Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie przegap: kulturalna jesień w Gdańsku. Kino pod chmurką, opera i muzyka na żywo

Pierwszy jesienny weekend w Gdańsku zapowiada się atrakcyjnie dla kinomanów - pogoda jeszcze dopisuje, więc będzie wiele okazji, żeby obejrzeć najlepsze filmy w plenerze. Ponadto jeden z gdańskich teatrów zaprasza na transmisję opery „Otello” wystawionej w Madrycie, a gdańskie muzea i instytucje kultury staną otworem dla seniorów.

Nie przegap: kulturalna jesień w Gdańsku. Kino pod chmurką, opera i muzyka na żywo
A
A
data publikacji: 23 września 2016 r.

3. Festiwal Filmowego Kino Dzieci to przegląd filmów z całego świata dla najmłodszych.
3. Festiwal Filmowego Kino Dzieci to przegląd filmów z całego świata dla najmłodszych.
Mat. prasowe.

Filmowy weekend rozpoczynamy propozycją dla najmłodszych. W klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) dobiega końca 3. Festiwal Filmowy „Kino Dzieci”. Podczas zeszłorocznej edycji największą popularnością cieszył się film o perypetiach Lassego i Mai - bohaterach serii „Biuro detektywistyczne”. Podobnie jest w tym roku i bilety na kontynuację serii wyprzedały się. Ale na najmłodszych widzów nadal czekają trzy inne propozycje. Wszystkie filmy są w polskiej wersji językowej. Bilety na każdy seans: normalny/ulgowy 10 zł, zniżka na Kartę Dużej Rodziny (1 bilet na 1 kartę) 8 zł.

Program na weekend 24-25 września:
Sobota, 24 września
- godz. 14.30 - „Kacper i Emma na safari”, reż. r. Arne Lindtner Næss, Norwegia 2015 r. Kategoria wiekowa: 4+;
- godz. 16 - „Sekrety wojny”, reż. Dennis Bots, Holandia 2014 r. Kategoria wiekowa: 9+.

Niedziela, 25 września
- godz. 16 - „Sonia”, reż. Lena Hanno Clyne, Catti Edfeldt, Szwecja 2016 r. Kategoria wiekowa: 6+.

Kino w Blokowisku to jeden z najbardziej popularnych projektów gdańskiej Plamy. Od tego roku filmy obejrzymy także w Brzeźnie.
Kino w Blokowisku to jeden z najbardziej popularnych projektów gdańskiej Plamy. Od tego roku filmy obejrzymy także w Brzeźnie.
Adam Bogdan

Na weekendowe projekcje filmowe zaprasza także Projektornia - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Dworska 29A). W piątek 24 września na trawniku przed budynkiem Projektorni odbędzie się kolejny pokaz w ramach cyklu „Kino w Blokowisku” - projekt dotychczas związany z gdańską Plamą, w tym roku po raz pierwszy odbywa się w dwóch lokalizacjach.

Tym razem będzie okazja, żeby zobaczyć komediodramat „Niebo nad Paryżem” w reżyserii Cédrica Klapischa. To opowieść o Paryżu, poznawaniu samego siebie i odnajdywaniu radości życia na przekór wszystkiemu. Film zdobył trzy nominacje do Cezara, nagrody przyznawanej przez Francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej.

Seans rozpoczyna się o godz. 19.30. Wstęp wolny.

To nie koniec filmowych propozycji. Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej zaprasza na „Kinomobilizację” - ambitne kino w różnych, nietuzinkowych plenerowych lokalizacjach Gdańska. Cykl rozpocznie film Jana Jakuba Kolskiego „Afonia i Pszczoły” (2009 r.), w piątek 23 września, o godz. 19.30. Pokaz odbędzie się w górnym Wrzeszczu, na terenie działki nad Srebrnym Stawem.

Dzień później projekcja przeniesie się na Przymorze Wielkie - na ulicę Jagiellońską 11 do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (dawne X Liceum Ogólnokształcące). Zobaczymy tam „Przypadek” (1981 r.) Krzysztofa Kieślowskiego. Ten pokaz również rozpocznie się o godz. 19.30.

W niedzielę 25 kwietnia, o tej samej godzinie, na terenie dawnego OKAZu przy PKM Strzyża odbędzie się pokaz „Blaszanego bębenka” (1979 r.) w reżyserii Volkera Schlöndorffa.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

Otello - słynna opera prosto z Madrytu trafi do Gdańska.
Otello - słynna opera prosto z Madrytu trafi do Gdańska.
mat. prasowe

Ciekawą propozycję przygotował Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1). W sobotę i niedzielę 24-25 września odbędzie się tam pokaz opery „Otello” z librettem Arrigo Boito na podstawie tragedii Williama Szekspira, w wykonaniu hiszpańskiego Teatro Real. Spektakl będzie transmitowany w teatrze na żywo ze Spanish Royal Opera House. Jest to najnowsza produkcja Teatru Królewskiego w Madrycie, która powstała we współpracy z Angielską Operą Narodową oraz Królewską Operą w Szwecji. Prapremiera opery miała miejsce 5 lutego 1887 w La Scali w Mediolanie.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, do odbioru w kasie. Ilość miejsc ograniczona.

Nie-miejsca
Nie-miejsca
Anke Illing i Thomas Vossbeck.

Coś dla siebie znajdą także miłośnicy fotografii. W Gdańskiej Galerii Guntera Grassa (ul. Szeroka 34/35) trwa wystawa „Nie-miejsca”, prezentująca prace pięciu współczesnych fotografów: Ugo Carmeni, Anke Illing i Thomasa Vossbecka, Sylvaina Deleu i Michała Szlagi. - Zdjęcia ukazują tzw. nie-miejsca, przestrzenie trochę niczyje, nie do końca określone pod kątem tak funkcji, jak i statusu. Można zobaczyć widoki ze Stoczni Gdańskiej, nieczynnego Szpitala Psychiatrycznego czy śląskiej Kopalni - mówi Dorota Kucharczyk z Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Wystawę można oglądać od piątku do niedzieli w godz. 11-19. Wstęp wolny.

Jedno ze zdjęć z wystawy Krajobraz Polski. Zakład Fotograficzny Stanisława Szalaya
Jedno ze zdjęć z wystawy Krajobraz Polski. Zakład Fotograficzny Stanisława Szalaya
mat. prasowe

Z kolei Gdańskiej Galerii Fotografii - oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Długi Targ 24) od piątku 23 września oglądać można wystawę poświęconą fotografii dawnej: „Krajobraz Polski. Zakład Fotograficzny Stanisława Szalaya”.

- Wystawa ma na celu przypomnienie sylwetki i twórczości warszawskiego fotografa Stanisława Szalaya i jego zakładu działającego od końca XIX do lat 20. XX wieku. W 33 powiększeniach ze szklanych diapozytywów zostały zaprezentowane fotografie pejzażu ziem polskich, architektury miejskiej i wiejskiej, typy etnograficzne i antropologiczne ludzi żyjących jeszcze przed I wojną światową. Szklane diapozytywy w tamtym okresie służyły jako przeźrocza do ilustrowania wykładów i spotkań głównie o charakterze edukacyjnym - opowiada o wystawie kuratorka, Mariola Balińska.

Zwiedzanie odbywa się w godz. 10-17. Bilety: normalny 2 zł, ulgowy 1 zł.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony jest 1 października, ale już tydzień wcześniej w całej Polsce - w tym również w Gdańsku rozpocznie się świętowanie.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony jest 1 października, ale już tydzień wcześniej w całej Polsce - w tym również w Gdańsku rozpocznie się świętowanie.
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Pierwszy weekend jesieni to także ukłon w stronę seniorów w całej Polsce. 24 i 25 września w wielu miastach odbędą się specjalne atrakcje kulturalne dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Muzea i instytucje biorące udział w akcji „60+Kultura” będą w tych dniach dostępne dla odwiedzających za darmo, bądź za symboliczną opłatą. W gdańskiej odsłonie akcji udział biorą: oddziały Gdańskiego Archipelagu Kultury - kluby „Winda” i „Gama”, Polska Filharmonia Bałtycka, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morski w Gdańsku, Gdańska Galeria Miejska oraz Gdański Teatr Szekspirowski. Szczegółowy program tutaj: Seniorze - kultura w symbolicznej cenie i bezpłatne warsztaty dla Ciebie w ten weekend.

Startuje Blog Forum Gdańsk. Blogerzy wszystkich krajów, łączcie się!

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora