczył prezydent Paweł Adamowicz, który wygłosił poruszające przemówienie.

"Faszyzm, rasizm, antysemityzm i ksenofobia są nadal narzędziem sprawowania władzy przez wiele środowisk i rządów i w związku z tym, po raz kolejny protestując przeciwko tym zjawiskom, chcemy uczcić pamięć ofiar tzw. nocy kryształowej w Gdańsku. Nie ma i nie będzie naszej zgody na mowę nienawiści, marginalizację i ostracyzm względem różnych mniejszości!”.

 

Uczestnicy piątkowego marszu przeciw nacjonalizmowi przeszli spod Złotej Bramy, przez ul. Długą, Długi Targ, Powroźniczą, Ogarną - do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie stała Wielka Synagoga, zburzona w maju 1939 r. przez nazistów
Uczestnicy piątkowego marszu przeciw nacjonalizmowi przeszli spod Złotej Bramy, przez ul. Długą, Długi Targ, Powroźniczą, Ogarną - do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie stała Wielka Synagoga, zburzona w maju 1939 r. przez nazistów
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W sobotę, 9 listopada, o godz. 18.30 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu (ul. Partyzantów 7) odbędzie się wieczór pamięci o wydarzeniach “nocy kryształowej”. Zaproszeni są nie tylko trójmiejscy Żydzi, ale wszyscy mieszkańcy. W wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele władz samorządowych, Miasto Gdańsk jest współorganizatorem.

- Będzie program artystyczny, wystąpienia przedstawicieli organizatorów, projekcja filmu dokumentalnego - mówi Michał Samet, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. - Upamiętnimy “noc kryształową” ze względu na ofiary, ale również po to, by mieć świadomość, że w każdym pokoleniu są środowiska polityczne, gotowe siać nienawiść, stosować przemoc, robić innym krzywdę. Na to nie może być zgody.

Do wydarzeń “nocy kryształowej” na terytorium III Rzeszy doszło w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. W Wolnym Mieście Gdańsku naziści przeprowadzili tę zorganizowaną akcję nienawiści nieco później, w nocy z 11 na 12 listopada. Palono synagogi, bito i zabijano Żydów, niszczono i rabowano żydowskie sklepy, a także prywatne mieszkania. Był to kolejny krok Hitlera i jego współpracowników, służący jednocześnie podsycaniu antysemickich emocji i demoralizacji niemieckiego społeczeństwa. Następnym znaczącym krokiem nazistów była wojna przeciwko Polsce i cywilizacji europejskiej.    

We wtorek, 12 listopada, wieczorem w Dworze Artusa - koncert Mikołaja Trzaski. Jak zapowiada artysta, ma to być "opatrzona czytaną prozą Andrzeja Stasiuka muzyczna refleksja nad utraconym dziedzictwem Gdańska, istotą zła, ale także odwagi".

 

WIĘCEJ:

“Noc kryształowa” po 80 latach. Wolne Miasto Gdańsk i zagadka spóźnionego pogromu

 

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYDARZEŃ:

Gdańskie obchody 81. rocznicy Nocy Kryształowej w dniach 8-12.11.2019

 

8 listopada 2019 roku

SPOŁECZEŃSTWO PRZECIW NACJONALIZMOWI - ROCZNICA NOCY KRYSZTAŁOWEJ

 

Organizatorzy: Beit Trójmiasto, Obywatele RP Gdańsk, Komitet Obrony Demokracji Region Pomorski ze wsparciem Instytutu Lecha Wałęsy

Program wydarzenia:

  • 18:00 - 18:30

Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia przed Złotą Bramą, przemówienia organizatorów, Miasto Gdańsk reprezentuje Pan Andrzej Stelmasiewicz – przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska

  • 18:30 - 19:30

Przemarsz w kierunku Teatru Szekspirowskiego, do miejsca po Wielkiej Synagodze w Gdańsku

  • 20:30 - 22:00

Beit Trójmiasto Gdańsk, ul. Grunwaldzka 496/7: Koncert9 listopada 2019 roku 

OFICJALNE GDAŃSKIE OBCHODY 81. ROCZNICY NOCY KRYSZTAŁOWEJ

Nowa Synagoga w Gdańsku przy ul. Partyzantów 7

18:30 – 20:00

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku, Fundacja Kultury Zbliżenia, Beit Trójmiasto

Program wydarzenia:

  • Program artystyczny
  • Wystąpienie organizatorów - Prezydent Miasta Gdańska - pani Aleksandry Dulkiewicz, przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku pana Michała Sameta, przewodniczącego Postępowej Gminy Żydowskiej - Beit Trójmiasto Pana Damiana Schwimmer-Nawareckiego
  • Mini wernisaż prac dzieci z Gdańskich Domów dla Dzieci
  • Projekcja filmu dokumentalnego "W cieniu wielkiej synagogi" reż. Andrzej Dudziński

 

12 listopada 2019 roku

MUZYCZNA REFLEKSJA MIKOŁAJA TRZASKI

Dwór Artusa

19:00 - 21:00

Organizator: Muzeum Gdańska

Dokładnie w 81. rocznice smutnego wydarzenia, 12 listopada 2019 roku o godzinie 19 00 odbędzie się koncert w Dworze Artusa w Gdańsku przy Długim Targu 43-44. Koncert Mikołaja Trzaski to opatrzona czytaną prozą Andrzeja Stasiuka muzyczna refleksja nad utraconym dziedzictwem Gdańska, istotą zła, ale także odwagi.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl