PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie przegap: taneczna premiera w Żaku - dzień później kolejna odsłona PC Dramy

Nie przegap: taneczna premiera w Żaku - dzień później kolejna odsłona PC Dramy
Jak zostać najlepszym tancerzem świata? I czy w ogóle warto? Odpowiedzi na te pytania przyniesie najnowszy spektakl tańca przygotowany w ramach projektu Rezydencja/Premiera 2018 w Klubie Żak: „Para nr 1”. Premiera odbędzie się w sobotę, 24 lutego, 2018 r. Dzień później na deskach Sali Suwnicowej odbędzie się kolejna odsłona lubianego cyklu PC Drama, poświęcona Violetcie Villas.

Katarzyna Gorczyca i Oskar Malinowski w spektaklu 'Para nr 1'

Co się staje z człowiekiem, gdy sztuka zaczyna być narzędziem w walce o bycie najlepszym artystą we wszechświecie? Gdy liczy się dla niego tylko perfekcja, konkurencja, nagrody, potrzeba oceny, potrzeba tortury ciała i myśli, potrzeba zwycięstwa, miano najlepszego tancerza, najlepsza choreografia, najlepszy koncept, najlepsze kostiumy, wreszcie: najlepszy „ja”?

Z odpowiedziami na te pytania zmierzą się Katarzyna Gorczyca - absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i współzałożycielka grupy LineAct, oraz Oskar Malinowski - aktor, tancerz, performer, absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Para, wykorzystując swoje konkursowe doświadczenia oraz upodobanie do jazdy figurowej na lodzie, zmierzy się z najlepszą choreografią we wszechświecie w spektaklu „Para nr 1”, który zobaczymy premierowo na scenie Sali Suwnicowej Klubu Żak (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 195/197), w niedzielę, 25 lutego, 2018 r.

Duet tancerzy w spektaklu wykorzystuje swoje własne konkursowe doświadczenia i upodobanie do jazdy figurowej na lodzie

Będzie to pierwsza odsłona projektu Rezydencja /Premiera 2018. Projekt od 2009 roku jest częścią Gdańskiego Festiwalu Tańca - dzięki dotacji miasta Gdańsk, pozwala zrealizować wybrane w konkursie spektakle. Do tegorocznej edycji programu zgłoszono 40 projektów (z tego 10 przez tancerzy z zagranicy, 2 zgłoszone po czasie). - „Para nr 1” jest jednym z nich.

Spektakl powstał we współpracy artystycznej z Goranem Bogdanovskim - wielokrotnie nagradzanym tancerzem, choreografem i pedagogiem, pracującym z tancerzami na całym świecie.

Pokaz „Pary nr 1” odbędzie się o godz. 19. Czas trwania: 40 min. Bilety: normalny 20 zł, zniżka na Kartę do Kultury - 15 zł, ulgowy 10 zł, zniżka na Kartę Dużej Rodziny - 5 zł.

Lena Schimscheiner jest absolwentką krakowskiego PWST. Grała m.in. w filmach: 'Ja. Olga Hepnarova' (reż. P. Kazda, T. Weinreb), 'Zjednoczone stany miłości' (reż. T. Wasilewski), '#WszystkoGra' (reż. A. Glińska) i 'Loving Vincent' (reż. D. Kobiela, H. Welchman)

Dzień później, w poniedziałek, 26 stycznia, 2018 r. odbędzie się kolejna odsłona uwielbianego przez mieszkańców Trójmiasta - o czym świadczyć mogą wielokrotnie wyprzedawane bilety - PC Dramy, projektowi polegającemu na czytaniu performatywnym.

Tym razem, aktorzy: Karol Kubasiewicz, Lena Schimscheiner, Łukasz Wojtysko, pod okiem reżyserki Magdy Szpecht wzięli na warsztat ekstrawagancki tekst inspirowany postacią Violetty Villas, popularnej artystki estradowej i osobowości scenicznej, divy, o której z czasem publiczność zapomniała.

„W sztuce „Nie jestem już psem” autor Łukasz Wojtysko oddaje schizofreniczny rys artystki, dzieląc jej rolę między dwie kobiece postaci: Violettę i jej Włosy. Interesuje go to, co w jej postawie było naiwne i radykalne, na przykład miłość do zwierząt, i doprowadza te wątki do skrajności. Na szerszym poziomie sztuka zadaje pytanie o możliwość traktowania świata poważnie, z pełnym zaangażowaniem, choćby była to najkrótsza droga do szaleństwa” - czytamy na stronie dialog-pismo.pl.

Czytanie odbędzie się o godz. 19. Po nim rozpocznie się dyskusja, która poprowadzi dr Anna Jazgarska. Bilety: normalny 20 zł, zniżka na Kartę do Kultury - 15 zł, ulgowy 10 zł, zniżka na Kartę Dużej Rodziny - 5 zł.
oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl