Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Niewidoma Iza jedzie do Amazonii - dzięki internautom

Marzenie niewidomej Izy Dłużyk, która od lat nagrywa głosy ptaków, spełni się. Gdańszczanka pojedzie do Amazonii, by usłyszeć swoje ukochane papugi na wolności. Kampania zbiórkowa, którą gdańszczanka uruchomiła, by zebrać pieniądze na kosztowną wyprawę, zakończyła się sukcesem. - Jestem uskrzydlona! - mówi szczęśliwa Iza.

Niewidoma Iza jedzie do Amazonii - dzięki internautom
A
A
data publikacji: 22 maja 2016 r.

Udało się! Iza Dłużyk pojedzie do Amazonii.
Udało się! Iza Dłużyk pojedzie do Amazonii.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pisaliśmy o marzeniu Izy na początku kwietnia 2016 r., zaraz po tym, jak zwróciła się do internatów z prośbą o pomoc w realizacji swojego celu - wyjazdu do Peru, do amazońskich lasów, gdzie żyje mnóstwo gatunków papug, jej ulubienic. Chciała nagrać ich skrzeczenie i śpiewy na wolności.

Iza Dłużyk postanowiła zebrać połowę potrzebnych na dziewięciodniową wyprawę pieniędzy (2800 dolarów), by móc w ten sposób opłacić niezbędne w jej przypadku towarzystwo osoby widzącej. Internautom, którzy zechcieliby wspomóc jej zbiórkę, oferowała w zamian różne pakiety nagrań uzyskanych podczas wyprawy.

Kampania prowadzona za pośrednictwem portalu Genrosity powiodła się! Gdańszczanka zebrała 102 proc. potrzebnej kwoty, a jej cel wspomogło aż 75 osób.

W momencie gdy udało się zebrać już większość sumy, firma Rainforest Expeditions (organizator wyprawy Izy) zaoferowała gdańszczance i jej przewodnikowi darmowy pobyt w Peru - w zamian za udostępnienie części nagrań.

- Myślę, że podjęli taką decyzję na podstawie poparcia, z jakim spotkała się moja kampania - mówi Dłużyk. - Zebraną sumę przeznaczę więc na opłacenie biletów lotniczych w obie strony. Zupełnie nie spodziewałam się tego sukcesu. Wszystkim, którzy mnie pytali, co będzie jak się uda, odpowiadałam “nic nie wiem, nic nie planuję”. Teraz już wiem, że pojadę do Amazonii!

Iza spełni swoje marzenie w listopadzie przyszłego roku. Mówi, że woli na spokojnie załatwić wszystkie formalności i przygotować się do wyjazdu. Już teraz “ćwiczy ucho” przed wyprawą, słuchając nagrań papug i innych ptaków zamieszkujących amazońską dżunglę.

Po powrocie planuje wydanie płyt z zebranym materiałem. Fragmentów dokonań Izy będzie można posłuchać także na portalu internetowym Xeno-canto, na której wielbiciele ptaków z całego świata, w tym również ona, dzielą się efektami swoich “dźwiękowych łowów”.

- Zależy mi, żeby jak najwięcej ludzi mogło usłyszeć moje nagrania z Peru. Chcę nie tylko spełnić swoje marzenie, ale także pokazać światu jak wyjątkowy jest to rejon, jak piękna jest muzyka amazońskiej puszczy - tłumaczy gdańszczanka.

“Teraz już wiem na pewno, że moje marzenie się spełni! Wkrótce zamieszczę tu specjalny filmik z podziękowaniami dla wszystkich, którzy mi pomogli. Jesteście cudowni!” - napisała Iza Dłużyk na swoim profilu zbiórkowym.

Czytaj także:

Gdzie wzrok nie sięga. Nikt nie słyszy ptaków tak, jak ona

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora