Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie przegap w weekend: od Nigel'a Kennedy po kino Francji i Afryki

Weekend 12-14 maja będzie obfitował w wydarzenia muzyczne i filmowe z najwyższej półki. Do Starego Maneża przyjedzie światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy, z kolei w Żaku zobaczymy najlepsze filmy z Francji, nagradzane m.in. na festiwalu w Cannes. Nie zabraknie także ciekawych spotkań z artystami i spacerów po Gdańsku pod okiem niecodziennych przewodników.

Nie przegap w weekend: od Nigel'a Kennedy po kino Francji i Afryki
A
A
data publikacji: 11 maja 2017 r.

Nigel Kennedy podczas próby z zespołem Cappella Gedanensis w Gdańsku
Nigel Kennedy podczas próby z zespołem Cappella Gedanensis w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński

  • Weekend rozpoczynamy mocnym uderzeniem. W piątek 12 maja w klubie Stary Maneż (Gdańsk, ul. Słowackiego 23) odbędzie się długo wyczekiwany koncert „The New Four Seasons & My World”, podczas którego wystąpi brytyjski wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy z towarzyszeniem Cappelli Gedanensis oraz jazz ensemble. Będzie to wyjątkowy koncert, bo finałowy - kończący ogólnopolską trasę koncertową Kennedy’ego z nową aranżacją „Czterech pór roku” Vivaldiego.

„The New Four Seasons” to najnowsza interpretacja Kennedy’ego jednego z najsłynniejszych i najważniejszych dzieł Vivaldiego. Brytyjski skrzypek nieraz brał już ten cykl utworów na warsztat, dzięki czemu stał się współcześnie na świecie najbardziej znanym i cenionym jego wykonawcą. Koncert będzie wyjątkowy także z tego powodu, że towarzyszący mu zespół Cappelli uzyskał wyłączność na wykonywanie tego dzieła w Polsce.

Nigel Kennedy w Gdańsku zaprezentuje również kompozycje ze swojego najnowszego albumu, wydanego pod koniec ubiegłego roku „My World”.

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: miejsca stojące 100 zł, miejsca siedzące: 220-320 zł.

Czytaj więcej: Nigel Kennedy i Cappella Gedanensis zagrają Vivaldiego. Koncert 12 maja [WIDEO I FOTO]

  • W Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) w piątek rozpocznie się gdańska odsłona ogólnopolskiego festiwalu poświęconego kinematografii i kulturze afrykańskiej: Afrykamera 2017. - W programie filmowym Festiwalu przedstawiamy szerokie spektrum, zarówno kinowe, jak i geograficzne - mówi Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny festiwalu. - Podróżujemy zarówno po kontynencie, jak i po gatunkach artystycznych. Nie zabraknie mainstreamowych, uznanych na świecie produkcji z kontynentu, z różnych przyczyn pomijanych w Polsce, ale nie unikamy też kina bardziej eksperymentalnego i niezależnego.

W programie gdańskiej edycji znalazło się sześć filmów, m.in. egipski film grozy i kino gangsterskie, a także wydarzenia towarzyszące - spotkanie z afrykańskimi ręcznie malowanymi plakatami filmowymi i podróżami przez kontynety.

Bilety: na pojedynczy seans - normalny 12 zł, ulgowy (studenci i uczniowie, posiadacze Karty Euro 26 i Karty do Kultury) 10 zł, na trzy wybrane seanse - normalny/ulgowy 28 zł, karnet na wszystkie projekcje - 50 zł. Wydarzenia towarzyszące: wstęp wolny.

Więcej informacji o wydarzeniu i szczegółowe informacje można znaleźć tutaj: Egipskie kino grozy, ręcznie malowane plakaty z Ghany. AfryKamera już 12 maja.

Wojciech Bonowicz w Gdańsku premierowo zaprezentuje swoją nową książkę poetycką
Wojciech Bonowicz w Gdańsku premierowo zaprezentuje swoją nową książkę poetycką
Fot. Ewa Wanat-Gałka

  • Spotkanie z poetą, publicystą i dziennikarzem Wojciechem Bonowiczem, zatytułowane „Wiersze, które wprowadzają w stan dezorientacji” to z kolei propozycja Instytutu Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40) na piątkowy wczesny wieczór.

Autor będzie promował swój siódmy tom wierszy: „Druga ręka”, w którym znalazły się utwory będące ukłonem w stronę amerykańskich obiektywistów (wiersze „społeczne”, będące zapisem pewnych scen czy sytuacji) a także teksty zainspirowane przez czeskich surrealistów. - Ciekawią mnie wiersze, które operują stosunkowo prostymi środkami, posługują się prostym rysunkiem, a intrygują i wprowadzają czytelników w stan lekkiej dezorientacji. Mam nadzieję, że wiersze z „Drugiej ręki” takie są - mówi Wojciech Bonowicz, poeta, publicysta, dziennikarz, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”.

Spotkanie poprowadzi Jarosław Zalesiński. Początek o godz. 18.

Gérard Depardieu w filmie Tour de France, który zobaczymy podczas festiwalu w Żaku
Gérard Depardieu w filmie Tour de France, który zobaczymy podczas festiwalu w Żaku
mat. prasowe

  • Klub Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) od piątku 12 maja do czwartku 18 maja zaprasza na Przegląd Nowego Kina Francuskiego 2017 - organizowane przez Instytut Francuski w Polsce we współpracy z dystrybutorem Gutek Film zestawienie najciekawszych filmów wyprodukowanych nad Sekwaną w ostatnich latach.

W programie znalazły się dzieła prezentowane na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Cannes czy Karlowych Varach, nagradzane Cezarami francuskiej Akademii Filmowej i nominowane do Oscara. Kino francuskie reprezentowane będzie przez niezwykle zróżnicowane pod względem formy i problematyki filmy - z jednej strony „Martwe wody”, czyli najnowsze dzieło Brunona Dumonta, jednego z najważniejszych autorów współczesnego kina, znanego choćby z „Małego Quinquina” czy „Poza szatanem”. Z drugiej - skromną animację Michaela Dudoka de Wita zatytułowaną „Czerwony żółw”, docenioną przez krytykę i Amerykańską Akademię Filmową. W programie znalazł się także filmowy portret niepiśmiennej imigrantki obdarzonej talentem poetyckim: „Fatima” w reżyserii Philippe’a Faucona.

Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 8-14 zł.

Program Przeglądu Nowego Kina Francuskiego na weekend:

Piątek, 12 maja
- godz. 18 - „Czerwony żółw” („La tortue rouge”), reż. Michael Dudok de Wit, Belgia / Francja / Japonia 2016 r. Nagrody: MFF w Cannes 2016 - Nagroda Specjalna w Przeglądzie Un Certain Regard;
- godz. 20 - „Martwe wody” („Ma Loute”), reż. Bruno Dumont, Francja / Niemcy 2016 r.

Sobota, 13 maja
- godz. 18 - „Fatima”, reż. Philippe Faucon, Francja 2015 r. Nagrody: Cezar 2016 - Najlepszy film, Najbardziej obiecująca aktorka, Najlepszy scenariusz adaptowany.

Niedziela, 14 maja
- godz. 16.15 - „Tour de France”, reż. Rachid Djaidan, Francja 2016 r.;
- godz. 18 - „mamy2mamy” („Telle mère, telle fille”), reż. Noémie Saglio, Francja 2017 r.

Jacques Romain Georges Brel - belgijski bard, kompozytor, piosenkarz i aktor
Jacques Romain Georges Brel - belgijski bard, kompozytor, piosenkarz i aktor
Nationaal Archief, Den Haag, Rijksfotoarchief Fotocollectie Algemeen Nederlands Fotopersbureau (ANEFO)

  • Ciekawie czas spędzimy także w Scenie Muzycznej GAK (Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich 25) - w sobotę 13 maja. O godz. 19 odbędzie się tam koncert „Brel Raz Jeszcze”. To propozycja sceniczna Janusza Zbiegieła, krakowskiego aktora i paryskiego stypendysty „Conservatoire Mobel” Alice Dona, która nie jest ani recitalem, ani estradą piosenki, a - jak zapowiadają pomysłodawcy - mięsistym teatrem, którego siła to organiczne zespolenie śpiewanej piosenki francuskiej i cytatów, wyznań oraz fragmentów listów wypowiadanych przez aktora po polsku, które Brel pisał do żony.

Bilety: w przedsprzedaży 20 zł, w dniu koncertu 30 zł.

Jeden ze spacerów na Oruni w ramach cyklu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki
Jeden ze spacerów na Oruni w ramach cyklu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki
Fot. Michał Szymończyk

  • Wszyscy zainteresowani lokalną historią i ciekawostkami gdańskich dzielnic znajdą coś dla siebie w ten weekend na organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej wykładach i spacerach Lokalnych Przewodników i Przewodniczek.

W sobotę 13 maja odbędzie się wędrówka po Oruni szlakiem detali architektonicznych czy wykład o kryminalnych wątkach na Biskupiej Górce. - Poznamy historię dzielnicy, i jej najbliższej okolicy, kryjącą się za znaleziskami archeologicznymi. Pochylimy się także nad mitami, które przez lata narosły wokół dzielnicy - mówi Aleksandra Abakanowicz, Lokalna Przewodniczka po Oruni.

Wydarzenie „Oruńskie detale architektoniczne i ceramiczne oraz działania artystyczne w przestrzeni publicznej - cz.1 - spacer z Ryszardem Kopittke” odbędzie się o godz. 12. Start przed Kawiarnią Kuźnia (Gdańsk, ul. Gościnna 10).

W niedzielę 14 maja odbędzie się natomiast spacer po Nowym Porcie, który przybliży dzieje tej dzielnicy. - W tym roku przybliżymy znaczenie Nowego Portu w rozwoju gdańskiego handlu. Spacerując po dzielnicy bliżej poznamy tutejsze zabytki architektury. A osoby zainteresowane nie tylko historią ale także życiem w Nowym Porcie - zapowiada Katarzyna Werner, Lokalna Przewodniczka po Nowym Porcie.

Początek wydarzenia „Historia Portu Gdańskiego - spacer z Dariuszem Dulianem” rozpocznie się o godz. 12. Start: dawny Morski Dom Kultury (Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej 15).

Na oba spacery wstęp wolny, ale na spacer niedzielny obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: kontakt@ikm.gda.pl.

Mieczysław Abramowicz podczas spaceru teatralnego w 2016 r.
Mieczysław Abramowicz podczas spaceru teatralnego w 2016 r.
Fot. Bartosz Bańka

  • Także w niedzielę 14 maja Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wraz z Instytutem Kultury Miejskiej zapraszają na spacer po Gdańsku: wiosenny „Spacerownik teatralny”, który poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę zachęci mieszkańców do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast.

Pierwszym punktem na trasie będzie Teatr Wybrzeże. Następnie uczestnicy spaceru przejdą ulicą Szeroką - gdzie w latach 30-tych dział Teatr Żydowski - i przez Bramę Straganiarską dotrą do kamienicy „teatralnej” przy ulicy Długiej. Spacer zakończy zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Wędrówkę szlakiem teatralnych punktów na Głównym Mieście poprowadzi Mieczysław Abramowicz - autor sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych i filmów dokumentalnych, prac publicystycznych z historii Gdańska i teatru gdańskiego.

Początek spaceru o godz. 12 pod Teatrem Wybrzeże. Orientacyjny czas spaceru to 1,5-2 h. Wstęp wolny.

Sven Helbig należy do nowej generacji kompozytorów, którzy nie uznają granicy pomiędzy światem symfonicznej muzyki poważnej, a sztuką eksperymentalną i popem
Sven Helbig należy do nowej generacji kompozytorów, którzy nie uznają granicy pomiędzy światem symfonicznej muzyki poważnej, a sztuką eksperymentalną i popem
mat. prasowe

  • W niedzielę 14 maja w Centrum Św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) odbędzie się koncert, a właściwie prawdziwe widowisko, zatytułowane „I Eat the Sun and Drink the Rain”, łączące elektronikę realizowaną na żywo w wykonaniu niemieckiego kompozytora i producenta muzycznego Svena Helbiga, projekcję video w wykonaniu islandzkiego artysty Mániego M. Sigfússona oraz partię wokalną wykonywaną przez gdański Chór Kameralny „441 Hz”.

- Dziesięć mrocznych i melancholijnych poetyckich obrazów muzycznych, wykonywanych w różnych językach: włoskim, niemieckim, hiszpańskim oraz po łacinie ma odzwierciedlać podróż w głąb ludzkiej duszy w poszukiwaniu odpowiedzi na fundamentalne pytania - istotę człowieczeństwa, rolę człowieka w świecie natury i kultury - zapraszają organizatorzy.

Początek o godz. 19. Wstęp wolny.

Kamila Olas - akordeonistka, jedna z uhonorowanych w tym roku dyplomantek
Kamila Olas - akordeonistka, jedna z uhonorowanych w tym roku dyplomantek
Fot. Dariusz Kula

  • Również w niedzielę, o godz. 19, w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1) odbędzie się III koncert najlepszych dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku 2016/2017.

Polska Filharmonia Bałtycka od kilku lat honoruje najlepszych dyplomantów gdańskiej Akademii Muzycznej, którzy wyróżnili się w ciągu bieżącego roku akademickiego wybitnymi osiągnięciami. Przygotowują oni wyjątkowy program, który dla muzyków jest dużym wyzwaniem, lecz i dowodem ich talentu. Z kolei dla publiczności wydarzenie to jest co roku źródłem niezapomnianych doznań estetycznych.

W tym roku wśród uhonorowanych dyplomantów znaleźli się Julia Pruszak - sopranistka (klasa dr hab. Ewy Marciniec), Kamila Olas - akordeonistka (klasa prof. dr hab. Elżbiety Rosińskiej), Adam Piórkowski – pianista (klasa dr. Kordiana Góry) i Szymon Sutor - za kompozycję i aranżację jazzową (klasa dr Aleksandry Tomaszewskiej).

Młodzi artyści wykonają takie utwory, jak: recytatyw i aria Julii (Giulietty) „Eccomi in lieta vesta… Oh! quante volte” z I aktu opery „Capuleti i Montecchi” Vincenzo Bellini, suita koncertowa „Bajki na akordeon i orkiestrę symfoniczną” Václava Trojana, III Koncert fortepianowy d-moll, op. 30 Siergieja Rachmaninowa i „Mirage na septet jazzowy” (głos, saksofon sopranowy, akordeon, gitara jazzowa, fortepian, kontrabas, perkusja) oraz orkiestrę smyczkową Szymona Sutora.

Dyplomantom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna PFB, która zagra pod dyrekcją jej Dyrektora Artystycznego, George’a Tchitchinadze.

Bilety: 10 zł-40 zł.

  • Opera Bałtycka, w sobotę i niedzielę (13 i 14 maja), po raz pierwszy w historii bierze udział w Europejskich Dniach Opery (European Opera Days) organizowanych przez Stowarzyszenie Opera Europa.

- Operowe dni to prawdziwe święto i niepowtarzalna okazja, by zobaczyć nasz teatr z innej strony - mówi Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku. - Sobota 13 maja to nasz hołd oddany pracy artystów, zapraszamy na otwarte próby Chóru, Orkiestry i Baletu. W niedzielny finał, 14 maja, czeka na nas projekcja filmu opera Rossiniego „Turek we Włoszech”.

Bilety na wydarzenia - 10 zł. Konieczna jest rezerwacja miejsc w systemie evenea, bilety kupuje się w kasie Opery.

Program 

13 maja 2017 (sobota)

godz. 9.30 – 12 Otwarte próby chóru, orkiestry i baletu Opery Bałtyckiej

godz. 9.30

Otwarta próba chóru - na dwa tygodnie przed najnowszą premierą Nabucco. Najpierw uczestnicy zobaczą profesjonalne rozśpiewanie wszystkich głosów, a następnie, na scenie, fragment próby chóru z Iwoną Runowską - autorką ruchu scenicznego do Nabucco.

godz.10

Otwarta próba orkiestry - grupy wiolonczel. Będzie można zapytać o szczegóły pracy w orkiestrze - dlaczego muzycy siedzą w określonym układzie? W czym pomaga gąbka do mycia zamontowana na ścianie? Czy wiolonczeli potrzebna jest żabka i koński ogon. A nawet nawet spróbować dyrygowania zespołem.

godz.11

Otwarta próba baletu - próba do spektaklu Pinokio Giorgio Madii. Dla odważnych szansa zmierzenia się z prostą choreografią.

godz. 13.30 – 15

Opera od kulis - Opera Bałtycka oczami jej pracowników. Inspicjent, scenograf, a nawet sam dyrektor opery oprowadzą uczestników po operowych zakamarkach swoimi ścieżkami.

godz. 19 - 20

Opera od kulis nocą - to nowa forma zwiedzania teatru operowego od kulis. W atmosferze zmroku i tajemnicy zajrzymy z operowymi przewodnikami w najskrytsze zakamarki operowych pracowni, kulis i gabinetów. Należy zachować czujność, bo kto wie, jaki Upiór kryje się w Operze.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora