PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Niezwykłe zwiastuny końca wiosny. Właśnie zakwitły czosnki ozdobne

Niezwykłe zwiastuny końca wiosny. Właśnie zakwitły czosnki ozdobne
Koniec maja i początek czerwca to czas kwitnienia efektownie wyglądających czosnków ozdobnych. Ich galerię umieścił internecie Gdański Zarząd Dróg I Zieleni. Zobacz fotografie tych niezwykłych kwiatów.
Czosnki ozdobne w Gdańsku Wrzeszczu przy al. Grunwaldzkiej obok Galerii Bałtyckiej
Czosnki ozdobne w Gdańsku Wrzeszczu przy al. Grunwaldzkiej obok Galerii Bałtyckiej
zdj. Karol Stańczak/GZDiZ


Już po "zimnych ogrodnikach" i wielkimi krokami zbliża się lato - a to czas na kwitnienie jednej z najbardziej oryginalnych roślin - czosnku ozdobnego. Może nie oszałamia zapachem, ale jego obecność na rabatach sprawia, że nie można przejść obok obojętnie. Czosnki nie tylko cieszą oczy, ale mogą też być inspiracją dla wielu domowych ogrodników.

Kwiaty czosnku to wielkie kule w odcieniach bieli, różu i fioletu przypominające dmuchawce. Oprócz fantazyjnego kwiatostanu uwagę również przyciąga ich również długa, zielona, prosta i bez liści łodyga. W zależności od gatunku czosnki dorastają nawet do 160 cm. Wzrostem dorównują niektórym krzewom ozdobnym, a wiele z nich i tak znacznie przewyższają.

Łodygi czosnku ozdobnego osiągają wysokość nawet 160
Łodygi czosnku ozdobnego osiągają wysokość nawet 160 cm
zdj. Karol Stańczak/GZDiZ


Jak widać na zdjęciach, autorstwa Karola Stańczaka z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, efektowne kwietne kule można podziwiać w różnych punktach miasta. Kto się pospieszy, może je jeszcze zobaczyć na skrzyżowaniu alei Grunwaldzkiej z aleją Żołnierzy Wyklętych. Można też podjechać do Brzeźna, tam kwitnące czosnki zasadzono na skwerze przy ul. Zdrojowej.

Czosnek ozdobny nazywany jest rośliną kończącą wiosnę, ponieważ okres kwitnienia przypada na jej schyłek. Do pierwszego dnia kalendarzowego lata, 20 czerwca, pozostało jeszcze 18 dni. Nasze czosnki w Miasto Gdańsk nieśmiało zaczęły kwitnienie, najpiękniejszy moment jeszcze przed nami.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl