Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie przegap: trwa 20. edycja Festiwalu Szekspirowskiego

Do Gdańska przyjechało 300 artystów, którzy na 7 scenach prezentują łącznie ponad 70 wydarzeń. Na niektóre spektakle można jeszcze kupić bilety. Przypominamy też o wydarzeniach towarzyszących. Zakończenie w niedzielę, 7 sierpnia.

Nie przegap: trwa 20. edycja Festiwalu Szekspirowskiego
A
A
data publikacji: 04 sierpnia 2016 r.

Imponujący wizualnie mimo skromnej scenografii spektakl włoskiego wizjonera teatru: Juliusz Cezar. Fragmenty to najmocniejsza pozycja w programie tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego.
Imponujący wizualnie mimo skromnej scenografii spektakl włoskiego wizjonera teatru: Juliusz Cezar. Fragmenty to najmocniejsza pozycja w programie tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego.
Dawid Linkowski / GTS

W piątek, 29 lipca 2016 r., rozpoczęła się jubileuszowa, 20. odsłona Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, która potrwa do niedzieli, 7 sierpnia 2016 r. Zainaugurowały ją dwa wydarzenia: koncert „Szekspir a capella” w wykonaniu Stanisława Soyki oraz Cracow Singers, i najbardziej widowiskowa inscenizacja „Hamleta” podczas tegorocznej edycji - w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, która oczarowała publiczność spektakularną scenografią Aleksandry Wasilkowskiej.

Nie tylko piękny wizualnie, ale także niezwykle ciekawy i poruszający, zgodnie z przewidywaniami okazał się spektakl „Juliusz Cezar. Fragmenty”, włoskiego wizjonera teatru, Romeo Castellucciego. Spektakl jest reinterpretacją głośnej, wielokrotnie nagradzanej innej realizacji tego reżysera - „Juliusza Cezara”, którego premiera odbyła się w 1997 roku. Na długo pozostanie w pamięci widzów.

Bartosz Bielenia jako jeden z Hamletów i Iwona Budner w roli Królowej Gertrudy w Hamlecie Krzysztofa Garbaczewskiego
Bartosz Bielenia jako jeden z Hamletów i Iwona Budner w roli Królowej Gertrudy w Hamlecie Krzysztofa Garbaczewskiego
Dawid Linkowski / GTS

Za nami jest już również lekki i momentami zabawny „Sen nocy letniej” w wykonaniu rosyjskiego Teatru Bałtycki Dom, w reżyserii słynnego europejskiego twórcy Silviu Purcarete, znanego widzom z poprzednich edycji wydarzenia. Festiwal gościł także spektakl z Izraela - oparty na interakcji z widzem i nietypowym, zmieniającym się ustawieniu widowni „HamletMaszyna” w reżyserii Navy Zuckerman, będący połączeniem tekstu „HamletMaszyna” Heinera Müllera i dramatu Szekspira.
 

Aktorzy Forced Entertainment każdą ze sztuk Szekspira zagrają... na stole przy pomocy przedmiotów codziennego użytku.
Aktorzy Forced Entertainment każdą ze sztuk Szekspira zagrają... na stole przy pomocy przedmiotów codziennego użytku.
Hugo Glendinning

Kilkanaście krótkich spektakli zaprezentował już także teatr performatywny Forced Entertainment, będący jedną z gwiazd tegorocznej edycji festiwalu. Uważany za pioniera brytyjskiej awangardy, słynie z humoru i prowokacji. Na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2) przedstawia wszystkie 36 dzieł Szekspira. Każda ze sztuk trwa godzinę i odbywa się w kameralnych warunkach, ze skromną scenografią, a historie opowiadane są przy użyciu zwykłych przedmiotów codziennego użytku. Kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć, może to nadrobić.

Uwaga: Wszystkie spektakle Forced Entertainment są prezentowane w języku angielskim i nie są tłumaczone na język polski. Bilet na każdy spektakl: 20 zł.

Program spektakli Forced Entertainment:

Czwartek, 4 sierpnia
- godz. 16 - „Complete works. Table Top Shakespeare: Twelfth Night”;
- godz. 17 - „Complete works. Table Top Shakespeare: Henry VI Part1”;
- godz. 18 - „Complete works. Table Top Shakespeare: The Merchant of Venice”;
- godz. 19 - „Complete works. Table Top Shakespeare: Titus Andronicus”.

Piątek, 5 sierpnia
- godz. 16 - „Complete works. Table Top Shakespeare: Romeo and Juliet”;
- godz. 17 - „Complete works. Table Top Shakespeare: Henry VI Part 2”;
- godz. 18 - „Complete works. Table Top Shakespeare: Two Gentlemen of Verona”;
- godz. 19 - „Complete works. Table Top Shakespeare: As You Like It”.

Sobota, 6 sierpnia
- godz. 16 - „Complete works. Table Top Shakespeare: Timon of Athens”;
- godz. 17 - „Complete works. Table Top Shakespeare: Henry VI Part 3”;
- godz. 18 - „Complete works. Table Top Shakespeare: A Midsummer Night's Dream”;
- godz. 19 - „Complete works. Table Top Shakespeare: The Winter's Tale”.

Niedziela, 7 sierpnia
- godz. 14 - „Complete works. Table Top Shakespeare: Othello”;
- godz. 15 - „Complete works. Table Top Shakespeare: Richard III”;
- godz. 16 - „Complete works. Table Top Shakespeare: Cymbeline”;
- godz. 17 - „Complete works. Table Top Shakespeare: The Tempest”.
 

Quantum Theatre Group z Iranu po raz pierwszy na Festiwalu Szekspirowskim. Nic dziwnego, że bilety na ich Hamleta się wyprzedały.
Quantum Theatre Group z Iranu po raz pierwszy na Festiwalu Szekspirowskim. Nic dziwnego, że bilety na ich Hamleta się wyprzedały.
Leyla Jafari

Nie ma już niestety biletów na „Hamleta” w reżyserii Arasha Dagdara z Quantum Theatre. To pierwszy w 20-letniej historii Festiwalu Szekspirowskiego spektakl z Iranu w programie. Ci, którym udało się kupić bilet, zobaczą dzieło Szekspira w tej odsłonie na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek 5 lipca, o godz. 20.30. Dla pozostałych GTS przygotował niespodziankę - dzień wcześniej, w czwartek 4 lipca, o godz. 19 odbędzie się otwarta próba spektaklu, podczas której będzie można zobaczyć aktorów przy pracy nad „Hamletem” i dowiedzieć się od reżysera, jak wyglądały przygotowania. Próba potrwa około godziny, odbywa się w języku angielskim bez tłumaczenia na język polski. Wstęp: 20 zł.

Są jeszcze natomiast bilety na dwa spektakle polskich teatrów. W sobotę 6 lipca o godz. 21.30, na dziecińcu GTS odbędzie się pokaz spektaklu „Hamlet#Casting” w reżyserii Anny Król, w którym ponad dwudziestu znanych polskich aktorów mierzy się z monologiem wszech czasów. W spektaklu cytowane są współczesne teksty, między innymi Szczepana Twardocha i Marcina Świetlickiego, a także fragmenty seriali i programów telewizyjnych. Muzykę na żywo wykonają młodzi polscy muzycy - Leski oraz Skubas. Bilety na miejsca nienumerowane: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł.
 

Bezwzględni politycy żądniy władzy, w spektaklu Juliusz Cezar - Teatr Powszechny w Warszawie, reżyseria Barbara Wysocka.
Bezwzględni politycy żądniy władzy, w spektaklu Juliusz Cezar - Teatr Powszechny w Warszawie, reżyseria Barbara Wysocka.
Krzysztof Bieliński

W niedzielę, 7 lipca, w ostatni dzień festiwalu, o godz. 18.30 zobaczymy na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże „Juliusza Cezara” w reżyserii Barbary Wysockiej z Teatru Powszechnego w Warszawie. To mocno upolityczniony komentarz do współczesnej rzeczywistości, tworzonej przez bezwzględnych, żadnych władzy polityków, nieprzygotowanych do odpowiedzialnego sprawowania jej, a także obraz obywateli - zakładników politycznego przewrotu, którymi łatwo manipulować za pomocą spreparowanych argumentów i rozdawnictwa publicznych pieniędzy. Ostatnie bilety: 65 zł.

Festiwal zakończy koncert „Caroll Vanwelden sings Shakespeare's sonnets” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, w niedzielę 7 lipca o godz. 21. Gwiazdą będzie flamandzka piosenkarka, która zagra również przed publicznością na pianinie i sansuli, a towarzyszyć jej będą: Thomas Siffling (trąbka, skrzydłówka), Mini Schulz (kontrabas) i Ralf Gustke (perkusja, bębny). Bilety: 25-80 zł.
 

Podczas tegorocznego SzekspirOFF można będzie zobaczyć m.in. Dwa ukochania, Franciszki Kierc-Franik.
Podczas tegorocznego SzekspirOFF można będzie zobaczyć m.in. Dwa ukochania, Franciszki Kierc-Franik.
Dawid Linkowski / GTS

Warto także pamiętać, że głośnym spektaklom w ramach głównego nurtu festiwalu towarzyszą wydarzenia bardziej niszowe - już po raz piąty równolegle odbywa się nurt SzekspirOFF. W programie wydarzenia znalazły się małe formy teatru dramatycznego, teatr lalkowy, teatr tańca, happening, musical, koncert, stand-up, kabaret oraz filmy. Pojawią się również spektakle z pięciu polskich wyższych szkół teatralnych. Wydarzenia odbywają się w różnych lokalizacjach na terenie całego Trójmiasta - w gdańskim Teatrze w Oknie, na dziecińcu GTS oraz w Sopocie i w Gdyni. Bilety: 0-15 zł.

Program SzekspirOFF 2016:

Czwartek, 4 sierpnia

 • godz. 16 - „Henry V”, Philip Parr - Theatre Parrabbola (Australia/Wielka Brytania) - prezentacja pozakonkursowa. Teatr w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51);
 • godz. 19 - „Jaki jest twój bagaż?” - WOJTEK. Teatr w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51);
 • godz. 22.30 - „Makbet - wina pramatki” - Mellin/Pastuszak/Wińczyk - performance. Dziedziniec Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1).

Piątek, 5 sierpnia 2016 (piątek)

 • godz. 14 - „Pogaduszki u Papetów”, Projekt Rodzina Papetów - wydarzenie dla dzieci towarzyszące Festiwalowi. Teatr w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51);
 • godz. 16 i 18 - „Papety grają Szekspira”, Projekt Rodzina Papetów. Teatr w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51);
 • godz. 22 - „Projekt Makbet” - Popiołek & Lechman. Dziedziniec Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1).

Sobota, 6 sierpnia

 • godz. 15 - „Sen nocy letniej” - Natasza Sołtanowicz, PWST w Krakowie filia Wrocław. Scena Teatru Gdynia Główna (Gdynia, plac Konstytucji 1);
 • godz. 17 - „Lady M.” - Teatr Gdynia Główna. Scena Teatru Gdynia Główna (Gdynia, plac Konstytucji 1);
 • godz. 19.30 - „Wiele hałasu o nic” - PWST Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Restauracja San Marco (Gdańsk, ul. Długa 4);
 • godz. 22 - „Szekspiracje” - Peleton. Dworek Sierakowskich/Młody Byron w Sopocie (Sopot, ul. Czyżewskiego 12).

Niedziela, 7 sierpnia

 • godz. 15 - „Hamlet” - Marcin Zbyszyński, Akademia Teatralna w Warszawie - prezentacja pozakonkursowa. Teatr w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51);
 • godz. 17 - „Dwa ukochania” - Franciszka Kierc-Franik. Scena przed Teatrem w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51);
 • godz. 19.50 - „Szekspiracje” - Peleton. Scena kabaretowa na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1);
 • godz. 22.30 - ogłoszenie werdyktu jury SzekspirOFF 2016. Gdański Teatr Szekspirowski (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1).
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora