Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie płać 10 zł za kilometr przejazdu. Sprawdź najpierw naszą aplikację "Kalkulator opłat taxi"!

Niezrzeszeni taksówkarze, którzy stoją na postojach przy galeriach handlowych i w centrum Gdańska, kasują od pasażerów nawet 10 złotych za każdy przejechany kilometr. Można tego uniknąć, np. korzystając z kalkulatora na gdansk.pl

Nie płać 10 zł za kilometr przejazdu. Sprawdź najpierw naszą aplikację "Kalkulator opłat taxi"!
A
A
data publikacji: 10 listopada 2017 r.

pixabay.com

Radio Gdańsk jakiś czas temu opisało historię pana Wiesława, który przejechał 7 kilometrów: z Targu Węglowego na Starowiejską w Letnicy i zapłacił 75 złotych. Kierowca, po negocjacjach, zaproponował zniżkę do 65 zł. Za przejechanych 7 kilometrów!

Wszystko zgodnie z przepisami, bo rynek taksówkowy jest w Gdańsku wolny i każdy taksówkarz może ustalić swoją cenę, byle była ona podana w widocznym miejscu na cenniku.

Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska powiedział wówczas Radiu Gdańsk: - Wszędzie może się zdarzyć nieuczciwy taksówkarz, ale to trzeba wyegzekwować. Można zażądać rachunku i zgłosić się do Rzecznika Praw Konsumentów. Duża część radnych była za tym, żeby wprowadzić górne granice cen. Chcemy w tej kwestii porozumieć się z korporacjami.

Zawsze można też skorzystać z aplikacji “Kalkulator Opłat Taxi”, która pozwala sprawdzić, ile zapłacimy za ten sam kurs w Gdańsku w ośmiu różnych korporacjach taksówkowych.

To bezpieczniejsze dla naszego portfela niż jeżdżenie z kierowcami niezrzeszonymi.

Aplikacja, przygotowana przez Bartłomieja Borowczaka, programistę gdansk.pl, pozwala użytkownikowi sprawdzić, ile zapłaci za kurs taksówką w Gdańsku, zależnie od korporacji, którą wybierze.

W aplikacji można porównać osiem korporacji: AS, Caro, Dajan, Hallo Taxi, Super Hallo Taxi, Neptun, EcoCar i City Drivers Taxi.

W aplikacji wpisujemy: dzień podróży, godzinę oraz - zależnie od naszego wyboru - albo ilość kilometrów, albo dokładną trasę (opartą na Google Maps). Przeliczamy. 
 

www.gdansk.pl


Sprawdziliśmy: za 10 kilometrów w drugiej taryfie nocnej w dzień powszedni ceny wahają się od 33 do 49 zł!

Podobnie jeśli chodzi o wybór dokładnej trasy. Wpisaliśmy kurs z ulicy Żaglowej do Osowy. Najtańsza podróż w dzień powszedni w ciągu dnia kosztuje 40 zł, najdroższa - 60 zł. A więc 20 złotych różnicy!

Aplikacja pozwala przesuwać punkt wyjazdu i docelowy na Google Maps. Aplikacja wybiera automatycznie najkrótszą trasę, ale można wybrać opcję “przez”, gdzie zaznaczymy, że musimy na przykład zahaczyć po drodze o daną dzielnicę czy ulicę.

Są też na stronie numery telefonów do korporacji oraz cennik ich usług. Ceny te wynoszą między 1,80 zł a 2,70 zł, ale na pewno nie 10 zł.