• Start
  • Wiadomości
  • Niech żyje Oliwa! Jak gdańska dzielnica świętowała w sobotę

Niech żyje Oliwa! Jak gdańska dzielnica świętowała w sobotę

Coroczne Święto dzielnicy Oliwa “Viva Oliva” rozpoczęło się w samo południe w sobotę, 10 czerwca. Największą nowością i przebojem czwartej edycji wydarzenia było przekształcenie biegnącej wzdłuż Parku Oliwskiego ul. Opata Jacka Rybińskiego w deptak.
10.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W święto dzielnicy ulicami Oliwy przechodzi barwny korowód

Uczestnicy wydarzenia mogli przekonać się, jak inaczej wyglądać może główna ulica ich dzielnicy, przez którą codziennie przejeżdżają tysiące samochodów. Dzięki nowej aranżacji przy głównej arterii Oliwy swobodnie odbyć się mógł plener malarski z udziałem kilkunastu artystów, oraz m. in pchli targ z ofertą przeznaczoną zarówno dla dziecięcych, jak i dorosłych amatorów zakupów z drugiej ręki. Stanęło tu także blisko 60 stoisk z kuchniami z różnych stron świata, rękodziełem, książkami...

Na scenie urządzonej przy Placu Inwalidów Wojennych prezentowały się szkoły i firmy działające w Oliwie. Później, w tym samym miejscu odbył się tradycyjny pokaz mody przygotowany przez Oliwską Akademię Sztuki. Do wieczora odbywały się tutaj koncerty muzyczne (Krystyna Stańko z zespołem NOVOS ANOS, związana z Oliwą artystka Barbara Żurowska-Sutt w repertuarze operetkowo - musicalowym) i prezentacje uczestników pleneru artystycznego. Na koniec można było potańczyć podczas “Potańcówki z Szulerami”.

Oliwa to dzielnica artystów malarzy - plener podczas Viva Oliva

Centralnym punktem święta był Korowód Oliwski, barwna, trwająca blisko godzinę parada (ruszyła o godz. 15), która wykonała koło maszerując ulicami: Opata Rybińskiego, Grunwaldzką, Kaprów, Wita Stwosza i przez Plac Inwalidów Wojennych wróciła w miejsce startu. Przy akompaniamencie bębniarzy przed publicznością przedefilowali oliwscy reprezentanci Rady Miasta Gdańska, uczniowie i nauczyciele z tutejszych szkół, aktywiści z organizacji pozarządowych działających w środowisku Oliwy, a nawet delegaci Szpitala Marynarki Wojennej. Pochód zamykały konno amazonki z oliwskiej stajni Ihaha. Część widzów na trasie zdecydowała się przyłączyć do “defilady”.

Maciej Kosycarz wykonuje rodzinne zdjęcie oliwian. Z wysięgnika, by uchwycić także malowniczą panoramę za plecami pozujących

Po zakończeniu przemarszu, przed wejściem do Parku Oliwskiego, gdański fotoreporter Maciej Kosycarz wykonał z wysięgnika pamiątkowe rodzinne zdjęcie Oliwian z panoramą Oliwy w tle. Oprócz uczestników parady, do wspólnej fotografii pozować mógł każdy kto mieszka w Oliwie lub czuje się z nią związany. Na rodzinnym zdjęciu uwieczniono kilkaset osób.

Na zakończenie imprezy tradycyjnie odbył się widowiskowy pokaz tańca z ogniem - Infected Fireshow.

Organizatorem “Viva Oliva” jest Fundacja Wspólnota Gdańska, z siedzibą - oczywiście - w Oliwie.

TV

Pracownicy magistratu oddali krew