PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Nie tylko targi książki. Sprawdź atrakcje kulturalne na ten weekend
Nie tylko targi książki. Sprawdź atrakcje kulturalne na ten weekend
Weekend 16-18 marca upłynie przede wszystkim pod znakiem pierwszej edycji Gdańskich Targów Książki. Ale i teatry, galerie oraz inne instytucje kultury nie zwalniają tempa - coś dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci.

'Scenariusz dla trzech aktorów'
'Scenariusz dla trzech aktorów'
mat. prasowe

Dużo w ten weekend będzie się działu w Domu Technika NOT (Gdańsk, ul. Rajska 6). W sobotę, 17 marca, na tamtejszej Scenie Teatralnej odbędzie się gościnny pokaz spektaklu „Scenariusz dla trzech aktorów” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Spektakl został zbudowany na doskonałym tekście Bogusława Schaeffera i, pomimo tego, że jego premiera odbyła się ponad 30 lat temu, jest wciąż aktualny. Trójka wybitnych polskich aktorów: Jan Peszek wraz z Mikołajem i Andrzejem Grabowskimi zaserwują widzom zwariowaną teatralną próbę, zabierając ich do świata „teatru w teatrze”, balansującego na pograniczu rzeczywistości i absurdu.

Publiczność w Gdańsku czeka widowisko wypełnione improwizacjami i grą aktorów z publicznością, ale też przesłanie: tło spektaklu stanowi błyskotliwa, cięta, a czasem wręcz zajadła dyskusja o świecie sztuki i swoim w nim miejscu.

Spektakl na Scenie Teatralnej NOT będzie można zobaczyć w sobotę dwukrotnie: o godz. 16 i 19. Bilety: 80-120 zł.

Jakub Przebindowski, Anna Oberc, Piotr Gąsowski i Katarzyna Skrzynecka w komedii 'Sceny dla dorosłych, czyli sztuka kochania'
Jakub Przebindowski, Anna Oberc, Piotr Gąsowski i Katarzyna Skrzynecka w komedii 'Sceny dla dorosłych, czyli sztuka kochania'
mat. prasowe

Dzień później, w niedzielę, 18 marca, na tej samej scenie zobaczymy Annę Oberc, Katarzynę Skrzynecką, Piotra Gąsowskiego i Jakuba Przebindowskiego w spektaklu „Sceny dla dorosłych, czyli sztuka kochania”.

To zabawna komedia w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, w której sceny przeplatane są piosenkami i żywą interakcją z widzami. Opowiadają o „kochaniu” w sposób dowcipny i pikantny, z lekkim przymrużeniem oka, a jednocześnie świadomością, jak wielką wagę przywiązuje się do tej sfery życia. Ciekawa fabuła, do tego dobre aktorstwo, frywolne teksty i zabawne piosenki z pewnością spodobają się publiczności lubiącej lekką rozrywkę.

Spektakl odbędzie się o godz. 16. Bilety: 75-95 zł.

Zobacz też: Od dziś do niedzieli: Gdańskie Targi Książki. 70 wydawnictw, znani autorzy

'Na linii wzroku'
'Na linii wzroku'
mat. prasowe

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5) zaprasza natomiast najmłodszych wraz z rodzicami na kolejne wydarzenie z cyklu „Kino rodzinne”. W niedzielę, 18 marca, na ekranie zobaczymy film fabularny dla dzieci opowiadający o skomplikowanej relacji łączącej ojca z synem - ,,Na linii wzroku” (reż. Joachim Dollhopf / Evi Goldbrunner, Niemcy, 2015 r.).

Bohaterem filmu jest 11-letni Michi, który mieszka w domu dziecka. Pewnego dnia natrafia na niewysłany list, którego adresatem jest jego ojciec. Michi nigdy go nie poznał, ale postanawia go odnaleźć. Gdy się to udaje... wstydzi się go i nie chce go znać, okazuje się bowiem, że ojciec jest karłem. To powoduje złośliwości kolegów. Chłopak ucieka z sierocińca i wraca do ojca. Obaj będą mieli szansę odkryć, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż przypuszczali, i mimo trudów mogą być prawdziwą rodziną.

Seans rozpocznie się o godz. 12.30. Bilety: 10 zł.

W swoich pracach często portretuje bliskie mu osoby: rodzinę i przyjaciół
W swoich pracach często portretuje bliskie mu osoby: rodzinę i przyjaciół
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 1” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) można oglądać prace Dominika Lejmana - laureata Paszportu „Polityki” i prestiżowej Berlin Art Prize.

„Opatrzenie” to pierwsza przeglądowa wystawa Dominika Lejmana w Gdańsku, prezentująca w ujęciu problemowym ważniejsze prace artysty z ostatniej dekady. Zobaczymy przypominające dzieła malarskie wideofreski, w których specjalizuje się Lejman - m.in. „YoLoVi”, „Basic Training”, „Płot” - projekt prezentowany na Biennale w Wenecji 2017 - jak też i specjalnie przygotowany na wystawę w Gdańsku „Równia pochyła (Inclined Plane)”.

Wystawa potrwa do 27 maja 2018 r. Można ją oglądać codziennie z wyjątkiem poniedziałków: wt-śr oraz pt-niedz w godz. 12-18, i w czw. w godz. 12-20. Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, uczniowski 1 zł.

Zobacz też: Matka & syn. Zobacz wystawę Anny Karpińskiej-Dehnel i Jacka Dehnela

Emilia Bartkowska 'Na jagody'
Emilia Bartkowska 'Na jagody'
mat. prasowe

Natomiast w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 (Gdańsk, ul. Piwna 27/29) rozpoczęła się wystawa Emilii Bartkowskiej, zatytułowana „Na jagody”.

„Tajemnicza kraina, pełna bogactwa, kolorów, radości i uroków, trudno dostępna ludziom, odkryta przez małego Janka, rządzi się własnymi, leśnymi prawami. Bezinteresowność i szlachetność chłopca zostaje nagrodzona przez przyrodę i mieszkańców baśni borowej. Krajobraz jest pełen tajemnicy i czarów.... - to nie jest opis Puszczy Białowieskiej, ale streszczenie książki Marii Konopnickiej „Na jagody”, napisanej w 1903 roku. I to właśnie ta książka stała pretekstem do stworzenia wystawy rysunków Emilki Bartkowskiej.

Rysunki Emilii przypominają ilustracje dziecięcych fantazji i snów, pokolorowane lub wycięte „nocne mary” - jest tu łagodna kreska i żywe, wesołe kolory, za pomocą których artystka kreowała przestrzenie wypełnione po brzegi naturą, ludźmi i zwierzętami oraz dziwnymi stworami i duchami, które były pełnoprawnymi mieszkańcami tych światów.

Obrazy nakładają się na siebie, kolorowa kartka z rysunkiem przyklejona na wydarty skrawek innej białej z rysunkiem, którą przykrywa przeźroczysta folia, z kolejną warstwą ilustracji. Plamy kolorów, czarne kreski i kontury multiplikują się, krzyżują i łączą, dając poczucie przyjemnego otumanienia..., a może nawet halucynacji.

Wystawa potrwa do 8 kwietnia 2018 r. Można ją oglądać bezpłatnie, codziennie z wyjątkiem poniedziałków: wt-niedz w godz. 12-19.

Lalki dairi bina, para cesarska, początek XX w. Ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie
Lalki dairi bina, para cesarska, początek XX w. Ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie
Fot. Włodzimierz Bohaczyk

Na zupełnie ciekawą wystawę, zatytułowaną „Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy” zaprasza w ten weekend także Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Spichlerz Opacki, ul. Cystersów 19).

- Lalki japońskie to nie zabawki. Nihon ningyō mają duszę. Towarzyszą Japończykom od chwili narodzin aż do śmierci jako amulety chroniące swojego właściciela, przedmioty magiczne związane ze światem duchowym, ale i kunsztowne obiekty kolekcjonerskie - opisuje kurator wystawy Anna Ratajczak-Krajka.

Na wystawie zostały zgromadzone najciekawsze przykłady tradycyjnych japońskich lalek z kolekcji Muzeum Lalek w Pilźnie. Zobaczymy strojne zestawy lalek hina, wystawiane w domach z okazji Dnia Dziewczynek, zwanego także Świętem Lalek. Poznamy obyczaje związane z Dniem Dziecka i lalki musha towarzyszące celebrowaniu Dnia Chłopców, przyjrzymy się także dostojnym lalkom ishō, ukazującym życie codzienne okresu samurajskiego i bohaterów legend japońskich. Na eskpozycji znajdą się również popularne wśród Japończyków i turystów kokeshi i lalki daruma.

Wystawa potrwa do 3 czerwca 2018 r. Szczegóły: Zamiast Barbie - ningyō. Oryginalne japońskie lalki w Spichlerzu Opackim.

Ponadto w ten weekend nie przegap:

Mamaville Targi Gdańsk vol.2

Koncert "Ktoś zna odpowiedź"

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze