PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie przegap: ostatnie pokazy filmowe we Wrzeszczu, zwiedzanie, wystawa

Nie przegap: ostatnie pokazy filmowe we Wrzeszczu, zwiedzanie, wystawa
Jak zwykle w ten weekend będzie okazja, by pójść do kina i teatru... w plenerze. Sprawdzamy też, co dzieje się w gdańskich galeriach sztuki, i piszemy o atrakcjach dla tych, którzy lubią zwiedzać i poznawać historię swojego miasta.
„”Sokół z masłem orzechowym” to wzruszająca i pełna humoru opowieść o spełnianiu marzeń mimo przeciwności
„Sokół z masłem orzechowym” to wzruszająca i pełna humoru opowieść o spełnianiu marzeń pomimo przeciwności
fot. Tyler Nilson, Mike Schwartz

 

Paweł Wilczak: „Uwielbiam Trójmiasto”. Zobacz zdjęcia z planu filmowego „Usta usta”

 

We Wrzeszczu filmy w przepięknej scenerii Teatru Leśnego (ul. Jaśkowa Dolina 45) możemy oglądać jeszcze tylko od piątku do soboty, 10-11 lipca. W ten weekend odbędzie się ostatnia odsłona cyklu filmowego na świeżym powietrzu „Kino po zachodzie słońca” - prezentującego najlepsze thrillery, najpiękniejsze dramaty i znakomite komedie. W repertuarze najciekawsze tytuły kinowe ostatnich miesięcy - w tym te wielokrotnie nagradzane i uwielbiane przez publiczność na całym świecie.

W piątek, 10 lipca, o godzinie 21:30 wyświetlony zostanie nowy film Sebastiána Borenszteina, znanego przede wszystkim jako twórcy „Dzikich historii” - „Pechowi szczęściarze” („La odisea de los giles”, Argentyna / Hiszpania 2019, czas trwania: 1 godz. 56 min). Opowiada o losach Fermín, emerytowanego gwiazdora piłki nożnej (Ricardo Darín), który prowadzi stację paliw w sennym prowincjonalnym miasteczku. Chcąc wyciągnąć rodzinę i przyjaciół z biedy wpada na pomysł reaktywacji miejscowej spółdzielni rolniczej. Wraz z żoną Lidią i kumplem Antonio przekonuje nawet tych najbardziej opornych do zainwestowania życiowych oszczędności w nowy biznes. Czy jednak słusznie?

Dzień później, w sobotę, 11 lipca, także o godzinie 21:30 zobaczymy film „Sokół z Masłem Orzechowym” („The Peanut Butter Falcon”, USA 2019, czas trwania: 1 godz. 37 min) w reżyserii Tylera Nilsona i Michaela Schwartza. Główny bohater, Zak, jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie - chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który decyduje się mu pomóc. Film drogi, dla fanów głośnego komediodramatu „Green Book”.

Bilety w cenie 12 zł można kupić przez internet www.interticket.pl oraz na miejscu, 30 minut przed seansem.

 

„Bałwanki” to pełna przygód opowieści dla całych rodzin przygotowana przez Teatr A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń”
„Bałwanki” to pełna przygód opowieści dla całych rodzin przygotowana przez Teatr A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń”
fot. Marion Brand

 

Amfiteatr Orana w sercu Parku Oruńskiego, rozpościerającym się przy ulicy Raduńskiej, powraca do działalności w nowej, podyktowanej koronawirusem rzeczywistości, i zaprasza na cykl wydarzeń artystycznych.

Tym razem nie będą to jednak koncerty piosenki aktorskiej, a spektakle dla całych rodzin. W każdą niedzielę, w ramach plenerowego teatru dla dzieci - „Teatr w samo południe” zobaczymy przedstawienia Teatru Miniatura, Białostockiego Teatru Lalek i Teatru A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń”.

W tę niedzielę to właśnie ten ostatni z wymienionych zaprezentuje spektakl „Bałwanki” - opowieść o dwóch Bałwankach, które nie wiedząc, czym jest słońce, wyruszają go szukać i prosić, by ich nie roztopiło. Niestety, nic nie idzie po ich myśli. Po drodze spotykają różne leśne zwierzęta: Wronę, Niedźwiedzia i Zająca, które nie mogą się doczekać wiosny i pierwszych ciepłych promieni słońca. Czy Bałwankom uda się zobaczyć słońce? Czy zwierzęta z lasu doczekają się wiosny? 

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

 

„Tymoteusz wśród ptaków” Teatru Barnaby to spektakl, w którym lalki zaskakują na scenie, a muzyka energicznie napędza akcję
„Tymoteusz wśród ptaków” Teatru Barnaby to spektakl, w którym lalki zaskakują na scenie, a muzyka energicznie napędza akcję
mat. prasowe

 

Także Plama - jeden z oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Pilotów 11) - w niedzielę, 12 lipca, zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami, na spektakl w plenerze. Na trawniku przed Plamą zobaczymy przedstawienie „Tymoteusz wśród ptaków” Teatru Barnaby.

To jeden z sześciu utworów teatralnych napisanych przez Jana Wilkowskiego - jednego z najwybitniejszych twórców teatru lalkowego w Polsce - w których głównym bohaterem jest mały miś Tymoteusz z Rymcimcimowa. Choć jest jeszcze malutkim zwierzakiem, pomimo młodego wieku może pochwalić się mnóstwem przygód. W tej opowieści znajduje w lesie porzucone kukułcze jajo i postanawia je wysiedzieć. Tacie Tymoteusza bardzo się to nie podoba, ponieważ to nie zadanie dla misia, a poza tym misie nie robią takich rzeczy, „to wstyd!”. Tymoteusz nie daje jedna za wygraną i stawia na swoim. Co stanie się z jajeczkiem? Może wpadnie w ręce zgłodniałego lisa? A może coś się z niego wykluje?

Przedstawienie zostało wykonane w klasycznej technice pacynkowej. Aranżacja sceny i scenografia nawiązuje do legendarnej sceny pacynkowej w stylu angielskim: Punch & Judy Show. Za wszystkim stoi czworo twórców: reżyseria Jan Marcov, scenograf Karolina Michałek, autor muzyki Michał Makulski oraz wykonawca Marcin Marzec.

Początek spektaklu o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

 

Zarówno bryła Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jak i jego wnętrze, były wielokrotnie nagradzane na konkursach na świecie. Placówka ma na koncie m.in. prestiżową nagrodą w dziedzinie architektury - Architizer A+ Award, w kategorii Gmach/Teatr (Hall/Theatre)
Zarówno bryła Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jak i jego wnętrze, były wielokrotnie nagradzane na konkursach na świecie. Placówka ma na koncie m.in. prestiżową nagrodą w dziedzinie architektury - Architizer A+ Award, w kategorii Gmach/Teatr (Hall/Theatre)
fot. Matteo Piazza

 

Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) jest już otwarty - choć oczywiście w obowiązującym nadal reżimie sanitarnym. Instytucja zaprasza na projekt „Lato z Szekspirem”, w ramach którego odbędzie się między innymi zwiedzanie teatru z przewodnikiem.

To wydarzenie cieszy się dużą popularnością - i nic dziwnego. Ten jedyny na świecie teatr z otwieranym dachem swoją oryginalną, nagradzaną w międzynarodowych konkursach architekturą oraz niezwykłą, zakorzenioną w XVII wieku historią co roku przyciąga rzesze odwiedzających. Jego drewniane wnętrze przenosi widzów do czasów Szekspira. Jako jedyny teatr w Polsce wystawia spektakle na scenie elżbietańskiej. Jakie jeszcze skrywa ciekawostki, i jakimi tajemnicami z przeszłości może się pochwalić dowiedzieć się będzie można od przewodnika - wycieczka trwa godzinę i obejmuje wnętrza oraz zewnętrzne przestrzenie budynku, takie jak tarasy czy ścieżka spacerowa na 7-metrowej wysokości murze otaczającym teatr.

Przewodnicy oprowadzają w języku polskim oraz angielskim (do wyboru). Limit zwiedzających w jednej grupie to 15 osób. Zwiedzanie odbywa się codziennie o godzinie 13:00 (z otwarciem dachu) oraz 15:30. Wyjątkami są dni prezentacji spektakli (18, 19, 25 i 26 lipca, oraz 1, 2, 8 i 9 sierpnia) - zwiedzanie odbywa się wtedy tylko o godzinie 13:00. Bilety: Zwiedzanie GTS - normalny 18 zł / ulgowy 10 zł, zwiedzanie GTS z otwarciem dachu - normalny 23 zł / ulgowy 15 zł.

 

Więcej: Teatr Szekspirowski już otwarty. Powracają „Wesołe kumoszki z Windsoru”

 

Dorota Miroszniczenko tworzy w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Malowanie jest jej pasją
Dorota Miroszniczenko tworzy w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Malowanie jest jej pasją
mat. artystki

 

W mieszczącej się w Oliwskim Ratuszu Kultury Galerii Sztuki Nowy Warzywniak (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) trwa wystawa „My Soul. Dorota Miroszniczenko”. Prezentowane tam obrazy ukazują ekspresjonizm abstrakcyjny jako nośnik emocji.

- Malowanie jest moją pasją i sposobem wyrażania siebie. Każdy mój obraz odwołuje się do mojej podświadomości, a każdy spontaniczny ruch pędzla przekazuje moje emocje, które prezentowane są w pracach. To jest mój autentyczny sposób tworzenia. Moimi mistrzami są Jackson Pollock oraz Mark Rothko - mówi artystka o swojej twórczości.

Dorota Miroszniczenko urodziła się w Gdańsku w 1987 roku. Tu mieszka, pracuje i tworzy. Jej pasją jest ekspresjonizm abstrakcyjny, a specjalnością obrazy malowane według szkoły nowojorskiej, przeplatające jej dwa główne nurty: action art, gdzie autorka opiera się na przypadkowości i spontanicznym akcie podczas tworzenia oraz color field painting.

Prace można oglądać do 28 lipca, codziennie w godzinach 10:00-18:00. Wstęp wolny.

 

#CZASNAGDAŃSK - zobacz, jak wyglądać może intensywny weekend w naszym mieście

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze