PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

"Noc Biologów". Poznaj zagadki świata i ludzkiego organizmu

"Noc Biologów". Poznaj zagadki świata i ludzkiego organizmu
Naturalne antybiotyki, triki pozwalające ograniczyć zużycie plastiku, kuchnia molekularna, świat roślin mięsożernych oraz funkcjonowanie mózgu, gdy się boimy - to tylko kilka z ponad 60 tematów, które zostaną poruszone podczas „Nocy Biologów” na Uniwersytecie Gdańskim i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W ramach imprezy można zwiedzić także oliwskie zoo i Akwarium Gdyńskie.
Noc Biologów to możliwość poznania świata, dzięki doświadczeniu i nauce
Noc Biologów to możliwość poznania świata, dzięki doświadczeniu i nauce
fot. Mateusz Ochocki/KFP


„Noc Biologów” narodziła się osiem lat temu na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek poznańskiej uczelni podczas "dni otwartych" odwiedziły wówczas tysiące dzieci, młodzieży i dorosłych. Było to inspiracją do zorganizowania w całej Polsce tego typu przedsięwzięć. Od kilku lat akcja organizowana jest także na Uniwersytecie Gdańskim. Tak będzie także w piątek, 11 stycznia. 

Spotkania otwarte będą odbywały się w czterech miejscach: 

  • Bałtycki Kampus UG w Gdańsku-Oliwie, Wydział Biologii UG, ul. Wita Stwosza 59 - godz. 13.00-20.00
  • Gdański Ogród Zoologiczny, ul. Karwieńska 3 - godz. 17.00-20.00
  • Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, Gdynia, Al. Jana Pawła II 1 - godz. 18.00-20.00
  • Bałtycki Kampus UG w Gdańsku-Oliwie, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, ul. Abrahama 58 - godz. 15.00-20.00


Podczas imprezy jest możliwość poznania różnych organizmów
Podczas imprezy jest możliwość poznania różnych żywych organizmów
fot. Mateusz Ochocki/KFP


Co czeka odwiedzających

Studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Biologii UG i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz pracownicy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego i Akwarium Gdyńskiego MIR – PIB przygotowali ponad 60 tematów z dziedziny biologii i biotechnologii, które zaprezentują na ponad 100 imprezach.

- W tegoroczną noc zaangażowało się ponad 250 biologów, którzy będą opowiadać o swoich badaniach i pasjach, odkrywać tajemnice laboratoriów i hodowli, pokazywać to, co wydaję się niewidoczne oraz wyjaśniać to, co na co dzień jest zagadką - informuje Monika Rogo z biura rzecznika prasowego UG. - W tym roku do biologów przyłączyli się studenci i doktoranci z Wydziału Oceanografii i Geografii oraz z Wydziału Chemii. Podobnie jak w ubiegłych latach pracownicy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego i Akwarium Gdyńskiego zaprezentują mieszkańców w nieco odmiennej, nocnej odsłonie.

Na Wydziale Biologii „Noc Biologów” rozpocznie się już o godzinie 13.00, jednak będą to pojedyncze warsztaty skierowane do uczniów podstawówki. Pozostałe imprezy na UG i GUMed w godz. 15.00-20.00. Pracownicy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego zapraszają o godz. 17.00 a warsztaty połączone ze zwiedzaniem w Akwarium Gdyńskim rozpoczną się o godz. 18.00.


Szczegółowy program „Nocy Biologów” oraz formularz rejestracji i rezerwacji

- Wydział Biologii UG, Gdański Ogród Zoologiczny i Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl