PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Nie marnuj deszczu” - beczki do zbierania deszczówki trafiły do zwycięzców konkursu

„Nie marnuj deszczu” - beczki do zbierania deszczówki trafiły do zwycięzców konkursu
Osiemnaście drewnianych, 300 litrowych beczek do zbierania wody deszczowej trafi do nowych właścicieli. Beczki były nagrodą w konkursie pod hasłem “Nie marnuj deszczu”, który miał za zadanie promowanie dbałości o zasoby wody oraz rozwiązań związanych z małą retencją. W środę, 29 lipca, ogłoszono zwycięzców.
Ogłoszenie laureatów konkursu `Nie marnuj deszczu` odbyło się przy łące kwietnej na skwerze Za Murami, 29 lipca 2020 r.
Ogłoszenie laureatów konkursu `Nie marnuj deszczu` odbyło się przy łące kwietnej na skwerze Za Murami, 29 lipca 2020 r.
fot. Renata Dąbrowska/www.gdansk.pl

 

Uczestnicy konkursu musieli stworzyć w dowolnej technice pracę przedstawiającą pomysł na ogród z wykorzystaniem wody deszczowej. Komisja konkursowa wybrała najciekawsze prace spośród 105 przesłanych propozycji.  

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się przy łące kwietnej, tuż obok ogrodu deszczowego przy ulicy Za Murami odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu.

W uroczystości uczestniczył Piotr Borawski - zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Anna Golędzinowska - radna Miasta Gdańska (członkini komisji konkursowej) oraz przedstawiciele Wydziału Środowiska UMG – organizatora akcji.

 

„Nie marnuj deszczu” - konkurs dla gdańszczan. Zgłoszenia do 15 lipca

 

Konkurs, który edukuje

 - Ta nagroda była tak naprawdę pretekstem do tego, aby podjąć dialog z mieszkańcami na temat tego, jak wykorzystywać wodę i jak angażować swoje lokalne społeczności - mówiła Anna Golędzinowska. - Jednym z większych problemów, który będzie nas dotykał coraz częściej jest susza. Stąd wielu z nas stara się racjonalnie użytkować dostępną wodę, a w  czasie opadów deszczu duże ilości wody pozostają niezagospodarowane. To potencjał, który możemy wykorzystać poprzez zbieranie deszczówki w specjalnych zbiornikach. Staje się to coraz bardziej popularnym sposobem na świadome i oszczędne gospodarowanie wodą w ogrodzie. Jasne jest, że retencja i ochrona miasta przed skutkami zmian klimatu to nie jest wyłącznie zadanie służb komunalnych, ale również kwestia lokalnego zaangażowania społecznego - podsumowała Anna Golędzinowska.

 

Beczki `przekazano` w formie voucherów na odbiór nagrody
Beczki `przekazano` w formie voucherów na odbiór nagrody, voucher w ręku Anny Golędzinowskiej, po jej prawiej stronie z-ca prezydent Gdańska Piotr Borawski, z lewej - jedni  z laureatów
fot. Renata Dąbrowska/www.gdansk.pl

 

 - Te osiemnaście beczek to jest taki nasz program edukacyjny, który ma uświadomić mieszkankom i mieszkańcom, że warto postawić na małą retencję - dodał Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Warto zbierać deszczówkę nie tylko ze względu na korzyści finansowe, a przecież są to realne oszczędności. Warto to robić przede wszystkim ze względu na zmiany klimatyczne i tego jak nagłe, gwałtowne deszcze wpływają na nasze miasto. 

Piotr Borawski przypomniał także, że woda deszczowa wykorzystywana do podlewania ogrodu w czasie suszy, uniezależnia od ograniczeń w dostępie wody z instalacji, a zarazem jest idealna dla roślin w ogrodzie. Jest odpowiednio napowietrzona, miękka i zawiera wiele substancji odżywczych.

- Chcielibyśmy, aby mała retencja była powszechna, przynajmniej wśród mieszkańców, którzy mają ogrody przydomowe - tłumaczył zastępca prezydent Gdańska, który jednocześnie zapowiedział, że w planach są kolejne działania. - To jest nasz pierwszy krok, ale na pewno nie ostatni. Planujemy do końca tej kadencji, aby takie beczki pojawiły się w każdej szkole i przedszkolu w naszym mieście. Chcielibyśmy także, aby w rożnych jednostkach miejskich lub innych instytucjach publicznych było jak najwięcej takiej małej retencji.

 

Część prac konkursowych wykonywały wspólnie całe rodziny
Część prac konkursowych wykonywały wspólnie całe rodziny
fot. Renata Dąbrowska/www.gdansk.pl

 

Ważne hasła i cenne nagrody  

Nagrodami w konkursie są piękne, drewniane 300 litrowe beczki do zbierania wody deszczowej. Beczki ze świerku skandynawskiego zostały wykonane ręcznie, z największą starannością i dbałością. Mają wysokość ok. 93 cm i średnicę 77 cm. Korek na dnie beczki umożliwia całkowite wypuszczenie wody ze zbiornika, a kranik umieszczony na bocznej ścianie beczki, pozwala wygodnie nalewać wodę do konewki czy wiaderka.

Aby wygrać jedną z takich beczek należało przygotować i dostarczyć do 15 lipca pracę przedstawiającą pomysł na ogród z wykorzystaniem wody deszczowej. Projekt mógł być wykonany dowolną techniką – mogła być to praca plastyczna, kolaż lub dowolna inna realizacja. Udział w konkursie był otwarty dla wszystkich mieszkańców Gdańska i cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 105 prac, w większość plastyczne, czy graficzne z wykorzystaniem różnych technik, ale były również eseje, znalazł się też film, formy rymowane oraz propozycja, która być może stanie się logotypem akcji.

 

 

 

Jury konkursowe pod przewodnictwem Macieja Lorka, dyrektora Wydziału Środowiska, po burzliwych obradach wyłoniło 18 laureatów.

- Myślę, że mogę w imieniu całej komisji konkursowej powiedzieć, że żałujemy, że tych beczek jest tylko 18. Reprezentowane było całe spektrum dzielnic gdańskich: od tych o typowo śródmiejskim charakterze, gdzie znajdowanie jakiegokolwiek skrawka zieleni jest sprawą cenną, ale również tych o charakterze bardziej naturalistycznym, jak choćby Olszynka czy Krakowiec - wyliczała Anna Golędzinowska. - Musieliśmy wybrać 18 prac, z pośród wielu bardzo interesujących. Liczna grupa to były prace rodzinne, gdzie rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi podjęli kreatywny dialog, co taka naprawdę, wspólnie możemy zrobić dla ekosystemu magazynując wodę opadową.

 

Laureaci konkursu “Nie marnuj deszczu”:

 1. Alicja Skurczyńska
 2. Monika Matuszczak
 3. Michał Osek
 4. Elżbieta Szeler
 5. Anna Kojarzewska
 6. Aleksandra Kowalewska- Wójcik
 7. Tadeusz Janowczyk
 8. Sebastian Kierat
 9. Grażyna Kunicka
 10. Katarzyna Kubach – Pryczkowska
 11. Przemysław Rybacki
 12. Dariusz Gusman
 13. Karolina Pilcicka
 14. Kamila Gis
 15. Dorota Włodarczak
 16. Beata Kwaśniewska
 17. Monika Zwolińska
 18. Wioletta Kordońska

 

ZOBACZ NAJLEPSZE PRACE KONKURSOWE 

 

 

oprac. IB

 

 

Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze
Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze