• Start
  • Wiadomości
  • Nie tylko Trzech Króli. Wyznawcy prawosławia też świętują

Nie tylko Trzech Króli. Wyznawcy prawosławia też świętują

6 stycznia katolicy świętują dzień Objawienia Pańskiego, nazywanego potocznie Świętem Trzech Króli, a wierni prawosławni - przynajmniej ci należący do gdańskiej cerkwi - obchodzą tego dnia wigilię Chrztu Pańskiego. Tymczasem w wielu częściach Polski 6 stycznia jest dla prawosławnych dniem wigilii Bożego Narodzenia.
06.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ks. Dariusz Jóźwik, proboszcz Prawosławnej Katedralnej Parafii św. Mikołaja w Gdańsku (po prawej) z Jakubem Kostiuczukiem, arcybiskupem Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej podczas wizyty u prezydenta Gdańska.

Ks. Dariusz Jóźwik, proboszcz Prawosławnej Katedralnej Parafii św. Mikołaja w Gdańsku, tłumaczy, że Gdańsk używa kalendarza neojuliańskiego, nazywanego też neobizantyjskim, który powstał w 1922 r.  Zawiera on święta stałe, czyli takie, które posiadają stałe daty, m.in. Boże Narodzenie  - 25 grudnia. Dlaczego jednak jest tak, że nad Motławą prawosławni świętują w grudniu, a np. w Białymstoku w styczniu, mimo, iż jest to jedna diecezja: białostocko-gdańska?

- Przed II wojną światową Gdańsk podlegał pod biskupa berlińskiego i już wtedy obowiązywał ten kalendarz - tłumaczy ks. Jóźwik.

Najważniejszym świętem w kościele prawosławnym jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które w tym roku przypada 1 maja. Poza tym jest krąg 12 wielkich świąt cerkiewnych.

Chrzest Pański to święto "równe" ze świętem Bożego Narodzenia.

- W dniu wigilii Chrztu Pańskiego, podobnie jak w wigilię Bożego Narodzenia, nabożeństwo ma taki sam charakter - wyjaśnia ks. Dariusz Jóźwik. - W wielu prawosławnych domach, także w dniu Chrztu jada się wigilijną kolację, a to dlatego, że do roku 377 Boże Narodzenie i Chrzest Pański obchodzono tego samego dnia, czyli 6 stycznia. Nazywało się to dniem Objawienia Pańskiego.

Z okazji tego święta w cerkwiach odbywa się wyświęcenie wody jordańskiej - na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan.

Od 7 stycznia prawosławni kapłani odwiedzają domy wiernych. W czasie wizyt mają przy sobie wodę wyświęconą 6 stycznia.

Wierni prawosławni, którzy 6 stycznia obchodzą wigilię Bożego Narodzenia korzystają z innego kalendarza - gregoriańskiego. Między nim a kalendarzem juliańskim jest różnica 13 dni. Wierni cerkwi prawosławnej kościoła wschodniego, patrzący na kalendarz gregoriański, 7 stycznia obchodzą święta Bożego Narodzenia.


W kościele luterańskim święto Chrztu Pańskiego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po 6 stycznia.


Chrzest Jezusa Chrystusa zamyka w całym chrześcijaństwie liturgiczne świętowanie Bożego Narodzenia.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę