PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Noc Restauracji i więcej: sprawdź co jeszcze dzieje się w ten weekend

Noc Restauracji i więcej: sprawdź co jeszcze dzieje się w ten weekend
Noc Restauracji, spektakl w plenerze, koncerty, warsztaty dla małych i dużych, a może nowe wystawy w gdańskich galeriach? W ten weekend atrakcji nie zabraknie, m.in. za sprawą V Światowego Zjazdu Gdańszczan. Sprawdźcie sami!
Podczas pierwszej ubiegłorocznej odsłony Mobilnego Domu Kultury w Nowym Porcie dzieci zgłębiały m.in. tajniki gry na bębnach djembe - i w tym roku nie zabraknie ciekawych warsztatów
Podczas pierwszej ubiegłorocznej odsłony Mobilnego Domu Kultury w Nowym Porcie dzieci zgłębiały m.in. tajniki gry na bębnach djembe - i w tym roku nie zabraknie ciekawych warsztatów
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W piątek, 6 lipca, i sobotę, 7 lipca, będzie kolejna okazja, by dać się porwać atrakcjom w ramach drugiej odsłony tegorocznego Mobilnego Domu Kultury. To wakacyjna inicjatywa Gdańskiego Archipelagu Kultury, która w różnych dzielnicach Gdańska oferuje bezpłatne warsztaty, działania animacyjne, koncerty, spektakle, happeningi i różnego rodzaju ciekawe atrakcje dla mieszkańców (przede wszystkim) i turystów.

Więcej: Mobilny Dom Kultury znów w gdańskich dzielnicach. Sprawdź, kiedy będzie w Twojej

Tym razem MDK zawita na Przymorze. Na zielonym terenie obok klubu Bolek i Lolek (Gdańsk, ul. Kołobrzeska 57) czekają nas dwa dni atrakcji. - W piątek tych trochę starszych zapraszamy na koncerty a w sobotę na kulturalny, familijny piknik i warsztaty - zachęcają organizatorzy.

PROGRAM:

Piątek, 6 lipca

Koncerty:

- godz. 18 - Teatr Poza Sztuką - recital poetycki;
- godz. 19 - Agata Walczak & Live Band - blues, jazz, rock;
- godz. 20 - Jazgotki - folk.

Sobota, 7 lipca

Piknik kulturalny:

- godz. 11-18 - warsztaty artystyczne dla małych i dużych:

- godz. 11-13 - Cyjanotypia - prowadzenie Magdalena Nowak (familijne/bez ograniczeń wieku);
- godz. 11-13 - Tradycyjne taneczne zabawy polskie - prowadzenie Justyna Mazurkiewicz, stowarzyszenie Trójwiejska (dzieci);
- godz. 11-14 - Ceramika - {familijne/bez ograniczeń wieku);
- godz. 13-15 - Aparat z pudelka - camera obscura - prowadzenie Magda Nowak (familijne/bez ograniczeń wieku);
- godz. 13-15 - Linoryt dla początkujących - prowadzenie Ewelina Wajgert (młodzież i dorośli);
- godz. 14-15 - Malowanie na wodzie - prowadzenie Lucyna Korytowska (familijne/bez ograniczeń wieku);
- godz. 15-17 - Haiku dla dzieci - prowadzenie Małgorzata Zamorska (dzieci);
- godz. 15-17 - Nauka gry na bębnach djembe - prowadzenie Jarek Marciszewski (familijne/bez ograniczeń wieku);
- godz. 15-18 - Warsztaty gier podwórkowych - prowadzenie Fundacja Generacja (dzieci);
- godz. 16-18 - Kreatywne pisanie - prowadzenie Marcin Makowski (młodzież i dorośli);
- godz. 16.30-18 - Tworzenie fanzinów - prowadzenie Justyna Aksinowicz (młodzież i dorośli).

- godz. 11-12 - Krytyczny Przegląd Prasy - zobacz, kto z dzielnicy poprowadzi prasówkę;
- godz. 12-12.45 - Teatr A3 „Futerko z obłoków” - spektakl dla dzieci;
- godz. 13-15 - „A ten trzeci to był głupi...”, czyli bajki i opowieści z muzyką na żywo - gra i opowiada Katarzyna Jackowska-Enemuo;
- godz. 16-17 - 100 książek na 100 lat - spotkanie poprowadzi poetka Barbara Piórkowska.

Wydarzenia towarzyszące:

- planszówki, animatorki, plener;
- Czytelnia na trawie - Krytyka Polityczna;
- „Pranie poetyckie” - inicjatywa Gdańskiego Klubu Poetów;
- wystawy: „Co z Was wyrośnie?!” oraz „Foto Feta”.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Dorsz smażony, młoda kapusta, koperek, miodowa pikla i majeranek - to propozycja restauracji Mercato w Hotelu Hilton na tegoroczną Noc Restauracji
Dorsz smażony, młoda kapusta, koperek, miodowa pikla i majeranek - to propozycja restauracji Mercato w Hotelu Hilton na tegoroczną Noc Restauracji
mat. prasowe

W piątek rozpoczyna się także Noc Restauracji „Smaki Gdańska” - po raz pierwszy aż trzydniowa. Tematyczne oferty kulinarne przygotowało 12 gdańskich restauracji, w różnych dzielnicach miasta, prezentujących smakowe wariacje na temat życiorysów i historii słynnych gdańszczan, a także samego Gdańska. A to wszystko w okazyjnych cenach!

Więcej: Noc Restauracji „Smaki Gdańska” 2018: najlepsi kucharze i wykwintne dania w dobrych cenach.

Jacek Dehnel pochodzi z Gdańska, ale mieszka w Warszawie - dlatego warto korzystać z okazji, kiedy przyjeżdża do naszego miasta
Jacek Dehnel pochodzi z Gdańska, ale mieszka w Warszawie - dlatego warto korzystać z okazji, kiedy przyjeżdża do naszego miasta
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

I jeszcze jedno piątkowe wydarzenie, na które warto zwrócić uwagę: Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem w Bibliotece pod Żółwiem - filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Św. Ducha 111/113).

Będzie to okazja, by posłuchać, co ten ceniony poeta, prozaik, a także malarz, powie o swojej twórczości - zdradzi tajniki pracy, opowie o swoich najbardziej znanych dziełach i odpowie na wiele innych pytań nurtujących czytelników.

Tematów do rozmowy nie zabraknie - Dehnel jest laureatem licznych nagród literackich, nominowany był m.in. do nagród Angelus i Nike. W jego dorobku znajdują się takie tytuły, jak „Kolekcja Gdańsk” (1999 r.), „Lala” (2006 r.), „Balzakiana” (2008 r.), „Fotoplastikon” (2009 r.), „Matka Makryna” (2014 r.), „Tajemnica domu Heclów” (2015 r.), „Dziennik roku chrystusowego” (2015 r.) czy „Krivoklat” (2016 r.), jest także autorem kilku tomików wierszy - za debiutancki tom poetycki „Żywoty równoległe” otrzymał w 2005 Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. W 2007 roku został laureatem Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura.

Spotkanie z autorem odbędzie się w piątek, w ramach V Światowego Zjazdu Gdańszczan. Rozpocznie się o godz. 19. Wstęp wolny.

Do FETY jeszcze trochę czasu, ale sezon spektakli plenerowych już trwa - w Gdańsku zobaczymy Zmysły  w wykonaniu artystów z Kleszczewa - z A3 Teatru - Kolekcjonerzy Wzruszeń
Do FETY jeszcze trochę czasu, ale sezon spektakli plenerowych już trwa - w Gdańsku zobaczymy "Zmysły" w wykonaniu artystów z Kleszczeli - z A3 Teatr - Kolekcjonerzy Wzruszeń
mat. prasowe

W sobotę przedsmak FETY (Zobacz: FETA 2018 pod nowym kierownictwem: znamy datę, miejsce, pierwszych artystów... i przyszłość Plamy), i zarazem powtórka z programu festiwalu z 2016 roku - 7 lipca, o godz. 17, w Parku Jasieńskim (Gdańsk, zbieg ulic Zwierzynieckiej i Jasieńskiej) zobaczyć będzie można spektakl A3 Teatru - Kolekcjonerzy Wzruszeń, zatytułowany „Zmysły”.

Publiczność czeka ciekawe i zabawne widowisko w formie wędrującego, barwnego, pełen żartów i sentymentalnych piosenek kabaretu. Paradujące ulicami Śpiewające Uszy, Stepujące Gałki Oczne, Nos z gile i machina Ust Korali, Pomocna Dłoń z muzykiem i Mistrzem Ceremonii obwąchują, osłuchują, oglądają i dotykają każdy napotkany obiekt - budynek, ławkę, latarnię. Codzienność otoczenia ludzi, miast i zdarzeń widzą w wielu kolorach i nastrojach, w absurdzie, który dyktuje zmysłowe odbiory ponad granicami i barierami języków.

Wstęp wolny.

Nigel Kennedy i Cappella Gedanensis zachwycili już publiczność w ubiegłym roku, podczas koncertu w Starym Maneżu. Nie inaczej będzie tym razem!
Nigel Kennedy i Cappella Gedanensis zachwycili już publiczność w ubiegłym roku, podczas koncertu w Starym Maneżu. Nie inaczej będzie tym razem!
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Natomiast wieczorem tego dnia znakomite wydarzenie muzyczne - w ramach V Światowego Zjazdu Gdańszczan, w Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) wystąpi słynny brytyjski skrzypek Nigel Kennedy, który zagra z Cappellą Gedanensis i swoim bandem. W programie m.in. utwory George'a Gershwina, Jana Sebastiana Bacha i autorska kompozycja Kennedy'ego - „Sztukmistrz z Lublina”.

Początek o godz. 19. Bilety (ostatnie sztuki): 100 zł.

Więcej: Nigel Kennedy z Cappellą Gedanensis na Światowy Zjazd Gdańszczan

Jack Prościnski i Olo Walicki przybliżą gdańszczanom i turystom twórczość Krzysztofa Komedy
Jack Prościnski i Olo Walicki przybliżą gdańszczanom i turystom twórczość Krzysztofa Komedy
mat. prasowe

Dzień później, w niedzielę, inny ciekawy koncert w ramach Zjazdu: na Skwerze Świętopełka (Gdańsk, pomiędzy ul. Szeroką i Świętojańską) odbędzie się premiera „Gry w Komedę” - muzycznego wydarzenia z cyklu „Filmowy Gdańsk”. Wystąpią: Magdalena Grzebałkowska (interpretacja tekstu), Olo Walicki (kontrabas) i Jacek Prościński (perkusja).

- Ideą naszego „koncertu z literaturą” jest przybliżenie osoby i twórczości Krzysztofa Trzcińskiego „Komedy” - zapraszają organizatorzy. - Punkt wyjścia stanowią fragmenty książki Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Komeda. Osobiste życie jazzu”, splecione z muzyką duetu multiinstrumentalistów - kontrabasisty Olgierda Walickiego i perkusisty Jacka Prościńskiego. Ta niekonwencjonalna formuła - duet dwóch akustycznych instrumentów jazzowych - poszerzona zostanie o rozbudowany system elektroniki i samplerów.

Muzycy przedstawią autorskie opracowania utworów Komedy oraz kompozycje własne inspirowane mniej znaną częścią jego twórczości - muzyką filmową. Ważnym elementem koncertu będzie obecność na scenie pisarki Magdaleny Grzebałkowskiej, która przeczyta fragmenty mającej właśnie swoją premierę książki. Opowiada ona nie tylko o Komedzie kompozytorze i człowieku, ale także przybliża ówczesne barwne środowisko artystyczne oraz polskie realia polityczne, kulturowe i społeczne tamtych lat.

Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Wjazd wraz z całym programem pobytu króla i dworu w mieście należał do najważniejszych uroczystości publicznych w całych dziejach miast. Przekonać się o tym będzie można dzięki nowej wystawie przygotowanej przez Muzeum Gdańska
Wjazd wraz z całym programem pobytu króla i dworu w mieście należał do najważniejszych uroczystości publicznych w całych dziejach miast. Przekonać się o tym będzie można dzięki nowej wystawie przygotowanej przez Muzeum Gdańska
mat. Muzeum Gdańska

W ten weekend w Gdańsku pojawią się także nowe ekspozycje - w Ratuszu Głównego Miasta (Gdańsk, ul. Długa 46/47) w piątek, 6 lipca, o godz. 15. odbędzie się wernisaż wystawy przygotowanej przez Muzeum Gdańska, pt. „Król jedzie”. Ekspozycja opowiada o wjazdach monarchów do dawnego Gdańska. Obejmująca 1000 m2 narracja w 7. odsłonach będzie pokazywana do 30 października 2018 r. Na wernisaż wstęp wolny, w pozostałe dni wstęp płatny: bilet normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.

A dzień później, w sobotę, o godz. 19, w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (Gdańsk, ul. Szeroka 37) odbędzie się wernisaż wystawy „Kościotrupy muszą wstawać”. Swoje prace, wykonane w różnych technikach, przedstawią znani artyści z całej Polski - w tym z Gdańska: Paweł Althamer, Karolina Breguła, Olaf Brzeski, Elvin Flamingo, Jarosław Fliciński, Bartek Jarmoliński, Ewa Juszkiewicz, Alicja Karska + Aleksandra Went, Przemek Matecki, Dorota Nieznalska, Maciek Salamon, Dominika Skutnik + Marek Frankowski, Krzysztof Topolski, Andrzej Wasilewski, Ania Witkowska, Marcin Zawicki i Krzysztof Żwirblis. Wystawa potrwa do 26 sierpnia 2018 r. Wstęp wolny.

Zobacz też: V Światowy Zjazd Gdańszczan - 180 atrakcji od piątku do niedzieli

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze