PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Niecodzienny apel Opery Bałtyckiej: Wymienimy bilet na spektakl na maszynę do pisania

Niecodzienny apel Opery Bałtyckiej: Wymienimy bilet na spektakl na maszynę do pisania
W najbliższym spektaklu mają “zagrać” maszyny do pisania. Czy znajdą się osoby, które pomogą w ich skompletowaniu na potrzeby przedstawienia? Taką prośbę mają do miłośników opery realizatorzy pierwszej jesiennej premiery w Operze Bałtyckiej. Informacja pojawiła się na profilu FB instytucji w związku z realizacją opery “Olga” Jorge'a Antunesa. Premiera odbędzie się 11 października 2019 roku. O co chodzi?
Jorge Antunes, kompozytor opery Olga  z maszynami do pisania pozyskanymi do prapremiery
Jorge Antunes, kompozytor opery "Olga" z maszynami do pisania pozyskanymi do prapremiery
Fot. Mat. OB

 

Na FB Opery Bałtyckiej czytamy:

 

Stwórz z nami scenografię do opery.

Do pierwszej premiery nowego sezonu 2019/2020, którą będzie „Olga” Jorge’a Antunesa, poszukujemy 20 maszyn do pisania. Być może komuś taka maszyna kurzy się w domu i ktoś chętnie wymieni ją na bilet na spektakle „Olgi” w sezonie 2019/2020”.

Co należy zrobić, żeby otrzymać taki bilet, tłumaczą pracownicy opery: 

" - należy odnaleźć maszynę i wypróbować ją – w operze interesuje nas dźwięk, więc ważne, aby maszyna głośno klikała

- umówić się na dostarczenie maszyny z sekcją promocji i przesłać zdjęcie maszyny

- przynieść maszynę do Opery i odebrać zaproszenie na spektakl!

Wszyscy ofiarodawcy otrzymają specjalne podziękowanie w premierowym programie.”

 

Scena z prapremiery „Olgi”, która odbyła się w Theatro Municipal of São Paulo 14 października 2006 roku
Scena z prapremiery „Olgi”, która odbyła się w Theatro Municipal of São Paulo 14 października 2006 roku
fot. Mat. OB
 

“Olga” to trzyaktowa opera skomponowana przez Jorge Antunesa, do której libretto napisał Gerson Valle zafascynowany historią życia działaczki komunistycznej Olgi Benário Prestes.

Olga urodziła się w Monachium, w 1908 roku, w zamożnej mieszczańskiej żydowskiej rodzinie. Jej ojciec, prawnik, był zaangażowanym socjaldemokratą, który występował m.in. w obronie praw strajkujących kobiet. Pod jego wpływem Olga zainteresowała się polityką, ale była od niego dużo bardziej radykalna. Jako 14 - letnia dziewczyna uciekła z domu i dołączyła do komunistycznej organizacji młodzieżowej. Związała się z Komunistyczną Partią Niemiec, trafiła do ZSRR, była działaczką Kominternu, który wysłał ją w latach 30. do Brazylii. Tam zakochała się i wyszła za mąż za przywódcę brazylijskich komunistów. Kiedy deportowano ją do III Rzeszy, trafiła do obozu koncentracyjnego, najpierw do w Lichtenburgu, potem do Ravensbrück. Zamordowano ją w 1942 roku. 

Prapremiera opery “Olga” odbyła się w Theatro Municipal of São Paulo 14 października 2006 roku. W Gdańsku po raz pierwszy usłyszymy ją 14 października 2019 roku. Operę wyreżyseruje dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski, kierownictwo muzyczne objął José Maria Florêncio, za scenografię i kostiumy odpowiada dawno nie widziana Hanna Szymczak, a choreografię opracowuje Izabela Sokołowska-Boulton. 

 

Informacje i oferty należy przesyłać na adres anna.niwinska@operabaltycka.pl lub poprzez konto na FB. 

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl