PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie tylko FETA. Co jeszcze w ten weekend wydarzy się w Gdańsku?

Nie tylko FETA. Co jeszcze w ten weekend wydarzy się w Gdańsku?
W ten weekend w Gdańsku króluje teatr w rozmaitych odsłonach, za sprawą XXIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Poza tym czeka nas Festiwal Smaków Food Trucków, targi mody i designu, pokazy filmowe i wiele innych.
XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta zainaugurował „Sen kustosza” - spektakl warszawskiej trupy Akt
XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta zainaugurował „Sen kustosza” - spektakl warszawskiej trupy Akt
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Trwa kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Tegoroczna, XXIII edycja rozpoczęła sie w czwartek, 11 lipca, i potrwa do niedzieli, 14 lipca. W ciągu czterech dni wystąpi prawie 20 teatrów z 8. krajów: Polski, Rosji, Białorusi, Francji, Włoch, Hiszpanii, Danii oraz Holandii. Wśród nich pojawi się aż 10 teatrów zagranicznych.

Zobacz też: Festiwal Smaków Food Trucków na Festiwalu FETA

Teatry przygotowały dla gdańskiej publiczności łącznie 22 różne spektakle, które będą kilkukrotnie pokazywane - w sumie odbędzie się około 70 prezentacji w ciekawych przestrzeniach: na Starym Przedmieściu, Głównym i Starym Mieście, Długich Ogrodach oraz na terenach dawnej stoczni cesarskiej.

Z bogatego programu trudno wybrać kilka najciekawszych spektakli, z pewnością jednak warto udać się na finał - tegorocznym spektaklem zamykającym festiwal Feta będzie „Muaré Experience” w wykonaniu teatru Voala oraz zespołu Duchamp Pilot. Spektakl jest kombinacją koncertu rockowego oraz podniebnego widowiska akrobatycznego. Odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych w niedzielę.

Więcej: XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA - SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

 

Cheap Tobacco
Cheap Tobacco
mat. prasowe

 

Jak co piątek tych, którzy kochają muzykę alternatywną, na wydarzenie z cyklu Muzyczne Lato, zaprasza klub Stary Maneż (ul. Juliusza Słowackiego 23). Usłyszymy nominowany do nagrody Fryderyk 2019 zespół Cheap Tobacco.

Cheap Tobacco to wybuchowa mieszanka czystej energii, autentyczności oraz mocnego vintageowego brzmienia, połączona z charyzmatycznym głosem Natalii Kwiatkowskiej - dziewczyny z Bieszczad, która trzykrotnie została wybrana najlepszą bluesową wokalistką w Polsce. Cały zespół natomiast magazyn „Teraz Rock” umiejscowił na pierwszym miejscu w kategorii Nadzieja Roku.

Grupa zagrała już ponad pół tysiąca koncertów w kraju i zagranicą, zyskując uznanie słuchaczy oraz dziennikarzy muzycznych. Na swoim koncie mają ponad 15 nagród Grand Prix oraz nagród publiczności. Zespół został zaproszony na Canadian Music Week 2019 (największe wydarzenie muzyczne w Kanadzie), zagra także na Sziget Festival 2019 na Węgrzech.

Koncert Cheap Tobacco rozpocznie się o godz. 20:00. Wstęp wolny.

 

Za rolę Joego - byłego agenta do zadań specjalnych, który podejmuje się odnalezienia zaginionej nastolatki - Joaquin Phoenix otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2017 roku
Za rolę Joego - byłego agenta do zadań specjalnych, który podejmuje się odnalezienia zaginionej nastolatki - Joaquin Phoenix otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2017 roku
mat. prasowe


W sobotę kolejna odsłona jedynego w swoim rodzaju Kina Na Dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) - cyklu pokazów kina plenerowego z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku.

W cyklu prezentowane są najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach. Projekcje odbywają sie w soboty, środy i jeden czwartek, do 31 sierpnia.

W sobotę, 12 lipca, zobaczymy dramat produkcji amerykańsko-francuskiej „Nigdy cię tu nie było”, w reżyserii Lynne Ramsay - film obsypany nagrodami krytyków na festiwalu w Cannes (Złota Palma dla najlepszego aktora - Joaquin Phoenix, i za najlepszy scenariusz - Lynne Ramsay), i doceniony m.in. przez Bostońskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych (nagroda dla najlepszego reżysera).

Początek o godz. 21:30. Bilety: 12 zł, do kupienia online www.interticket.pl, oraz przed pokazem od godz. 20.00 w kasie organizatora wydarzenia, znajdującej się bezpośrednio przed wejściem na taras/dach Teatru Szekspirowskiego.

Program na kolejne dni: Kino na Szekspirowskim, pod gołym niebem. Zobacz, jakie filmy w tegorocznym programie

 

Targi Mody i Designu w Centrum Stoczni Gdańskiej są okazją do zapoznania się z kolekcjami niezależnych marek i projektantów
Targi Mody i Designu w Centrum Stoczni Gdańskiej są okazją do zapoznania się z kolekcjami niezależnych marek i projektantów
mat. prasowe


W sobotę i niedzielę, 13-14 lipca, w Centrum Stocznia Gdańska (ul. Wałowa 27A) odbędą się największe dotychczas w Trójmieście Targi Mody i Designu „Motywy” - wydarzenia, którego ideą jest wspieranie niezależnych marek i produktów tworzonych z pasją z najlepszych surowców, wyprodukowanych w Polsce i bazujących na autorskich projektach.

Na Targach zobaczymy zarówno najnowsze trendy w modzie jak i ciekawy design: lampy, ceramika, drewno, obrazy i wiele innych przedmiotów do dekoracji wnętrz i codziennego użytku. Odbędą się też pokazy mody zarówno młodych i ambitnych projektantów, jak i tych którzy tworzą od lat. Swoją kolekcję zaprezentuje między innymi projektantka Mariola Turbiarz, która z dużym wyczuciem łączy różne style, a dominuje w nich styl boho i grunge. Będzie można poznać ją osobiście i kupić ubrania z jej najnowszej kolekcji. Będzie również możliwość spotkania gwiazd, m.in. Krystyny Mazurówny, która rozda autografy na swojej książce.

To nie koniec atrakcji - w strefie foodtrucków każdy znajdzie dla siebie smaczny posiłek, deser czy kawę, a rodzice będą mogli spokojnie zrobić zakupy, podczas gdy ich pociechy będą w twórczy sposób spędzać czas pod czujnym okiem animatorek.

Wstęp wolny.

Program:

Sobota, 13 lipca

11.00 - OFICJALNE OTWARCIE TARGÓW
11.00-19.00 - DZIAŁALNOŚĆ HANDLOWA I GASTRONOMICZNA (FOODTRUCKI)
16.00 - WYWIAD Z KRYSTYNĄ MAZURÓWNĄ
16.30 - POKAZ MODY POLSKICH PROJEKTANTÓW
17.30 - WIECZÓR AUTORSKI KRYSTYNY MAZURÓWNY
18.00 - WYWIADY Z GWIAZDAMI
19.00 - ZAMKNIĘCIE PIERWSZEGO DNIA TARGÓW

Niedziela, 14 lipca

11.00 - ROZPOCZĘCIE DRUGIEGO DNIA TARGÓW
11.00-17.00 - SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ MAZURÓWNĄ
11.00-17.00 - PRELEKCJE Z TWÓRCAMI I SPECJALISTAMI
11.00-19.00 - DZIAŁALNOŚĆ HANDLOWA I GASTRONOMICZNA (FOODTRUCKI)
18.30 - OFICJALNE ZAMKNIĘCIE TARGÓW

 

Chopin nad wodami Motławy to cykl koncertowy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wydarzenie odbywa się na malowniczej Ołowiance
Chopin nad wodami Motławy to cykl koncertowy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wydarzenie odbywa się na malowniczej Ołowiance
mat. prasowe

 

W niedzielę rozpoczyna się także dobrze znany melomanom festiwal muzyki poważnej - Chopin nad wodami Motławy. W Salonie Gdańskim Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Ołowianka 1) wystąpią laureaci konkursów pianistycznych oraz profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wydarzenie zainauguruje w ten weekend (14 lipca) koncert Aleksandry Świgut (fortepian). Artystka była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach pianistycznych - do jej największych osiągnięć należą II nagrody na Międzynarodowych konkursach pianistycznych w: Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie, 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Festiwalu Pianistycznym w Nohant, Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim. Festiwalu Chopin a Paris, Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Chopin i jego Europa.

W Gdańsku pianistka zagra utwory z repertuaru Fryderyka Chopina: Preludium cis-moll op. 45, Nokturny cis-moll i Des-dur op. 27, Ballada F-dur op. 38, Polonez-fantazja op. 61 i Scherzo E-dur op. 54, oraz Johannesa Brahmsa - Intermezzo A-dur op. 118.

Koncert rozpocznie się o godz. 20:30. Bilety: 14-20 zł.


W ten weekend też:

SoSalsa SummerJam

AMBEREXPO i Przyjaciele - Wielki Festyn Rodzinny

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze