PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mistrz olimpijski, komentator Eurosport, dyrektor w UM. Rozmowa z Adamem Korolem

Mistrz olimpijski, komentator Eurosport, dyrektor w UM. Rozmowa z Adamem Korolem
Gościem programu „Wszystkie Strony Miasta” będzie Adam Korol, wioślarski mistrz olimpijski i świata, a obecnie dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu. W Tokio dla Eurosportu komentuje regaty wioślarskie. My porozmawiamy z nim o trwających igrzyskach olimpijskich, o tym jak ocenia starty Polaków. Będzie też okazja, by zapytać mistrza o wspomnienia i plany. Emisja programu we wtorek, 3 sierpnia, o godz. 13.00.
Adam Korol, mistrz olimpijski komentuje rywalizację sportową w Tokio
Adam Korol, mistrz olimpijski komentuje rywalizację sportową w Tokio
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Adama Korola przedstawiać nie trzeba. Ten 47-letni gdańszczanin, absolwent AWFiS w Gdańsku jest jednym z najsłynniejszych polskich sportowców. Wioślarska czwórka podwójna to jego specjalność. Aż czterokrotnie zdobywał mistrzostwo świata, raz był mistrzem Europy (o srebrnych i brązowych medalach nie wspominając). Przez wiele lat święcił triumfy w regatach Pucharu Świata. W 2008 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie wywalczył wraz z kolegami (czwórka podwójna) złoty medal.

Adam Korol po zakończeniu kariery sportowej wciąż był i jest aktywny. Od 2016 roku jest prezesem Pomorskiej Federacji Sportu. Pełnił nawet funkcję ministra sportu i turystyki, a obecnie jest dyrektorem Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu.

Za swoje osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 otrzymał Miasto Gdańsk uhonorowało go Medalem św. Wojciecha za wybitne zasługi sportowe rozsławiające Gdańsk w świecie. Otrzymał też „Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego”, a gwiazda z jego nazwiskiem zdobi Aleję Gwiazd w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Angażuje się w liczne akcje i inicjatywy charytatywne.

Adam Korol wciąż śledzi poczynania młodszych kolegów. Na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio był komentatorem zawodów wioślarskich podczas transmisji w stacji Eurosport.

O tegorocznych igrzyskach w Tokio, ale też o sportowym życiu i planach porozmawiamy w programie „Wszystkie Strony Miasta”.

Emisja programu we wtorek 3 sierpnia o godz. 13.00. Zapraszamy.

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl