• Start
  • Wiadomości
  • Nie na trąbce czy gitarze, ale na... smartfonie - skomponuj muzykę z artystami w Łaźni

Nie na trąbce czy gitarze, ale na... smartfonie - skomponuj muzykę z artystami w Łaźni

O tym, że smartfon może służyć do celów rozrywkowych, wiedzą chyba wszyscy - a co gdyby pójść o krok dalej i za pomocą niepozornego urządzenia stworzyć muzyczno-taneczny performance? Odpowiedź na to pytanie poznamy w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 1”, podczas bezpłatnych warsztatów, które odbędą się 30 listopada i 1 grudnia. Do wspólnego eksplorowania nowych funkcji naszych telefonów zapraszają artyści: Piotr Wyrzykowski i Echo Ho.
26.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Smartfony towarzyszą nam w codziennym życiu niemal nieustannie - używamy ich do rozmów, robienia zdjęć, słuchania muzyki... a gdyby zacząć za ich pomocą realizować się artystycznie? Z Łaźnią to możliwe!
Smartfony towarzyszą nam w codziennym życiu niemal nieustannie - używamy ich do rozmów, robienia zdjęć, słuchania muzyki... a gdyby zacząć za ich pomocą realizować się artystycznie? Z Łaźnią to możliwe!
źródło: Pixabay


„Masz smartfona? Zagraj na nim!” - zachęca gdańska „Łaźnia” - oddział główny Centrum Sztuki Współczesnej z siedzibą przy ulicy Jaskółczej 1 na Dolnym Mieście.

- Podobno sprawdzamy nasze smartphony ponad 200 razy dziennie - pisząc wiadomości, szukając informacji w Internecie czy słuchając muzyki. A gdyby wykorzystać nasze smartfony jako instrumenty muzyczne? - pytają organizatorzy.

Z myślą o wszystkich, których ciekawi to zagadnienie, a także o tych, którzy chcieliby poznać nowych ludzi i otworzyć się na ciekawe znajomości, w galerii przez dwa dni odbywać się będą warsztaty taneczno-muzyczne, którego głównym bohaterem będzie właśnie smartfon. Nietypowy pomysł jest częśią projektu Temporary Nation - inicjatywy artysty Piotra Wyrzykowskiego (Polska) i kompozytorki Echo Ho (Pekin / Kolonia).

- Uczestnicy, korzystając ze swoich instrumentów - smartfonów ze specjalnie zainstalowaną aplikacją - oraz wskazówek choreografa, stworzą taneczno-muzyczny performance - tłumaczą artyści.

Jak podkreśla pomysłowy polsko-chiński duet, zależy im, aby poprzez wspólne wykonanie muzyki połączyć ze sobą nieznające się wcześniej osoby. Dla uczestników warsztatów będzie to więc okazja do dobrej zabawy - ale również szansa, by z bliska przyjrzeć się pracy artystów działających w obszarze sztuk wizualnych, muzyki i choreografii.

Jak będą wyglądały takie zajęcia? Uczestnicy warsztatów zostaną poproszeni o ściągniecie na swoje smartfony specjalnej, bezpłatnej aplikacji i następnie wybór sampla muzycznego. Naśladując gesty choreografa i artystów, uczestnicy warsztatów za pomocą urządzeń będą sterować dźwiękiem, stając się tym samym jednocześnie muzykami i tancerzami.

Uwaga - zajęcia odbędą się w języku angielskim, ale umiejętność komunikacji w tym języku nie będzie wymagana - wystarczy, że uczestnicy będą powtarzać ruchy demonstrowane przez prowadzących.

Warsztaty odbędą się w piątek, 30 listopada, w godz. 15.00-17.00, oraz w sobotę, 1 grudnia, w godz. 11.00-13.00. Każdy uczestnik będzie miał jeden termin do wyboru. Ilość miejsc jest ograniczona - w jednym spotkaniu udział może wziąć maksymalnie 10 osób. Projekt przeznaczony jest dla grupy wiekowej 13+. Udział jest bezpłatny.

Aby stać się częścią nietypowego projektu, należy wypełnić krótki formularz rejestracyjny dostępny TUTAJ (w przypadku osób indywidualnych) lub skontaktować się mailowo, pod adresem rezydencje@laznia.pl (w przypadku grup zorganizowanych).

Po grudniowych zajęciach Piotr Wyrzykowski i Echo Ho będą dalej rozwijać aplikację. W pierwszym kwartale 2019 roku w „Łaźni” odbędzie się próba generalna (do której również zostanie ogłoszony nabór), następnie perfomance z wykorzystaniem aplikacji będzie prezentowany za granicą.


Projekt „Temporary Nation” Piotra Wyrzykowskiego - polskiego artysty współczesnego i performera, który wykorzystuje w swojej twórczości film wideo, performance wideo, internet, instalacje, projekcje wideo w przestrzeni publiczne, oraz Echo Ho - urodzonej w Pekinie artystki interdyscyplinarnej i kompozytorki, na co dzień mieszkającej i pracującej w Kolonii - powstaje jako część większego przedsięwzięcia „+100. Three works that envision the emerging avant-garde”, którego pokazy rozpoczną się pod koniec 2019 roku za granicą.

„Temporary Nation” sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.


TV

To przedszkole jest wzorem