Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie przegap: 20. Festiwal Szekspirowski już się zaczął. Potrwa 10 dni

Imponujący jest program 20. Festiwalu Szekspirowskiego, który zaczyna się w piątek, 29 lipca. Spektakle wybitnych twórców teatralnych z Wielkiej Brytanii, Rosji, Włoch, Izraela, Iranu i Polski. Do Gdańska zawitał m.in. Romeo Castellucci, jeden z najważniejszych twórców współczesnego teatru europejskiego.

Nie przegap: 20. Festiwal Szekspirowski już się zaczął. Potrwa 10 dni
A
A
data publikacji: 28 lipca 2016 r.

Hamlet
Hamlet
M. Hueckel

Łącznie przygotowano 76 wydarzeń artystycznych poświęconych Mistrzowi ze Stratfordu.

Tegoroczną edycję Festiwalu Szekspirowskiego zainauguruje artysta o znanym nazwisku. Nie będzie to jednak aktor ani reżyser, a… muzyk: Stanisław Soyka. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) jazzman wraz z zespołem wokalnym Cracow Singers wykona autorskie kompozycje do słów Williama Szekspira.

Co ciekawe, sonety, które trafiły do repertuaru koncertu zatytułowanego po prostu „Szekspir a cappella”, Soyka śpiewał już 20 lat temu. Teraz jednak, zaprezentuje je w nowej wersji, w której jazzowa improwizacja spotyka się z klasyczną, wielogłosową sztuką wokalną.

Tego samego dnia wieczorem na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże (Gdańsk, Targ Węglowy) zobaczyć będzie można pierwszym spektakl festiwalu - „Hamleta” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Słynny tytuł i znane nazwisko twórcy działającego w Narodowym Starze Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie działają na publiczność jak magnes, dlatego nic dziwnego, że bilety na ten spektakl są już wyprzedane.

Juliusz Cezar
Juliusz Cezar
Materiały prasowe

Bilety kupić można jeszcze na przedstawienia kultowej brytyjskiej grupy performerów Forced Entertainment nazywanej pionierami teatru, pokazywane od soboty 30 lipca do niedzieli 7 sierpnia na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże (Gdańsk, ul. Teatralna). „Complete works. Table Top Shakespeare” to wszystkie sztuki Szekspira skondensowane do 36 spektakli, odegranych za pomocą… przedmiotów codziennego użytku. Akcja dzieje się na stole, solniczka i pieprzniczka występują jako król i królowa, linijka jako książę, łyżka - jako służący. Warto zobaczyć, bo jest zabawnie i oryginalnie.

Spektakle grupy Forced Entertainment prezentowane są w języku angielskim, bez tłumaczenia. Bilety na każdą sztukę: 20 zł.

Ostatnie miejsca są także na głośnego „Juliusza Cezara. Fragmenty” reżyserowanego przez znakomitego włoskiego reżysera i artystę sztuk wizualnych Romea Castellucciego. Uznawany za jednego z najważniejszych twórców współczesnego teatru europejskiego Castellucci w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) zaprezentuje widowiskowy i przejmujący, a chwilami szokujący obraz, nieomal bez słów. Spektakl jest reinterpretacją głośnej, wielokrotnie nagradzanej realizacji „Juliusza Cezara” Castellucciego po raz pierwszy wystawionej przez teatr Socìetas Raffaello Sanzio w 1997 roku.

Bilety są dostępne na pokazy w sobotę 30 lipca o godz. 22 i niedzielę 21 lipca o godz. 21. Spektakle grane są w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Cena: 70-90 zł.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć TUTAJ 

36 works - Szekspir grany na stole przez łyżki, pieprzniczkę, solniczkę, linijkę i inne przedmioty...
36 works - Szekspir grany na stole przez łyżki, pieprzniczkę, solniczkę, linijkę i inne przedmioty...
Materiały prasowe

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora