Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nieciekawa prognoza. Przestaje wiać, ale pada i będzie padać. Aż do…

Sztormowa pogoda, która nawiedziła Gdańsk powoli odpuszcza, ale dalej nie rozpieszcza. Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami, które mogą potrwać nawet kilka dni.

Nieciekawa prognoza. Przestaje wiać, ale pada i będzie padać. Aż do…
A
A
data publikacji: 06 października 2016 r.

Molo w Brzeźnie nie oparło się sztormowi. Póki co - pozostaje zamknięte
Molo w Brzeźnie nie oparło się sztormowi. Póki co - pozostaje zamknięte
Dominik Paszliński/gdansk.pl

W czwartek 6 października Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dla regionu nadmorskiego województwa pomorskiego. Powodem jest silny wiatr z północnego wschodu, o średniej prędkości od 45 km/h do 65 km/h, w porywach osiągający do 85 km/h. Synoptycy zalecają ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 15.

- Sytuacja pogodowa w Gdańsku na chwilę obecną wygląda nieciekawie - mówi Marcin Czeczotka, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni. - Najsilniejszy wiatr już za nami, bardzo powoli będzie słabł. Natomiast opady deszczu, z przerwami, będą występowały do poniedziałku. To wina północno-wschodniego wiatru, który przynosi powietrze pochodzenia arktycznego. Najsilniejszy deszcz był wczoraj, ale idą do nas następne, w tym fala opadów znad Białorusi.

Synoptyk zaznacza, że mieliśmy już do czynienia z silniejszym wiatrem. Ale niepokoić powinno co innego. - Problemem w tej chwili jest cofka. Przy tym kierunku wiatru spycha wodę z Bałtyku do ujścia Wisły w rejonach Elbląga, Żuław, Mierzei Wiślanej. Te obszary są teraz zagrożone - tłumaczy Marcin Czeczotka.

Sytuację na Wiśle śledzić można na bieżąco w serwisie IMGW

Jak informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy ZDiZ, w Gdańsku wciąż zamknięte są dla odwiedzających wszystkie cmentarze komunalne, parki, molo w Brzeźnie oraz tzw. dolny taras Długiego Pobrzeża na Głównym Mieście. Na cmentarzach i w parkach trwa przegląd drzewostanu – około południa podjęta zostanie decyzja czy miejsca te zostaną otwarte dla odwiedzajacych. Decyzja o otwarciu molo oraz dolnego tarasu Długiego Pobrzeża podejmowana będzie na bieżąco, w miarę polepszania się warunków pogodowych.

- Wszystkich, którzy planowali dziś spacer po parku (większość gdańskich parków, to parki bez ogrodzeń, nie można ich więc fizycznie zamknąć) prosimy o zmianę planów – apeluje Katarzyna Kaczmarek. - Wciąż silnie wieje i może być tam niebezpiecznie. Do momentu zakończenia przeglądów miejsca te, ze względu na bezpieczeństwo spacerujących, nie powinny być uczęszczane. W wypadku decyzji o spacerze zalecana jest bardzo duża ostrożność.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora