Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie żyje Leszek Jankowski

W sobotę, 12 sierpnia, w godzinach wieczornych po długiej chorobie zmarł Leszek Jankowski, działacz Solidarności, sygnatariusz deklaracji ideowej Ruchu Młodej Polski, prawnik. - Odszedł człowiek wybitny, zdecydowany, z ładną życiową kartą - mówi polityk i historyk Aleksander Hall. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 18 sierpnia.

Nie żyje Leszek Jankowski
A
A
data publikacji: 13 sierpnia 2017 r.

Leszek Jankowski
Leszek Jankowski
fot. archiwum rodzinne

Leszek Jankowski urodził się 6 listopada 1953 roku w Lęborku, w latach 70. i 80. ubiegłego wieku działał w opozycji. Od 1977 roku związany z gdańskim niezależnym Wydawnictwem Młoda Polska, kolporter niezależnego pisma „Bratniak”, w 1979 roku współzałożyciel i sygnatariusz deklaracji ideowej Ruchu Młodej Polski. W latach 1980-1981 współpracownik Lecha Bądkowskiego przy MKZ „S” Gdańsk (na podstawie Encyklopedii Solidarności). 

- Poznaliśmy się w 1978 roku, był bardzo zaangażowany w działania Ruchu Młodej Polski. Uczestniczył we wszystkich ważnych przedsięwzięciach naszego środowiska. Był internowany w stanie wojennym - mówi Aleksander Hall, polityk i historyk, działacz opozycyjny w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Leszek Jankowski był absolwentem Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1988), potem odbywał aplikację radcowską (1993-1996).

- Dosyć późno rozpoczął studia prawnicze na KUL-u, był uczniem profesora Wiesława Chrzanowskiego, poźniejszego marszałka sejmu - Hall przypomina karierę zawodową Jankowskiego. - Po skończenu studiów rozpoczął udaną karierę prawniczą. Niewątpliwe miał duże zawodowe sukcesy, niestety straszna choroba zablokowała mu możliwość wykonywania zawodu.

Od wielu lat Leszek Jankowski zmagał się z ciężką chorobą: stwardnienie rozsiane.

- Znosił dzielnie chorobę, wobec której wykazywal postawę stoicką - zaznacza Hall.


2009 rok. Leszek Jankowski (pierwszy z lewej) we własnym mieszkaniu odebrał z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
2009 rok. Leszek Jankowski (pierwszy z lewej) we własnym mieszkaniu odebrał z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
fot. archiwum rodzinne

W 2001 roku Leszek Jankowski został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 2009 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Leszek ze względu na stan zdrowia nie mógł osobiście odebrać odznaczenia. Prezydent Kaczyński razem z Zofią Gust (Zofia Kruszyńska-Gust, działaczka opozycji w PRL - red.) odwiedzili go w domu przy ulicy Partyzantów i osobiście wręczyli odznaczenie. To był bardzo ładny gest ze strony prezydenta Kaczyńskiego.

Leszek Jankowski zmarł w sobotę wieczorem, 12 sierpnia 2017 roku. Miał niespełna 64 lata.

- Odszedł człowiek wybitny, zdecydowany, z ładną życiową kartą - mówi Aleksander Hall. - Był moim przyjacielem. Ta przyjaźń przetrwała do samego końca.


Pogrzeb śp. Leszka Jankowskiego będzie w piątek, 18 sierpnia, na cmentarzu Srebrzysko (Wrzeszcz Górny, ul. Srebrniki 12). 

  • 12.30 wystawienie urny
  • 12.45 początek obrzędów z udziałem księdza
  • 13.00 pogrzeb (urna zostanie złożona w grobie rodzinnym) 
Przed południem planowana jest msza św. pogrzebowa w kolegiacie pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu. Godzina rozpoczęcia nie jest jeszcze ustalona.
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl