PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie żyje Wojciech Nowiński. Były piłkarz ręczny, trener, wykładowca, komentator sportowy. Pogrzeb w środę

Nie żyje Wojciech Nowiński. Były piłkarz ręczny, trener, wykładowca, komentator sportowy. Pogrzeb w środę
W środę, 12 czerwca, po długiej chorobie zmarł Wojciech Nowiński, trener piłki ręcznej, który w 2002 roku z młodzieżową reprezentacją Polski w Gdańsku zdobył złoty medal. Był trenerem m.in. AZS AWFiS Gdańsk i Startu Gdańsk. Przez ostatnie lata był telewizyjnym komentatorem meczów piłki ręcznej. Miał niespełna 71 lat.
Wojciech Nowiński
Wojciech Nowiński
fot. Archiwum ZPRP

 

Wojciech Nowiński urodził się 11 grudnia 1948 roku. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, w latach 1966-85 występował na pierwszoligowych parkietach w Polsce i we Francji. Był reprezentantem kraju i wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski.

Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener. Od 1996 roku pełnił funkcję drugiego trenera reprezentacji Polski seniorów, jako pierwszy trener prowadził pierwszą reprezentację w ośmiu meczach. Największe sukcesy odnosił jednak z kadrą młodzieżową. W 1997 roku biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Turcji, w 2002 roku zdobyli złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy rozgrywanych w Gdańsku. W składzie tamtej drużyny byli m.in. Karol Bielecki, Mariusz Jurkiewicz, Krzysztof Lijewski i Patryk Kuchczyński. 

Pełnił funkcję starszego wykładowcy w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Był szkoleniowcem AZS AWFiS Gdańsk i SMS Gdańsk. W ostatnich latach mieszkał w Gdańsku - Oliwie. 

Od wielu lat w telewizji komentował mecze polskich szczypiornistów na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. W październiku 2018 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wybitny wkład w upowszechnianie sportu. 

Wojciech Nowiński zmarł w środę, 12 czerwca 2019 roku po długiej chorobie. Miał niespełna 71 lat. 

Uroczystości pogrzebowe zostały zaplanowane na 19 czerwca. Msza św. odbędzie się w kościele św. Jadwigi przy ul. Korzennej 2 w Gdyni o godz. 13:00, pogrzeb o godz. 14:00 na cmentarzu przy ul. Spokojnej 6 w Gdyni.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl