Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie przegap: w ten weekend aż pięć festiwali odbędzie się w Gdańsku

Pierwszy weekend września to prawdziwy urodzaj na festiwale. Trójmiejska publiczność będzie miała do wyboru koncerty muzyki alternatywnej lub dawnej, festiwal poświęcony znanemu na całym świecie, wybitnemu pisarzowi oraz dwudniowy przegląd kultury litewskiej.

Nie przegap: w ten weekend aż pięć festiwali odbędzie się w Gdańsku
A
A
data publikacji: 02 września 2016 r.

Kanadyjski zespół Dilly Dally wystąpi na głównej scenie podczas ostatniego dnia tegorocznej edycji Soundrive Fest.
Kanadyjski zespół Dilly Dally wystąpi na głównej scenie podczas ostatniego dnia tegorocznej edycji Soundrive Fest.
mat. prasowe

Przed nami jeszcze dwa dni muzycznych doznań w klubie b90 (Gdańsk, ul. Doki 1). 5. edycja jednego z najbardziej obiecujących festiwali prezentujących szeroko pojętą muzykę alternatywną - Soundrive Fest - potrwa do soboty 3 września.

To okazja, żeby w ciągu zaledwie dwóch dni, na pięciu scenach zobaczyć aż 28 wykonawców. Wśród nich są zarówno polscy wykonawcy: m.in. krakowski zespół Salk czy trójmiejski Calm The Fire, jak i zagraniczni - w tym brytyjski elektroniczny duet Honne oraz kanadyjski zespół Dilly Dally porównywany do takich legend jak Sonic Youth i Yeah Yeah Yeahs. Jeśli komuś nic nie mówią nazwy występujących zespołów, to nic złego. Soundrive Fest nie stawia na znane twarze - podczas wydarzenia występują głównie młode, obiecujące, kapele. Każdy może tam jednak znaleźć coś dla siebie, bo organizatorzy festiwalu stawiają przede wszystkim na różnorodność prezentowanej muzyki.

Bilety: 50 zł za każdy dzień.

Program

Piątek, 2 września:

Main Stage
- godz. 19.30 - 20.30 - Liss
- godz. 21 - 22 - Yak
- godz. 22.30 - 23.30 - Sunflower Bean
- godz. 00.00 - 1 - Honne

Soundrive Stage
- godz. 19 - 20 - Salk
- godz. 20.30 - 21.30 - LASS
- godz. 22 - 23 - Lor
- godz. 23.30 - 00.30 - Calm The Fire

W4 Stage
- godz. 18 - 19.30 - Soundrive Dyskutuje: Jak znaleźć swoją niszę festiwalową?
- godz. 20 - 20.45 - Moriah Woods
- godz. 21.15 - 22 - Phillip Bracken

B64 Stage
- godz. 21 - Pictorial Candi

Scena kontenerowa
- godz. 19.30 - 20.15 - Pokusa
- godz. 20.45 - 21.30 - Bart Cathedral

Sobota, 3 września:

Main Stage
- godz. 19:30 - 20:30 Junius Meyvant
- godz. 21:00 - 22:00 LA Priest
- godz. 22:30 - 23:30 Dilly Dally
- godz. 00:00 - 01:00 Petite Noir

Soundrive Stage
- godz. 19 - 20 - Erith
- godz. 20.30 - 21.30 - The Moondogs
- godz. 22 - 23 - Oly
- godz. 23.30 - 00.30 - JAAA!

W4 Stage
- godz. 20 - 20.45 - Teddy Jr.
- godz. 2115 - 22 - Henry David's Gun

B64 Stage
- godz. 21 - John Lake

Scena kontenerowa
- godz. 19.30 - 20.15 - Artykuły Rolne
- godz. 20.45 - 21.30 - Sexy Suicide

Pod przepięknym sklepieniem Bazyliki Mariackiej odbędzie się wyjątkowy koncert organowy.
Pod przepięknym sklepieniem Bazyliki Mariackiej odbędzie się wyjątkowy koncert organowy.
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Miłośnicy spokojniejszych brzmień także mają swój festiwal: 39 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej 2016. W piątek 2 września w przepięknych wnętrzach Bazyliki Mariackiej (Gdańsk, ul. Podkramarska 5) organista Michał Wachowiak wykona znakomite kompozycje barokowe Johanna Sebastiana Bacha i Dietricha Buxtehude, oraz kompozycje francuskich organistów tworzących w XX wieku: Marcela Dupre, Charlesa Tournemire’a i Jehana Alaina. Warto, bo to już przedostatnia okazja, aby uczestniczyć w festiwalu, który zakończy się 9 września.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.15. Bilety: 15-25 zł.

Kwartet Les Voix Humaines podczas Festiwalu Goldbergowskiego przedstawi swoją interpretację kompozycji Kunst der Fuge, Johanna Sebastiana Bacha.
Kwartet Les Voix Humaines podczas Festiwalu Goldbergowskiego przedstawi swoją interpretację kompozycji Kunst der Fuge, Johanna Sebastiana Bacha.
mat. prasowe

Muzyka dawna w ten weekend gości także w Kościele Św. Trójcy (Gdańsk, ul. Świętej Trójcy 1), za sprawą XI Festiwalu Goldbergowskiego. W piątek 2 września, o godz. 19.30 wystąpi tam kanadyjski kwartet Les Voix Humaines w składzie: Margaret Little, Susie Napper, Mélisande Corriveau i Felix Deak, z kompozycją „Kunst der Fuge” Johanna Sebastiana Bacha.

Dzień później, w sobotę 3 września o tej samej godzinie akordeonista Klaudiusz Baran również sięgnie do repertuaru Bacha, by zagrać jego Wariacje Goldbergowskie. Na tej samej scenie tego wieczoru wystąpi również młody francuski klawesynista Orlando Bass.

Festiwal zakończy niedzielny występ Goldberg Baroque Ensemble pod batutą Andrzeja Szadejko, który wykona kantaty ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Początek koncertu o godz. 17. Bilety: 10-30 zł.

Günter Grass podczas szóstej edycji Festiwalu Grassomania w 2014 roku.
Günter Grass podczas szóstej edycji Festiwalu Grassomania w 2014 roku.
Piotr Połoczański

Nie muzykowi, a wybitnemu pisarzowi poświęcony będzie inny festiwal, odbywający się w ten weekend w Gdańsku: Grassomania 8 - Sieroca Revisited. 

Nie muzykowi, a wybitnemu pisarzowi poświęcony będzie inny festiwal, odbywający się w ten weekend w Gdańsku: Grassomania 8 - Sieroca Revisited. W sobotę 3 września, od godz. 12 do 22 na ulicy Sierocej 6-8 w Gdańsku w ramach 8. edycji festiwalu odbędzie się wiele wydarzeń, wśród których znajdą się: wystawy, spotkania, wykłady, performansy, warsztaty, gra miejska i koncerty. Co ciekawe, festiwal po raz pierwszy odbędzie się w budynku dawnego sierocińca, który pamięta czasy patrona wydarzenia, Guntera Grassa.

- W ramach Festiwalu Grassomania zaprezentujemy projekty artystyczne, które podejmują tematykę związaną ze stanami przejściowymi, fazami niedookreślonymi, dialogującymi narracjami, przemieszaniem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, nakładaniem się na siebie realnej i wirtualnej rzeczywistości, utopijnymi wizjami świata i otaczającej przestrzeni - zapowiadają organizatorzy.

Wstęp wolny.

Szczegóły: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Grassomania-w-tym-roku-w-niezwyklym-miejscu-Wiecie-gdzie,a,60121

Wilno w Gdańsku
Wilno w Gdańsku
mat. prasowe

Jak co roku na początku września do Gdańska zawita Wilno. W sobotę i niedzielę 2-4 września gdańszczanie będą mogli spróbować wileńskich przysmaków, nabyć wyroby rękodzielnicze i pamiątki i zapoznać się z tamtejszą kulturą. Na scenie na Targu Węglowym odbędą się koncerty i Jarmark Wileński, a w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” w Nowym Porcie (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5) odbędzie się wystawa prac Liudasa Parulskisa - fotografa, który uwiecznia rodzinne Wilno. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Szczegóły: https://www.gdansk.pl/wydarzenia/Wilno-w-Gdansku,w,20481

Zobacz też: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Filmy-pod-golym-niebem-dla-kazdego-Rusza-Kino-w-Blokowisku-Wstep-wolny,a,60157

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora