Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie przegap: Solidarity of Arts 2016! Już w sobotę i niedzielę!

W sobotę i niedzielę 13-14 sierpnia odbędzie się ósma edycja festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku. Na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędą się dwa widowiska: „JIMEK+” i „KILAR+”. To największe tego typu wydarzenia muzyczno-plenerowe na świecie.

Nie przegap: Solidarity of Arts 2016! Już w sobotę i niedzielę!
A
A
data publikacji: 12 sierpnia 2016 r.

Jimek, czyli Radzimir Dębski będzie gwiazdą pierwszego dnia festiwalu Solidarity of Arts 2016.
Jimek, czyli Radzimir Dębski będzie gwiazdą pierwszego dnia festiwalu Solidarity of Arts 2016.
Asia Pulko

Jerzy Stuhr przedstawi Krzysztofa Kieślowskiego

Dwudniowe wydarzenie poświęcone idei „Solidarności” rozpocznie się w sobotę, 13 sierpnia, projektem filmowym „Podwójne życie Kieślowskiego”, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności (Gdańsk, Plac Solidarności 1).

  • o godzinie 15.30 zobaczymy dramat z 1976 roku „Spokój”
  • o godzinie 18 film fabularny „Amator” z 1979 roku

Gościem specjalnym wydarzenia będzie gwiazda obu tych filmów - Jerzy Stuhr, który pomiędzy filmami wygłosi wykład podsumowujący dokonania reżysera (godz. 17-17.45). Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
 

Radzimir Dębski z przyjaciółmi z polski i zagranicy

Tego samego wieczoru, o godzinie 20.30 trzy sceny plenerowe na Ołowiance zapełnią się muzykami światowej sławy. Gwiazdą koncertu „z plusem” będzie polski kompozytor Radzimir Dębski, znany również jako Jimek. Towarzyszyć mu będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) oraz znakomici goście ze świata: amerykański wirtuoz saksofonu z zespołem - The Kenny Garrett Quintet, afrykański gitarzysta basowy z zespołem: Alune Wade Quintet i siedmioosobowa grupa wokalna z Nowego Jorku - Naturally 7.

Do współpracy Jimek zaprosił także ciekawych polskich artystów: w wykonaniu Kapeli Maliszów z Męciny Małej w Beskidzie usłyszymy beskidzki folk, a najlepszy polski hip hop zaprezentują Kaliber 44, Łona, Webber & The Pimps i Miuosh.

- Widowisko „JIMEK+”, jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń ósmej edycji festiwalu Solidarity of Arts, to pomysł przedstawienia wyjątkowych i nigdy wcześniej nie wykonywanych kolaboracji największych legend polskiej sceny hip-hopowej w oprawie symfonicznej oraz jazzowej. Podczas koncertu usłyszymy między innymi wykonanie „Hip-Hop History Orchestrated by Jimek” oraz utwory z płyty „Jimek/Miuosh/NOSPR 2015”. Na scenach zabrzmi również materiał własny zaproszonych gości i gwiazd z zagranicy - w tym muzyka z najnowszej płyty Kenny'ego Garretta „Do Your Dance” - zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Wstęp wolny, z wyjątkiem strefy Golden Circle (najbliżej sceny), gdzie bilety kosztują 100 zł.
 

Wojciech Kilar na trzy orkiestry

Drugi dzień festiwalu będzie należeć do muzyki klasycznej i filmowej w najwyższym wydaniu. W niedzielę, 14 sierpnia, o godz. 20.30 rozpocznie się widowisko „KILAR+”. Twórczość Wojciecha Kilara wykonają: Beata Bilińska, Kuba Stankiewicz i Mikołaj Trąbka oraz aż trzy orkiestry: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) pod batutą Jerzego Maksymiuka, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

Wstęp wolny, z wyjątkiem strefy Golden Circle (najbliżej sceny), gdzie bilety kosztują 5 zł.

Komunikacja miejska na zakończenie koncertu Solidarity of Arts 2016

Wszystkich uczestników koncertów zachęcamy do zrezygnowania z samochodów i skorzystania z komunikacji miejskiej, ze względu na ograniczoną ilość miejsc parkingowych w obrębie Głównego Miasta.

W nocy 13/14.08.2016 r. (sobota/niedziela), po zakończeniu organizowanego na Ołowiance koncertu Jimek + (około godz. 00:20) zostaną uruchomione dodatkowe kursy na autobusowych liniach nocnych. Dodatkowe autobusy odjadą z zespołu przystanków „Brama Wyżynna”. Liczba kursów będzie uzależniona od frekwencji.

Po koncercie Kilar + (14 sierpnia około godz. 23.30) komunikacja funkcjonować będzie zgodnie z obowiązującym rozkładem.

Przypominamy, że w okresie sezonu letniego w noce z piątku na sobotę, z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek kursują również tramwaje linii nocnej N0. Linia ta funkcjonuje na trasie: Łostowice Świętokrzyska - Chełm - Brama Wyżynna - Opera - Zaspa - Oliwa - Wrzeszcz - Opera - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Chełm - Łostowice Świętokrzyska z częstotliwością co 30 minut przez całą noc.

Na linii N0 obowiązuje taryfa nocna.

Godziny odjazdów pociągów SKM w kierunku Wejherowa ze stacji Gdańsk - Główny: 23:35, 00:05, 01:00.

Informujemy także, że wjazd na ul. Ołowianka możliwy będzie tylko dla posiadaczy identyfikatorów festiwalu i klientów Hotelu Królewskiego.


Czytaj także:

Krzysztof Materna: - Gdyby starsi słuchali hip hopu, mieliby inny ogląd polskiej rzeczywistości-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora