PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie widziałeś jeszcze filmu o Biskupiej Górce? Czas nadrobić zaległości!

Nie widziałeś jeszcze filmu o Biskupiej Górce? Czas nadrobić zaległości!
Rewitalizacja Biskupiej Górki to nie tylko “twarde” inwestycje, jak umacnianie skarpy, remonty ulic czy budynków. W sieci obejrzeć można niezwykły film zrealizowany także w ramach działań rewitalizacyjnych. Jego akcja rozgrywa się na “Biskupiej”, występują w nim m.in. obecni mieszkańcy dzielnicy.


Film pt. "Powrót Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań na temat przeszłości Biskupiej Górki" miał swoją premierę 6 listopada 2017 roku. Tego samego dnia umieszczony został również na YouTube. Dzięki temu do dziś ponad tysiąc osób skorzystało z możliwości obejrzenia tej niezwykłej czarno-białej opowieści poetyckiej, której bohaterem jest XVIII-wieczny gdańszczan Nataniel Mateusz Wolf.


ZOBACZ CAŁY FILM


Wolf urodził się 28 stycznia 1724 w Chojnicach, zmarł 15 grudnia 1784 w Gdańsku. Był ekscentrycznym lekarzem i astronomem, który na Biskupiej Górce wybudował obserwatorium astronomiczne. Tutaj również został pochowany, przygotowując zawczasu swój pochówek w taki sposób, by móc się obudzić ze śmiertelnego snu.

Film opowiada o tym, co zobaczyłby gdańszczanin sprzed wieków, gdyby spełnił swoją wizję powrotu do świata doczesnego. Co by pomyślał i jak zareagował, gdyby udało mu się zobaczyć to, co zdarzyło się w czasie poprzedzającym jego urodzenie i w czasie, jaki upłynął od jego śmierci do dzisiaj? Kogo by spotkał i jakich wydarzeń byłby świadkiem?

Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Waga w ramach projektu „Po drugiej stronie miasta”, który wygrał Konkurs na wsparcie realizacji zadań z zakresu rewitalizacji społecznej dzielnic objętych programem rewitalizacji ogłoszony przez Biuro Rozwoju Gdańska.

Obraz pokazuje piękno Biskupiej Górki i jej najbardziej charakterystyczne miejsca. W zdjęciach udział wzięło kilkudziesięcioro mieszkańców Biskupiej Górki, w tym także najmłodsze pokolenie. Lokalna społeczność pomagała również w tworzeniu scenografii.


Zapraszamy także do obejrzenia zabawnego filmu z kulis realizacji produkcji...


oraz - dla mniej wytrwałych - trailera “Powrotu Nataniela W.”


Czytaj więcej o Biskupiej Górce:

Umowa na budowę nowego wiaduktu Biskupia Górka podpisana. Ma być gotowy latem 2019 roku

Orunia, Stary Chełm, Biskupia Górka - nowy etap rewitalizacji

Tutaj żyje się jak na wsi. Biskupia Górka oczami jej mieszkańcówoprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl