• Start
  • Wiadomości
  • Nigdy więcej wojny. Gdańsk upamiętnił 74. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej

Nigdy więcej wojny. Gdańsk upamiętnił 74. rocznicę zakończenia II Wojny Światowe

Pod pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” w środę, 8 maja, odbyła się uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Podczas apelu pamięci oddano hołd wszystkim ofiarom i bohaterom wojennym.
08.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańskie obchody 74. rocznicy II Wojny Światowej
Gdańskie obchody 74. rocznicy II Wojny Światowej
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Uroczystości pod pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” przy ul. Podwale Grodzie zorganizowały władze Gdańska. Obecni byli na niej kombatanci wojenni, organizacji społecznych, a także przedstawiciele wojewódzkich władz samorządowych i administracyjnych, przedstawiciele wojska, harcerze i młodzież. Rozpoczynający uroczystość hymn państwowy, odegrany został przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej.

W maju 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę. Dzień 8 maja jest świętowany jako dzień zakończenia II Wojny Światowej w krajach Europy Zachodniej i w Polsce.  W niektórych krajach – szczególnie dawnego Związku Sowieckiego – za datę zakończenia wojny uznaje się 9 maja. Akt kapitulacji III Rzeszy kończył najbardziej krwawy i tragiczny konflikt wojenny whistorii ludzkości.

 

 
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Nie data jest tutaj najważniejsza - mówiła do zebranych Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca rady Miasta Gdańska – Uczestnicząc w dzisiejszej uroczystości mamy świadomość wagi tego historycznego wydarzenia, wszak znajomość historii jest czymś niezwykle ważnym, abyśmy robili wszystko, by nie dopuścić do jej powtórzenia. Ważnym również dlatego, by być wyczulonym na próby pisania własnej wygodnej jej wersji. Dziś w tym miejscu przypominamy, że wszelkie totalitaryzmy są złem i wypaczeniem.

Prezydent Aleksandrę Dulkiewicz reprezentował na uroczystości jej zastępca Piotr Grzelak, który w swoim wystąpieniu mówił, że Europa została przed wojną podzielona „złym słowem”. Nawiązał też do niedawnego wystąpienia przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska

- Coraz częściej używamy spójnika "albo", a nie używamy spójnika "i". Nie szukamy tych spójników, które łączą, tylko tych spójników, które dzielą. Dzisiaj możemy - i powinniśmy - czcić pamięć ofiar II wojny światowej, ale przed nami o wiele większe zadanie. Zadanie, żeby szukać tego, co łączy. To, co łączy Polaków i teraz, w najbliższym czasie, co łączy Europę – zakończył swoje przemówienie Piotr Grzelak.

Już po uroczystości w związku ze swoim wystąpieniem Piotr Grzelak wydał oświadczenie na swoim społecznościowym profilu.

Rolę polskiego żołnierza w tym konflikcie przypomniał zebranym na uroczystości Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.

- Żołnierz polski szedł i ginął na frontach całego świata, w Polce na zachodzie Europy, na wschodzie, w powietrzu, na morzach i oceanach. Byliśmy wszędzie i warto w tym dniu również pamiętać – mówił wicewojewoda.

Przemawia kpt w st. spocz. Henryka Bajduszewskiego
Przemawia kpt w st. spocz. Henryk Bajduszewski
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Bardzo mocno zabrzmiało wystąpienie podczas uroczystości przedstawiciela środowisk kombatanckich, który przypomniał, jak strasznym doświadczeniem jest wojna i jakie czyni spustoszenie.

- Nie zdajemy sobie chyba sprawy z tego, co to jest wojna. To nie piosenka:”Wojenko, wojenko...”. Wojna to przekleństwo ludzkości, dlatego musimy wszelkimi siłami bronić pokoju. Zwracam się do was młodych obywateli, wy przejmiecie po nas pałeczkę, to od was będzie zależało bezpieczeństwo i pokój naszego narodu – apelował do młodzieży kpt w st. spocz. Henryk Bajduszewski z Kolegium ds. dziedzictwa Kulturowo – Historycznego.

Kompania Honorowa Marynarki Wojennej RP
Kompania Honorowa Marynarki Wojennej RP
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Uroczystość upamiętniającą zakończenie II Wojny Światowej zakończyła modlitwa ekumeniczna, po której odbył się apel pamięci z udziałem Kompanii Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, po którym rozbrzmiała salwa honorowa, a następnie pod pomnikiem złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.

 

 

TV

Światowa stolica bursztynu