PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie tylko Neptun. Właśnie dobiega końca tegoroczny sezon gdańskich fontann

Nie tylko Neptun. Właśnie dobiega końca tegoroczny sezon gdańskich fontann
Ze względu na epidemię w tym roku mieszkańcy i turyści cieszyć oczy wodnym strumieniem tylko części gdańskich fontann. Po kilku miesiącach wytężonej pracy przyszedł dla nich czas odpoczynku.
Na zdjęciu widoczna Mokra Fosa czyli zbiornik retencyjny w parku Hevelianum, widoczna woda, w tle zielone drzewa
Na zdjęciu widoczna Mokra Fosa czyli zbiornik retencyjny w parku Hevelianum, widoczna woda, w tle zielone drzewa
Gdańskie Wody

Na "urlop" udały się już fontanny na zbiornikach retencyjnych Spacerowa, Grunwaldzka, Srebrniki, Jeleniogórska i Świętokrzyska, a także 111-letnia Jaśkowa Dolina, fontanna Bremeńska - która jako jedyna na okres zimowy jest nie tylko zabezpieczana, ale też demontowana oraz ta przy ul. Szerokiej. W piątek 9 października wyłączona zostanie fontanna w Parku Oruńskim i fontanna Grenadierów, a także najstarsza i najbardziej rozpoznawalna – fontanna Neptuna, co ciekawe, uruchomiona po raz pierwszy właśnie w październiku, a dokładnie 9 października 1634 r. Najdłużej, bo co najmniej do połowy miesiąca, popracuje urządzenie na Pustym Stawie (Stogi).

Jak wyprawić fontannę na zimowy wypoczynek?

W pierwszej kolejności zamykany jest dopływ wody. W tym celu należy dostać się do pomieszczenia technicznego, wchodząc przez właz. Następnie bieżącą wodą z węża pod ciśnieniem płucze się filtry i otwiera zawór spustowy zbiornika fontanny. Zbiornik jest czyszczony i płukany, a pompy – wyciągane i zabezpieczane przed wpływem niskich, zimowych temperatur. Fontanny pływające są demontowane i przez okres zimowy konserwowane.

Sezon inny niż wszystkie

Obecnie w Gdańsku funkcjonuje 18 miejskich fontann. Jedna z nich - fontanna na Skwerze Heweliusza jest pod opieką spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, pozostałymi administruje spółka Gdańskie Wody. Niektóre zlokalizowane są na zbiornikach retencyjnych (Mokra Fosa, Świętokrzyska I, Jeleniogórska, Grunwaldzka, Spacerowa, Srebrniki) – ich dodatkową ważną funkcją jest napowietrzanie wody. W tym roku w związku z restrykcjami spowodowanymi epidemią koronawirusa uruchomione zostały tylko wybrane obiekty, a ich sezon rozpoczął się później niż zwykle – nie z początkiem maja, a w drugiej połowie czerwca.