Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie sprzątasz po ulubieńcu? Straż Miejska dyscyplinuje właścicieli psów

43 pouczenia, 12 mandatów, dwa wnioski o ukaranie do sądu i odłowienie sześciu bezpańskich psów - łącznie 63 interwencje. To bilans dwutygodniowej akcji gdańskiej Straży Miejskiej, dyscyplinującej właścicieli psów, którzy zapominają o obowiązkach związanych z posiadaniem czworonoga. Popularny proceder: wziąć na spacer z psem torebki na odchody, ale ich nie używać, póki ktoś nie zwróci na to uwagi.

Nie sprzątasz po ulubieńcu? Straż Miejska dyscyplinuje właścicieli psów
A
A
data publikacji: 05 maja 2017 r.

Podczas trwania akcji Twój pies, strażnicy miejscy interweniowali aż 63 razy
Podczas trwania akcji Twój pies, strażnicy miejscy interweniowali aż 63 razy
Dariusz Kwidziński

Akcja „Twój pies” została zakończona, ale strażnicy miejscy zapowiadają, że będą kontynuować działania. Chociaż patroli będzie mniej, nie zwalnia to właścicieli psów z wypełniania obowiązków. Powinni o nich pamiętać nie tylko wtedy, gdy strażnik miejski patrzy.

- Obecność strażników miejskich mobilizuje - mówi Wojciech Siółkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku. - Trudno jest oceniać powodzenie akcji przez pryzmat mandatów. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby akcja zakończyła się brakiem mandatów, ale i brakiem psich odchodów na trawnikach. Niesprzątanie nieczystości, to w mojej ocenie największy problem. Psa biegającego bez smyczy, łatwo jest zlokalizować, stąd w statystykach, takich interwencji jest najwięcej. Właściciela, który nie posprzątał po psie namierzyć dużo trudniej. Niestety, często zdarzają się sytuacje, że psiarze noszą ze sobą torebki na odchody, ale używają ich tylko wtedy, gdy zwróci się im uwagę. Jeśli taka osoba posprząta przy strażniku miejskim, to nie ma podstaw do mandatu.

Psie odchody można wrzucać do zwykłych koszy na śmieci, nie są odbierane i utylizowane oddzielnie. Właściciele psów powinni o tym pamiętać.

Akcja „Twój pies” związana była także z działaniami prewencyjnymi i edukacyjnymi. W gdańskich szkołach i placówkach oświatowych przeprowadzono spotkania, w których uczestniczyło 773 dzieci.

Akcję „Twój pies” zorganizowano z inicjatywy Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Zaangażowały się w nią straże miejskie w: Chojnicach, Gdańsku, Gdyni, Helu, Jastarni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku, Pelplinie, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Rumi, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Wejherowie i Władysławowie oraz straże gmin: Kobylnica, Kolbudy, Kosakowo, Kościerzyna i Pruszcz Gdański.

W ciągu dwóch tygodni trwania akcji, strażnicy miejscy i gminni na terenie wymienionych powyżej samorządów podjęli łącznie 1788 interwencji. Nałożyli 90 mandatów karnych, pouczyli 1626 osoby i skierowali do sądu siedem wniosków o ukaranie. Odłowili też 65 wałęsających się psów.

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora