PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Niezapomniani. Wystawa o zasłużonych gdańszczanach na Cmentarzu Srebrzysko

Niezapomniani. Wystawa o zasłużonych gdańszczanach na Cmentarzu Srebrzysko
Do końca roku, na Cmentarzu Srebrzysko prezentowana będzie wystawa „Niezapomniani”. Składa się z 20 zdjęć i biogramów osób zasłużonych dla Gdańska, których groby znajdują się w tym miejscu. Wystawa jest częścią projektu Fundacji Centrum Solidarności, w ramach którego powstała strona internetowa niezapomniani.org., prezentująca gdańskich bohaterów i trasę do miejsc ich pochówku.
Wystawa Niezapomniani  prezentowana jest na Cmentarzu Srebrzysko tuż przy wejściu głównym
Wystawa "Niezapomniani" prezentowana jest na Cmentarzu Srebrzysko tuż przy wejściu głównym
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Każdy, kto odwiedza groby bliskich na Cmentarzu Srebrzysko na pewno zauważy niezwykłą wystawę, która pojawiła się tuż przy głównej bramie. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Na dużych tablicach znajdziemy 20 biogramów osób ważnych dla historii Gdańska, Pomorza, Polski, które po śmierci spoczęły właśnie tu, na Srebrzysku. Są to m.in. Zdzisław Kieturakis, ks. Eugeniusz Dutkiewicz, Ryszard Stryjec, Anna Walentynowicz, Alina Pienkowska, Marian Pelczar, Robert Szewalski, Lech Bądkowski, Andrzej Zbierski...

Ludzie różnych profesji, wielu z nich przybyło do Gdańska z najróżniejszych miejsc, wielu miało bardzo skomplikowane życiorysy. Wystawa nosi tytuł „Niezapomniani” i jest kontynuacją projektu Fundacji Centrum Solidarności, który zainaugurowano przed rokiem.

20 biogramów opowiada historię znanych i zasłużonych gdańszczan, których groby znajdują się na Cmentarzu Srebrzysku
20 biogramów opowiada historię znanych i zasłużonych gdańszczan, których groby znajdują się na Cmentarzu Srebrzysku
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Autorzy otwarci są na wszelką pomW ramach projektu powstała strona internetowej z funkcją aplikacji na urządzenia mobilne. Pozwala ona nie tylko poznać historię znanych osób, ale też pokazuje trasę do miejsca na cmentarzu, gdzie dana osoba jest pochowana. Na wystawie prezentowana jest tylko część ze 100 biogramów udostępnionych na stronie niezapomniani.org. oc i uwagi, szczególnie te, w których znajdzie się propozycja upamiętnienia kolejnej, ważnej i być może zapomnianej postaci.

Pomysł projektu zrodził się w gronie pracowników Fundacji Centrum Solidarności. Prezes Fundacji Danuta Kobzdej wspomina zdarzenie, które było dla niej inspiracją.

- Dwa lata temu miałam spotkanie z młodą gdańską nauczycielką. Oglądałyśmy wtedy wystawę, na której były zdjęcia z Sierpnia'80. Była tam też fotografia Lecha Bądkowskiego. Okazało się, że ta młoda nauczycielka nie wiedziała, kto to jest. Wtedy pomyśleliśmy, że warto zrobić coś, co z jednej strony przybliży ważne i zasłużone dla Gdańska osoby, a z drugiej będzie miało walor edukacyjny. Coś, co pomoże w jakimś sensie odnaleźć nazwiska tych osób. Jest ich dużo, ale ci ludzie odchodzą - mówi Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności.


Niektórym biogramom prezentowanym na Srebrzysku towarzyszy, krótka opowieść o osobie w formie komiksów. Ich autorem jest Jacek Frąś.

Wystawa jest częścią projektu Znani Niezapomniani
Wystawa jest częścią projektu "Znani Niezapomniani"
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Fundacja stara się o środki na rozwinięcie projektu. Nie tylko zamierza dodać do wystawy na Srebrzysku biogramy kolejnych osób, ale też objąć zasięgiem kolejne gdańskie nekropolie, najpierw Cmentarz Oliwski, a w przyszłości też Łostowicki.

Wystawę Znani Niezapomniani można będzie oglądać nie tylko w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Będzie ona eksponowana na Cmentarzu Srebrzysko do końca grudnia 2019 r.

Czytaj też: "Niezapomniani.org" - poznaj aplikację i odwiedź groby zasłużonych gdańszczan

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze