Nie Kamińska. Odwołano ważną postać pomorskiej gospodarki

Teresa Kamińska odwołana z funkcji prezesa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE). Bez podania przyczyny. Jej miejsce zajęła Aleksandra Jankowska, związana z PiS i senatorem Grzegorzem Biereckim, szefem SKOK-ów. To kolejna ważna zmiana w pomorskiej gospodarce.

Nie Kamińska. Odwołano ważną postać pomorskiej gospodarki
A
A
data publikacji: 08 lutego 2016 r.

Teresa Kamińska, odwołana prezes Specjalnej Pomorskiej Strefy Ekonomicznej.
Teresa Kamińska, odwołana prezes Specjalnej Pomorskiej Strefy Ekonomicznej.
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Kamińska stanowisko pełniła od 2007 roku. Panią prezes, oraz jej zastępcę, Józefa Belę, odwołał, poprzez odczytanie oświadczenia, przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa, w poniedziałek, 8 lutego, w trakcie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników. Nie podano przyczyn tej decyzji.

Kamińska powiedziała nam, że podejmując się pracy w spółce Skarbu Państwa, akceptowała reguły gry: - Umowa jest jasna. Odwołanie prezesa jest normalną procedurą. Umowa to przewiduje i to jest święte prawo każdego właściciela. Jestem szczęśliwa, że przez osiem lat byłam prezesem fantastycznej firmy i że się udało wiele rzeczy zrobić, że był fajny zespół. Ale liczyłam się z tym, że w każdej chwili, bez podania przyczyn, mogę być odwołana. I tak się stało.

Czy Kamińska, wie, co będzie robić teraz? - Powiem, jak Scarlett O’Hara w “Przeminęło z wiatrem”, że pomyślę o tym jutro.


Spółdzielczość narodowo-chrześcijańska

To kolejna osoba zwolniona ze stanowiska w sektorze gospodarczym na Pomorzu przez nowy rząd PiS. Wcześniej zmieniono zarząd spółki Energa (prezesem jest teraz Dariusz Kaśków) oraz radę nadzorczą grupy Lotos (odwołano pięć osób i powołano pięć osób; nowym przewodniczącym rady nadzorczej został Robert Pietryszyn). Rada nazdorcza Lotosu może zechcieć zmienić wkrótce zarząd. Skarb Państwa kontroluje także porty morskie - tam też można spodziewać się odwołań.

Gdansk.pl starał się uzyskać komentarz do odwołania Kamińskiej, ale nasi rozmówcy - związani z pomorską gospodarką - mówili, że spraw personalnych, ani politycznych, nie komentują, zwłaszcza, że mało znają dokonania merytoryczne Aleksandry Jankowskiej, która została nową prezes PSSE w miejsce Kamińskiej. Jankowska była radną PiS z Sopotu, a także wicewojewodą pomorskim od maja do listopada 2007 roku (wojewodą był wtedy Piotr Karczewski z PiS). Później była wiceprezesem Agencji Ratingu Społecznego i doradcą SKOK ds. zrównoważonego rozwoju. Była także felietonistką portalu wGospodarce.pl, gdzie kąśliwie punktowała rząd Donalda Tuska i jego “pijarowych szamanów”. W 2008 roku Jankowska została dyrektorem sopockiego Instytutu Stefczyka, opartego "na idei solidaryzmu narodowego i chrześcijańskiego". Instytutut ma za zadanie "rozwijać spółdzielczość oraz kształtować zasady etyki przedsiębiorczości oparte na społecznej nauce Kościoła".

Zastępcą Jankowskiej w PSSE został Andrzej Marszk, postać niespecjalnie znana w świecie pomorskiej gospodarki; prowadzi na Kaszubach działalność związaną z usługami finansowymi.


Wciąż pracuje, gotowa by wspierać

Zwolniona Teresa Kamińska w latach 80. była działaczką Solidarności. Przejęcie rządów w kraju przez AWS pchnęło ją z Gdańska do Warszawy. Pełniła funkcję ministra-członka Rady Ministrów ds. koordynowania reform społecznych w rządzie Jerzego Buzka. Prywatnie zaprzyjaźniona z kilkoma wpływowymi politykami PiS - spekulowano nawet, że może to ją uchornić przed dymisją.

PSSE to 29 specjalnych stref w kilku województwach w północnej Polsce, gdzie działalność gospodarcza jest prowadzona na preferencyjnych zasadach, co oznacza możliwość odliczenia części nakładów inwestycyjnych od podatku. Za rządów Kamińskiej w PSSE doszło m.in. do poważnej rozbudowy Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz rewitalizacji terenów po Stoczni Gdynia SA, gdzie powstał Bałtycki Park Nowych Technologii.

Czy Kamińska spotka się z Jankowską, aby przekazać jej swoją wiedzę na temat PSSE?

- Normalnie jest taka praktyka - mówi Kamińska. - Ale to decyzja każdego nowego zarządu, w jaki sposób to rozstanie nastąpi i czy chcą skorzystać z mojego doświadczenia. Ja wciąż jestem pracownikiem Strefy, mam umowę o pracę, czekam więc na decyzję nowego zarządu.

Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora