PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Nie wiesz po jaką książkę sięgnąć? Podpowie internetowy Joseph Conrad
Nie wiesz po jaką książkę sięgnąć? Podpowie internetowy Joseph Conrad
Chciałbyś przeczytać jakąś książkę, ale wybór jest zbyt trudny? Nie jesteś pewien, na co masz ochotę? Nie możesz zdecydować się na konkretny tytuł? Pierwszy w Polsce biblioteczny bot Joseph Conrad pomoże Ci wybrać lekturę idealną. Podpowiadamy, jak korzystać z tej nowej atrakcji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Autor słynnego Jądra ciemności jako biblioteczny bot? Dlaczego nie!
Autor słynnego Jądra ciemności jako biblioteczny bot? Dlaczego nie!
WiMBP w Gdańsku

Bota (prosty program udający ludzkie zachowanie) stworzyli pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Prawdopodobnie jest pierwszym tego typu internetowym robotem bibliotecznym w Polsce. Nieprzypadkowo nazywa się Joseph Conrad - czyli dokładnie tak jak patron WiMBP.

- Połączyliśmy zarówno przypadające teraz obchody roku Josepha Conrada, jak i organizowane od ponad dwóch lat, cykliczne wydarzenia związane z grywalizacją czy gamifikacją. Ich przykładem jest choćby akcja Książka GO! albo nasza mobilna gra o Sherlocku Holmesie - mówi Przemysław Czaja, kierownik Działu Literatury i Działu Marketingu i Public Relations.

Bot Joseph jest jednym z elementów składających się na szerszy projekt WiMBP w Gdańsku wspomnianej przez Czaję gamifikacji (wykorzystanie mechanizmów z gier, aby nadać jakiejś czynności ciekawszą formę) w bibliotece. Jak tłumaczy, to dobry sposób na promocję czytelnictwa i zmiany stereotypu myślenia o bibliotekach jako o miejscu, w którym wyłącznie wypożycza się książki.

- Szukaliśmy sposobu na to, żeby pojawić się w tych mediach, w których są przede wszystkim młode osoby - w tym przypadku jest to Facebook. Od dłuższego czasu chodził nam po głowie pomysł, żeby stworzyć aplikację lub narzędzie, które będzie podpowiadało mieszkańcom Gdańska i osobom, które korzystają z naszych bibliotek, gdzie jest najbliższa filia, co można w niej znaleźć, itp. - zdradza Czaja. - Marzyło nam się jednak coś bardziej interaktywnego, coś co rzeczywiście zaciekawi, zainspiruje do sięgnięcia po książkę i podpowie, którą wybrać, na podstawie zainteresowań czytelnika.

Bywa, że człowiek staje przy półkach z książkami i nie wie co wybrać. Teraz można skorzystać z pomocy bota. Nz. Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Gdańsku, filia przy ul. Jagiellońskiej 8
Bywa, że człowiek staje przy półkach z książkami i nie wie co wybrać. Teraz można skorzystać z pomocy bota. Nz. Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Gdańsku, filia przy ul. Jagiellońskiej 8
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Biblioteczny robot w zabawny sposób prowadzi prostą rozmowę z czytelnikiem, wypytując go o czytelnicze preferencje i podpowiadając, po jaką książkę może sięgnąć. Co ważne, proponuje tylko takie pozycje, które są w danym momencie dostępne w wypożyczalniach. Wyszukując tytuły w swoich zasobach nie korzysta jednak z całego księgozbioru, jakim dysponuje WiMBP. Korzysta z listy kilkuset książek, wśród których znalazły się nowości, popularne kryminały i dzieła klasyki literatury.

Choć został stworzony m.in. w ramach obchodzonego w 2017 roku Roku Josepha Conrada, funkcjonować będzie także w przyszłości. - Bot będzie funkcjonował dłużej. Planujemy go w miarę upływu czasu modyfikować, dodawać nowe opcje, zmieniać listę proponowanych książek. Będziemy go udoskonalać. Mamy nadzieję, że przypadnie do gustu nie tylko młodszemu pokoleniu, chociaż jest to narzędzie dedykowane głównie jemu - mówi Czaja.

Podkreśla, że jego celem nie tylko jest zachęcenie potencjalnego czytelnika do sięgnięcia po książkę. - Nawet jeśli ktoś nie pójdzie za ciosem, nie odwiedzi biblioteki i nie wypożyczy książki, która została mu zaproponowana, to nam to nie przeszkadza, bo nie do końca o to chodzi. Bardziej o to, żeby uświadomić mieszkańców Gdańska, jak wiele jest bibliotek publicznych w naszym mieście, jak bogaty jest ten księgozbiór, a także jak w zupełnie nowy sposób można rozmawiać o literaturze i zachęcać do czytania. Sięgamy po nowości technologiczne, żeby wykorzystać je w promocji literatury.

Jak zacząć korzystać z bota Josepha?

Wystarczy wejść na Facebooka na profil Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i otworzyć okno pisania wiadomości (można także wejść poprzez ten link). Następnie należy z menu na dole w oknie wiadomości wybrać opcję Bot Joseph - i już można porozmawiać z książkowym doradcą.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze