PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Niecodzienne "Spotkanie z historią": 1-3 września na Westerplatte

Niecodzienne "Spotkanie z historią": 1-3 września na Westerplatte
Miasto Gdańsk oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zapraszają w dniach 1-3 września 2017 r. na cykl niecodziennych wydarzeń związanych z historią Westerplatte pt. „Spotkanie z historią” w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Młodzi ludzie są ciekawy Westerplatte i jego historii
Młodzi ludzie są ciekawy Westerplatte i jego historii
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Na weekend zaplanowano rekonstrukcje historyczne z wykorzystaniem pirotechniki, gry terenowe, wystawy militariów, przejazdy drezynami. Ponadto dodatkową atrakcją będą stoiska muzealne, zwiedzanie półwyspu z przewodnikiem, dioramy historyczne i kuchnia polowa. W tych dniach wstęp do Wartowni Nr 1 będzie bezpłatny.

- Rocznica wybuchu wojny jest doskonałą okazją, aby przypomnieć historię tego szczególnego miejsca. To na Westerplatte padły pierwsze strzały II wojny światowej, a bohaterska obrona polskiej załogi zapisała się w pamięci wielu osób. Zachęcam do odwiedzania półwyspu przez cały weekend oraz do odkrywania przeszłości tego miejsca w sposób ciekawy i interaktywny dzięki przygotowanym atrakcjom – zaprasza Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.


Przejażdżka ręcznie napędzaną drezyną będzie jedną z atrakcji spotkań z historią na Westerplatte
Przejażdżka ręcznie napędzaną drezyną będzie jedną z atrakcji spotkań z historią na Westerplatte
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

1 września od godziny 10.00 przy Wartowni nr 1 będzie można skorzystać z przygotowanych atrakcji oraz z bezpłatnego oprowadzania przez przewodników PTTK Odział Gdańsk po terenie Westerplatte. Od godziny 10-tej co pół godziny spod Wartowni nr 1 będzie wyruszała grupa oprowadzana przez przewodnika. Ostatnia grupa startuje o 15.30.

Przy wartowni będzie również stacjonował zabytkowy samochód marki Citroen prezentujący uzbrojenie z czasów II wojny światowej. Atrakcja będzie dostępna 1 września w godz. 12.00 - 14.00, 2 września w godz. 10.00 - 18.00 oraz 3 września w godz. 10.00 - 14.00.

W sobotę, przy Wartowni nr 1, odbędą się trzy rekonstrukcje historyczne odtwarzające walki z 1 września 1939 r. Inscenizacje z użyciem pirotechniki rozpoczynać się będą o godz. 12.00, 14.00 oraz 16.00. Przewidywany czas inscenizacji - do 25 minut.

Będzie również można odwiedzić stanowiska przygotowane przez instytucje muzealne. Na placu pomiędzy promenadą a małym cmentarzem stoisko promocyjne ustawi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Będą tutaj prezentowane: działo samobieżne SU-57, pojazd opancerzony BTR- 152, działka bezodrzutowe B - 10, pocisk typu Trzmiel. Przygotowano również wystawę planszową wraz z elementami umundurowania, plansze o wystawach muzealnych, zestaw małego sapera, nakrycia głowy i bluzy żołnierskie do przymierzenia. Będzie można ułożyć także puzzle edukacyjne. Stoisko czynne będzie w piątek w godz. 10.00 do 16.00, w sobotę w godz. 10.00-18.00, w niedzielę w godz. 10.00-14.00.

Dodatkowo w sobotę zwiedzić będzie można stoiska promocyjne Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz żywą dioramę pułku „Krakusów Gdyńskich”.


Wokół Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte od piątku do niedzieli zaplanowano mnóstwo wydarzeń
Wokół Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte od piątku do niedzieli zaplanowano mnóstwo wydarzeń
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Również 2 września miłośnicy militariów będą mieli okazję do obejrzenia zabytkowego i współczesnego sprzętu wojskowego, eksponowanego wzdłuż drogi do pomnika oraz przy Nowych Koszarach. Przygotowano sześć dioram prezentujących m.in. samochód pancerny WZ - 34, szpital polowy, lotnictwo morskie w kampanii polskiej, posterunek żandarmerii wojskowej oraz sprzęt i uzbrojenie żołnierzy służących w Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

W czasie całego weekendu będzie można również odbyć przejażdżkę drezynami ręcznymi po nieczynnej linii bocznicy kolejowej biegnącej wzdłuż półwyspu Westerplatte. Atrakcja dostępna w piątek w godz. 10.00 do 16.00, w sobotę w godz. 10.00-18.00, w niedzielę w godz. 10.00-14.00.


Półwysep Westerplatte to miejsce nie tylko oficjalnych spotkań kombatantów
Półwysep Westerplatte to miejsce nie tylko oficjalnych spotkań kombatantów
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Fani gier terenowych łączących aktywności z poznawaniem historii będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanej zabawie, gdyż na terenie półwyspu rozłożone zostaną specjalne konstrukcje, które za pomocą QR-kodów wprowadzą uczestnika w grę połączoną ze zwiedzaniem i poznawaniem historii Westerplatte. Gra dostępna od 1 do 3 września.

Przy Wartowni nr 1 będzie działała kuchnia polowa serwująca posiłki dla zwiedzających (płatne). W sobotę zostaną uruchomione dodatkowe kursy linii autobusowej 606 kursujące z Dworca Głównego na Westerplatte oraz powrotne z półwyspu.