PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nieruchomość nad Kanałem Raduni. Miasto wystawia ją na przetarg

Nieruchomość nad Kanałem Raduni. Miasto wystawia ją na przetarg
Miasto zdecydowało o wystawieniu na przetarg nieruchomości w Śródmieściu, u zbiegu ul. Brygidki i ul. Mniszki. Podobnie jak miało to miejsce już wcześniej zapłatą mają być mieszkania, które trafią do zasobu komunalnego i zostaną przekazane potrzebującym mieszkańcom Gdańska.
Nieruchomość leży przy samym Kanale Raduni, na tyłach hotelu Mercure Hevelius
Nieruchomość leży przy samym Kanale Raduni, na tyłach hotelu Mercure Hevelius
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Chodzi o działkę o powierzchni 273 m kw. i dwie stojące na niej kamienice, od 21 lat przeznaczone do rozbiórki. Całość zlokalizowana jest bezpośrednio nad Kanałem Raduni. Lokatorzy kamienic (z wyjątkiem jednego) stopniowo otrzymywali mieszkania w innych lokalizacjach w Gdańsku. W ub. roku Miasto postanowiło ostatecznie zbyć tę nieruchomość. Początkowo wybrano tryb zamiany na nowe mieszkania, a przy określeniu wartości nieruchomości urzędnicy oparli się na operacie szacunkowym, sporządzonym przez biegłego, Jolantę Grzenię. Według tego dokumentu wartość nieruchomości powinna wynosić 2.250 PLN za m kw., czyli 607 tys. za całość.

Rzeczoznawca, przy sporządzaniu wyceny uwzględnił ceny 430 transakcji sprzedaży nieruchomości, jakich dokonano w tej okolicy od 2014 r. Średnia cena wyniosła 1742 zł za metr kwadratowy. Ze względu na atrakcyjne położenie nieruchomości, szacunkową wycenę zwiększono jednak do 2 tys. 250 zł za m kw.

Jednocześnie, ze względu na fakt, że od 1997 roku kamienice przeznaczone są do rozbiorki przyjęto, że o wartości nieruchomości decyduje tylko działka, na której stoją.

Zdaniem miejskich inspektorów nadzoru budowlanego, nieruchomość nadaje się jedynie do rozbiórki
Od 1997 r. nieruchomość jest przeznaczona do rozbiórki
www.gdansk.pl

Publiczna oferta dotycząca nieruchomości u zbiegu ul. Mniszki i Brygidki została przygotowywana przez urzędników. 12 lipca br. Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej wydał zarządzenie o zamiarze zamiany i zostało ono ogłoszone na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego, gdzie znajdowało się przez sześć tygodni. Odpowiedział na nie jeden z deweloperów, spółka Moderna, prowadząca inwestycje w rejonie tej lokalizacji. Zaoferowano Miastu dwa mieszkania w bloku przy ul. Niepołomickiej (Gdańsk Południe) o wartości zbliżonej do operatu szacunkowego - resztę kwoty firma była gotowa dopłacić w gotówce, tak by było to łącznie 607 tys. zł.

Ostatecznie prezydent Paweł Adamowicz zdecydował jednak, że nieruchomości nie zostaną wymienione za kwotę oszacowaną przez biegłego, choć byłoby to zgodne z przepisami. Biorąc pod uwagę krytykę, która pojawiła się ze strony części radnych Rady Miasta Gdańska, a także w artykule prasowym w Gazecie Wyborczej Trójmiasto, prezydent zdecydował, że zostanie zorganizowany przetarg. Jego stawką pozostaną jednak - tak jak zdecydowano poprzednio - mieszkania. Wygra ten, kto zaoferuje nowe mieszkania komunalne, które będą miały największą wartość.

- W ciągu piętnastu ostatnich lat pozyskaliśmy właśnie na zasadzie transakcji wymiany blisko 900 nowych mieszkań, które zostały przeznaczone dla najbardziej potrzebujących gdańszczan - mówi Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.

Tak wygląda klatka schodowa przeznaczonego do wyburzenia domu przy ul. Mniszki 1/Brygidki 15
Klatka schodowa przeznaczonego do wyburzenia domu u zbiegu ulic Brygidki i Mniszki
www.gdansk.pl

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl