PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Niehandlowa niedziela: zamiast w sklepie - z rodziną. Podpowiadamy, jak spędzić czas
Niehandlowa niedziela: zamiast w sklepie - z rodziną. Podpowiadamy, jak spędzić czas
W sobotę obowiązywała żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego, nie odbyły się więc zaplanowane wydarzenia rozrywkowe. W niedzielę, 17 lutego, sklepy i centra handlowe są zamknięte. Co w zamian? Bogatą ofertę przygotowały gdańskie instytucje kultury i organizacje - coś dla siebie znajdą dzieci i całe rodziny, miłośnicy muzyki, teatru, kina i aktywności na świeżym powietrzu.
Zespół Czerwie znany jest m.in. z tworzenia muzyki do niemych filmów. Jego styl to pogranicze folku i etno
Zespół Czerwie znany jest m.in. z tworzenia muzyki do niemych filmów. Jego styl to pogranicze folku i etno
Fot. D.Orwat


Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) przygotował na niedzielę ciekawe wydarzenie - projekcję filmu "Kult ciała" z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.

To arcydzieło kina niemego wyreżyserował w 1929 roku Michał Waszyński, autor słynnego "Dybuka", a jedną z ról zagrała legenda polskiego kina, Eugeniusz Bodo. Film jest adaptacją skandalizującej, jak na swoje czasy, powieści erotyczno-psychologicznej Mieczysława Srokowskiego pt. "Kult ciała. Dziennik człowieka samotnego" z 1910 roku. Ta polsko-austriacka koprodukcja zyskała międzynarodowe uznanie, zdobywając  Złoty Medal na festiwalu filmowym w Nicei. W Rumunii, Francji i Niemczech film znany jest pod tytułem "Rapsodia miłości". 

Projekcję tego wybitnego filmu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim dopełni muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie, który już dwukrotnie gościł w GTS, dając niezapomniane koncerty. To niezależna polska formacja, której styl, to pogranicze folku i etno, inspirowany teatrem absurdu i filmem. Na swoim koncie mają muzykę do wielu projektów teatralnych (m.in. "Albośmy to jacy, tacy" w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie) i filmowych, a od kilku lat tworzą głównie muzykę do arcydzieł kina niemego. 

Zespół tworzy czterech muzyków: Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia - a ich instrumentarium, to: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon i syntezatory.

Projekcja rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 20-35 zł.

Wcześniej, o godz. 17:30, we foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbędzie się wykład Anny Ratkiewicz Syrek - kierownik Działu Edukacji GTS i doktorantki Uniwersytetu Gdańskiego, pt. "Różne oblicza miłości u Szekspira". Wykład będzie prezentował przykłady miłości, ilustrowane obrazami z filmowych adaptacji sztuk Szekspira. Wstęp wolny.


 Giselle w Operze Bałtyckiej to piękne widowisko baletowe, które zachwyca prostotą i niewymuszonym wdziękiem
"Giselle" w Operze Bałtyckiej to piękne widowisko baletowe, które zachwyca prostotą i niewymuszonym wdziękiem
Fot. Krzysztof Mystkowski


A może balet? Są jeszcze bilety na niedzielny pokaz "Giselle" wOperze Bałtyckiej (Gdańsk, al. Zwycięstwa 15), która udanie otworzyła trwający sezon w instytucji. Wystawiony po raz pierwszy w Paryżu 28 czerwca 1841 r., w Królewskiej Akademii Muzyki balet inspirowany jest tradycyjnym motywem miłości silniejszej niż śmierć.

Dzieło z muzyką Adolphe Adama jest klasycznym baletem, spotykającym się z nieustannym zachwytem publiczności. Sam Czajkowski, wielki symfonik i twórca również muzyki baletowej, określał Giselle jako "poetycką, muzyczną i choreograficzną perełkę".

Gdańska, uwspółcześniona realizacja tego spektaklu osadzona została w nadmorskiej scenerii. Opowiada historię uczucia do mężczyzny i do tańca. Kelnerka Giselle ulega urokowi przystojnego Alberta, który nad morze przyjechał się zabawić. Dziewczyna odkrywa jednak, że chłopak jest zaręczony... W dodatku z warszawską celebrytką. Czuje się oszukana i wykorzystana. Jak potoczą się jej dalsze losy? Czy tańcem można uzyskać wybaczenie? I co symbolizuje dzika róża?

"Giselle" zobaczymy 17 lutego, o godz. 17:00. Bilety: 55-95 zł.


Nick Wadley - pierwszy od lewej rysunek pochodzi z serii Big man . Drugi - z cyklu  The way it is
Nick Wadley - pierwszy od lewej rysunek pochodzi z serii "Big man". Drugi - z cyklu "The way it is"


Ta niedziela to także ostatnia szansa, by w Łaźni 2 (ul. Strajku Dokerów 5) zobaczyć wystawę "Nick Wadley W Gdańsku".

W gdańskiej galerii prezentowanych jest ponad 100 prac tego znanego brytyjskiego rysownika i ilustratora - m.in. pełne inteligentnego humoru satyryczne ilustracje publikowane w latach 90. i na początku XX. wieku w Daily Telegraph Magazine, Royal Academy Magazine oraz w Financial Times. Wśród eksponatów znajdziemy także książki różnych autorów z jego ilustracjami, i gablotę osobliwości, zawierającą drobne przedmioty wykonane przez artystę - m.in. rzeźby - i rzeczy podarowane mu przez przyjaciół. To również okazja, by zobaczyć portrety artysty wykonane przez Franciszkę Themerson. 

Wystawa "Nick Wadley W Gdańsku" trwa do 17 lutego. Prace można oglądać w niedzielę, w godz. 12:00-18:00. Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł.


Marek Grechuta może pochwalić się artystyczną nieśmiertelnością. Utwory tej wybitnej postaci polskiej muzyki usłyszmy w wykonaniu młodego pokolenia
Marek Grechuta może pochwalić się artystyczną nieśmiertelnością. Utwory tej wybitnej postaci polskiej muzyki usłyszmy w wykonaniu młodego pokolenia
autor grafiki: Paweł Kamiński


Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza tego dnia na widowisko artystyczne inspirowane twórczością oraz postacią Marka Grechuty - "Artystą być".

W programie kompozycje Marka Grechuty w aranżacji studentów specjalności kompozycja: Joanny Złotkowskiej, Krzysztofa Falkowskiego, oraz kompozycja i aranżacja jazzowa: Pauliny Porszke, Pawła Kryczki, Michała Wilka-Krzemińskiego.

Podczas koncertu, zainicjowanego przez studentów Akademii, na scenie pojawią się także taniec, śpiew, poezja i wiele innych - wykonawcy chcą w ten sposób pokazać piękno poezji śpiewanej za pomocą wielu dziedzin sztuki, tak, by słuchacz odczuwał ją za pomocą wielu zmysłów.

Występują: ŚPIEW - Jan Staruch, Jagoda Staruch, Patrycja Mizerska, Wiktor Gabor i Paweł Orłowski; FLET - Julita Burzyńska; KWARTET SMYCZKOWY - Raman Niczyporuk, Dominik Urbanowicz, Anna Prusińska, Paulina Gorbacz; SEKCJA RYTMICZNA - Agata Zielińska, Maciej Sawczuk, Łukasz Świerkosz, Marta Misztal; TANIEC - Magdalena Skorupska; STEP - Patrycja Mizerska; MALARZ - Patryk Lewicki. Prowadzenie koncertu: Marek Czajka.

Wydarzenie odbędzie się w Sali Koncertowej w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2). Początek o godz. 18. Wstęp wolny.


Teatr Klapa, czyli Koperek i Kminek jest już dobrze znany dzieciom w Trójmieście. W niedzielę, w Plamie opowie swoją wersję Pinokia
Teatr Klapa, czyli Koperek i Kminek jest już dobrze znany dzieciom w Trójmieście. W niedzielę, w Plamie opowie swoją wersję "Pinokia"
mat. prasowe


Dzieci w niedzielę nie będą się nudzić dzięki Teatrowi Klapa, czyli Koperkowi i Kminkowi, którzy wystąpią ze spektaklem gościnnym w Teatrze w Blokowisku w klubie Plama (ul. Pilotów. 11). 

Aktorzy zabiorą małych widzów do świata "Pinokia" Carlo Collodiego. To dobrze znana historia chłopczyka, który został wystrugany z pieńka przez Stolarza Gepetta. Dzięki czarom drewniany pajacyk ożywa. Nie potrafi jednak odwdzięczyć się swojemu tacie - nie zawsze jest grzeczny, a gdy kłamie, jego nos rośnie. Drewniany Pajacyk zdaje sobie sprawę ze swoich błędów i nie chce smucić Gepetta, jednak chęć przeżycia nowej przygody zawsze bierze górę nad rozsądkiem.

Reżyseria i obsada: Leon Krzycki, Eugeniusz Sienkiewicz. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku: 3-12 lat. Początek o godz. 17. Bilety: 10 zł.


 Polarna przygoda bawi i uczy - jak być świadomym człowiekiem i dbać o naszą planetę
"Polarna przygoda" bawi i uczy - jak być świadomym człowiekiem i dbać o naszą planetę
mat. prasowe


"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Turystyczna 3) zaprasza natomiast najmłodszych wraz z rodzicami na spektakl dla dzieci "Polarna Przygoda".

To komediowa bajka Teatru Katarynka, opowiadająca o przygodach dwóch szalonych pingwinów Bolka i Loli, uwielbiających... rock&rolla. Przez nierozwagę budzą polarnego potwora - jak sądzą - który okazuje jednak zwykłym, zaplątanym w śmieci ptakiem. Na szczęście pojawia się pomocny polarnik, który pomoże mu wyjść z tarapatów.

Najmłodsi nie tylko miło spędzą czas, ale dowiedzą się też, że lód bywa zdradliwy i poznają problemy ekologiczne naszej planety. Bajka pokaże, ile dobrych rzeczy zależy od człowieka, żyjącego w zgodzie z przyrodą.

Scenariusz i reżyseria: Jakub Czachor. Początek o godz. 12:00. Bilety: 9-10 zł.


Harpuś to przede wszystkim impreza dla rodzin z dziećmi, ale udział może wziąć każdy - solo, w duecie, w grupie
Harpuś to przede wszystkim impreza dla rodzin z dziećmi, ale udział może wziąć każdy - solo, w duecie, w grupie
Fot. Harpagan


Dla lubiących aktywności na świeżym powietrzu atrakcję dla całych rodzin przygotował Pomorski Klub Orientacji Harpagan. W tę niedzielę organizuje Dzielnicową Imprezę na Orientację "Harpuś - z mapą po bursztyny".

- Szukamy bursztynu! Harpuś to doskonała okazja, by poznać okolice z mapą. 17 lutego spotykamy się na Stogach. Baza znajdować się będzie w Szkole Podstawowej nr 11 przy ulicy Stryjewskiego 28 - zapraszają organizatorzy.

Zabawa skierowana jest zarówno do rodzin z dziećmi, jak i zaprawionych w bojach turystów czy biegaczy. Celem startujących uczestników jest odnalezienie punktów zaznaczonych na mapie. Trasę każdy wybiera sam, najważniejsze jest odnalezienie punktów i dobra zabawa.


Impreza rozpocznie się o godz. 11:00 (rejestracja uczestników od godz. 10:30) i potrwa do godz. 14:00. Bilety: 5-25 zł. Aby wziąć udział należy wypełnić formularz elektroniczny - zgłoszenia internetowe przyjmowane są do piątku, 15 lutego, do północy. Jeśli ktoś nie zdąży - nic straconego - organizatorzy zapraszają również do zgłoszeń bezpośrednio na miejscu.Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze