Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Niedziela w Kuźni Wodnej w Oliwie. Zobacz kowali w akcji

Muzeum Gdańska zaprasza niedzielę, 7 października do Kuźni Wodnej w Oliwie. Odbędzie się tam przedostatni pokaz kucia. Warto skorzystać z okazji, bo niebawem nastąpi przerwa związana z pracami zabezpieczającymi.

Niedziela w Kuźni Wodnej w Oliwie. Zobacz kowali w akcji
A
A
data publikacji: 06 października 2018 r.
Pokaz kowalstwa w Kuźni Wodnej w Oliwie
Pokaz kowalstwa w Kuźni Wodnej w Oliwie
zdj. Matusz Ochocki/KFP


W tym sezonie znów głośno było w Kuźni Wodnej w Oliwie. MIały tam miejsce pokazy sztuki kowalskiej. Muzeum Gdańska, którego Kuźnia Wodna jest odziałem współpracowała z Stowarzyszeniem Polskich Artystów Kowali. Publiczność pojawiła się często, tym bardziej, że można było zobaczyć nawet słynnego polskiego mistrz kowalskiego Krzysztofa Panasa, który zdradzał tajniki produkcji słynnego japońskiego miecza katana. Pracy kowali towarzyszyły często pokazy zabytkowych aut, organizowane obok kuźni.

Czytaj też: Kuźnia Wodna w Oliwie. Sztuka kowalska podczas Nocy Muzeów

Zabytkowa kuźnia wymaga jednak remontu. 3 października Muzeum Gdańska ogłosiło przetarg na wykonanie tymczasowego zabezpieczenia budynku kuźni. W związku z tym zaplanowano dwa ostatnie pokazy pracy kowali:

- 7 października 2018 r. (w niedzielę)
- 13 i 14 października (w sobotę i w niedzielę)

Zabytkowa Kuźnia Wodna wymaga prac zabezpieczających
Zabytkowa Kuźnia Wodna wymaga prac zabezpieczających
zdj. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska


Szczególnie ciekawie zapowiada się pierwszy z nich. Poza pokazami kucia j będzie można podziwiać legendarnego Sokoła 1000. Motocykl – legenda polskiej motoryzacji był wzorowany na amerykańskich motocyklach Harley Davidson i Indian. Jednoślad produkowany był w Centralnych Warsztatach Samochodowych wchodzących w skład przedwojennego koncernu Państwowych Zakładów Inżynierii.

- W Kuźni Wodnej zobaczymy w pełni sprawny egzemplarz z 1935 r. zbudowany dla Wojska Polskiego. Z wyprodukowanych przed wojną ok. 3500 egzemplarzy do naszych czasów zachowało się ok. 50 sprawnych motocykli. Oprócz Sokoła 1000 zobaczyć będzie można przedwojenne polskie rowery wojskowe pochodzące z tej samej toruńskiej kolekcji co Sokół 1000 - mówi Lech Trawicki z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Legendarny Sokół 1000 przedwojenny polski Harley Davidson
Legendarny Sokół 1000 przedwojenny polski Harley Davidson
zdj. facebook/Muzem Gdańska


Pokaz 7 października 2018 r. zaplanowano w godz. 12:00-16:00. Wstęp jest bezpłatny.

Zobacz relację wideo z pokazu kucia japońskiego miecza:

-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl