Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

“Nie” dla zwierząt w cyrku - zbiórka podpisów pod petycją w sobotę

Viva Akcja dla Zwierząt - Trójmiasto organizuje protest pod namiotem cyrku Zalewski na Zaspie. Zbiórka podpisów pod petycją do Sejmu RP, dotyczącą wprowadzenia ustawowego zakazu występów zwierząt w cyrkach w Polsce i pokazanie własnych “artystów w ludzkiej skórze” to plan trójmiejskiej “Vivy” na dziś - sobotę, 22 kwietnia.

“Nie” dla zwierząt w cyrku - zbiórka podpisów pod petycją w sobotę
A
A
data publikacji: 21 kwietnia 2017 r.

Cyrk Zalewski regularnie przyjeżdża na gdańską Zaspę - zdjęcie z 2014 r.
Cyrk Zalewski regularnie przyjeżdża na gdańską Zaspę - zdjęcie z 2014 r.
Krzysztof Mystkowski/KFP

Gdańska odsłona ogólnopolskiej kampanii “Cyrk bez zwierząt”, prowadzonej przez organizację Vivia Akcja dla Zwierząt, odbędzie się w sobotę w godz. 13.30 -17.00 na placu przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Burzyńskiego, przed namiotem cyrku Zalewski.

- Miasta takie jak Warszawa, Gdańsk czy Słupsk nie pozwalają na występy cyrków ze zwierzętami na swoim terenie. Wszystkie wygrały zresztą sprawy sądowe w tej sprawie założone przez cyrki - mówi Adrianna Wierzbowska z Viva Akcja dla Zwierząt Trójmiasto. - Problem w tym, że właściciele prywatnych terenów, tak jak teraz w Gdańsku, nadal wynajmują miejsce pod takie występy. Chodzi oczywiście o zarobek, a prawa zwierząt nie robią niestety na nikim wrażenia. Dlatego walczymy o odgórny zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz wjazdu cyrków do miast i promowania tej wątpliwej rozrywki, w szczególności w szkołach i przedszkolach.

Adrianna Wierzbowska podkreśla, że celem obrońców praw zwierząt podczas akcji na Zaspie, oprócz zbiórki podpisów pod wspomnianą petycją, będzie skłonienie jak największej liczby osób do rezygnacji z pójścia do cyrku. Pomóc mają w tym darmowe występy przygotowane przez współpracujących z Vivą artystów “w ludzkich skórach”. 

- Nie chcę zdradzać szczegółów. Chcemy promować zdolności ludzkie, na których powinien opierać się współczesny cyrk, zamiast wykorzystywać zwierzęta, które nie są przystosowane do przemierzania tysięcy kilometrów rocznie w klatkach. Ludzie robią to z wyboru, one nie mają żadnego - tłumaczy Wierzbowska.

Więcej informacji na temat wydarzenia na profilu na FB. Zamieszczono tam również link umożliwiający podpisanie petycji do Sejmu RP w sprawie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski.
 

Viva Akcja dla Zwierząt-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora