Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie żyje Robert Brylewski z „Izraela” i „Brygady Kryzys”. Miał 57 lat

W niedzielę, 3 czerwca, 2018 r. zmarł Robert Brylewski - współzałożyciel takich legendarnych zespołów, jak Brygada Kryzys, Izrael czy Armia. Miał 57 lat. Był mocno związany z Trójmiastem. W 2011 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbył się benefis 30-lecia jego pracy artystycznej.

Nie żyje Robert Brylewski z „Izraela” i „Brygady Kryzys”. Miał 57 lat
A
A
data publikacji: 04 czerwca 2018 r.
Robert Brylewski
Robert Brylewski
Fot. Mateusz Ochocki / KFP

O śmierci artysty, w niedzielę, 3 czerwca, 2018 r, poinformowała rodzina w oświadczeniu:

„Z wielkim żalem powiadamiamy, że dziś rano, po kilkutygodniowej śpiączce, spowodowanej ciężkim urazem zmarł Robert Brylewski. Nasz tata, partner, syn, dowódca naszych międzygalaktycznych i muzycznych podróży. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym trudnym czasie”.

Robert Brylewski urodził się 25 maja 1961 r. w Warszawie. W 1978 roku wspólnie z Kamilem Stoorem, Piotrem Mrowińskim i Markiem Iwańczukiem założył jeden z pierwszych polskich zespołów punkrockowych: The Boors. Rok później grupa zmieniła nazwę na Kryzys - w zmienionym składzie formacja funkcjonowała do 1981 roku.

W tym samym roku, wspólnie z Tomaszem Lipińskim Brylewski stworzył legendarną Brygadę Kryzys. Pomimo zaledwie rocznego istnienia, o grupie zrobiło się głośno w Polsce i zagranicą. Wydany w 1982 roku album, zatytułowany po prostu „Brygada Kryzys”, uważany jest dziś za pierwszy oficjalny album punkrockowy w Polsce.

Brylewski był także współzałożycielem takich zespołów, jak Izrael - poruszający się w stylistyce reggae, i punkrockowa Armia. Ten ostatni, Brylewski powołał na przełomie lat 1984/1985 wspólnie z Tomaszem Budzyńskim i Sławomirem Gołaszewskim. Siła formacji wynikała z mocnych tekstów Budzyńskiego i punkowej energii, z elementami hardcore'u i hard rocka, ale też folkowymi, a nawet klasycznymi - usłyszeć można zarówno waltornię, flet, wiolonczelę, skrzypce jak i didgeridoo.

Ponadto od końca lat 90. współtworzył efemeryczne yassowe zespoły The Users (z Marcinem Świetlickim, Tymonem Tymańskim, Jackiem Olterem, Milo Kurtisem i Mikołajem Trzaską), Dyliżans, czy Poganie (grupa założona przez Brylewskiego i Tymańskiego).

Jego dokonania muzyczne z przełomu lat 70. i 80. XX wieku stanowią dziś klasykę polskiej muzyki niezależnej.

W 2013 roku ukazała się jego książka, zatytułowana „Kryzys w Babilonie. Autobiografia”. Brylewski wystąpił też w filmie „Polskie Gówno” w reżyserii Grzegorza Jankowskiego (na podstawie scenariusza Tymona Tymańskiego), oraz w emitowanym na antenie TVP Kultura serialu „Blok. Sztuki wizualne”, w reżyserii Tomasza Knittela.

Był mocno związany z Trójmiastem. W Gdańsku występował wielokrotnie, m.in. poczas Fląder Festiwalu. W 2011 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbył się benefis 30-lecia jego pracy artystycznej. W 2016 roku był jedną z gwiazd koncertu ku czci pamięci ofiar stanu wojennego „Zapal światło dla wolności”, który odbył się w Sali Historycznej BHP w Gdańsku.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora